Gezi YazılarıSomali

Suya Yolculuk: Somali

Suya yolculuk hikâyem, yeni su kuyusu açma ve vakfımızın önceden yaptığı kuyuları denetlemek için Somali ziyaretiyle başladı. Vakfımızın su kuyusu masasındaki arkadaşım Furkan Güler ve vakfımızın Somali temsilcisi Hasan Demir’in mihmandarlığında Somali’deki 10 günüm dolu dolu geçti.

Somali ülkesi aynı zamanda vakfımızın temsilciliğinin bulunduğu Afrika ülkelerinden biridir. Denetimlere başlamadan ayağımızın tozuyla vakfımızın temsilciliğini ziyaret ettik. Temsilciliğimize gittiğimizde aynı bölge de bulunan Namaz ve İnfak Kardeşliği Eğitim Merkezi‘ni de ziyaret ettik. Bu eğitim merkezimizde seksene yakın kız yetimimiz eğitim görmektedir.

Su Kuyusu

10 günlük süre zarfında 4 bölge: Mogadishu, Beidewa, Somaliland ve Hiran‘da olmak üzere toplam 46 su kuyumuzun denetimini yapmak ve beş adet yeni su kuyumuzun açılışını yapmak nasip oldu.

Afrika’ya ilk yolculuğumun büyük çoğunluğu Müslümanlardan oluşan bir ülkesine olduğu için kendimi oldukça nasipli buluyorum. Çünkü her tanıştığın kişiye rahatça selam verebilmem, hem kaynaşma hem de gönül kazanmamda kolaylık sağladı.

Namaz Vakti

Somalilerin dinlerini yaşamadaki hassasiyetleri, özellikle namaz hassasiyetleri beni çokça etkiledi. Namaz vakitlerinde dükkânlarını kapatmaları, özellikle cemaatle namaza verdikleri önem çok değerliydi. Cemaatle namaza verdikleri değerden dolayı küçük küçük ama sık sık neredeyse her yere bir mescit veya cami inşa etmişler. Siz isteseniz de cemaatle namazı kaçıramıyorsunuz.

Assalamu Alaikum Ladies and Gentlemen

Assalamu Alaikum

Ziyaretimizin 4. günüydü. Mogadişu’dan Hergesa’ya geçip o bölgedeki kuyularımızı denetlememiz gerekiyordu. Karayolu olmadığı için bölgeye uçak ile ulaşabildik. Pilotun konuşmasına Assalamu alaikum ladies and gentlemen” diyerek başlaması ve uçuş ile ilgili bilgilerini verdikten sonra sözlerini sefer duası yaparak bitirmesi bende gerçekten çok hoş bir seda bıraktı.

Kâbe’nin Bir Şubesinin Açılışına Vesile Olmak

Beidewa

Beidewa’daki denetlemelerimizi bitirmiş ve dönüş yoluna geçmiştik. Vaktimiz vardı ve temsilciliğimizin yakın bölgede açılışını gerçekleştireceği mescide doğru Hasanlarla birlikte hareket ettik. Bölgedeki yerel halkın bir camisinin olması, içerisinde bir abdesthane ve Kur’an kursunun bulunduğu yeni bir mekâna sahip olmalarına duydukları sevince şahit olmak, gerçekten herkese nasip olmayacak bir duyguydu.

Bambelmo mu? Papaya mı?

bambelmo

Tabi ki bambelmo. Bizdeki greyfurt tadında, hafif acımsı fakat şekerle karıştırılıp meyve suyu şeklinde tüketildiğinde muhteşem bir tadı var. Zorlu arazi çalışmalarında vücudu kuvvetli ve dirençli tutmada bire bir olduğu söyleniyor. Fakat yediklerimiz bünyemize yan etki yapmaması gerektiği için 5-6 gün yerel bir şey yiyip, içmemeye gayret gösterdik. Getirdiğimiz erzakları tüketerek sağlığımızı koruduk. Ama soğuk su dışında da şekerli soğuk bir şeyler tüketmek çok istiyorduk. Portakal suyu sık tüketilmiyordu ama ona benzer bir içecek olarak bambelmo suyu tüketiliyordu. 5-6 gün içmesem de Somalili Abdurrezzak ne zaman masaya konsa bana iç tavsiyesinde bulunuyordu. Bir akşam dayanamayıp içtim. İçtikten sonra ne zaman dışarıda bir şey yemek veya mola vermek için otursak sudan önce siparişim hep bambelmo oldu.

Hayatımda oynadığım en zevkli futbol maçıydı

Lito Sahili

Mogadişu’da son günümüzdü. Lito Sahili‘nin yakınlarındaydık. Uzaktan sahilde çocukların futbol maçı yaptıklarını gördüm ve Hasan’a oynamak istediğimi dile getirdim. Paçaları kıvırıp, terliği çıkarıp vardım çocukların yanına ve oynamaya başladım. Arkama bir baktım Hasan da geliyor. Hemen takımları kurduk. Hasan karşı takıma geçti ve rakip oldu. Benim ikinci golü atmamla birlikte maçı 2-1 kazandık ve sonra kumlu ayaklarla temsilciliğimize geri döndük.

Namaz ve Infak Kardesligi Egitim Merkezi

Bu sadece benim hikâyem değil. Bu hikâye, yolumuzu gözleyen ihtiyaç sahipleri için; dua eden, bağış yapan, gönül vermiş olan benim, senin, onun, hepimizin hikâyesidir. Hayırseverlerin destekleriyle temiz suyu onlara ulaştırarak temiz kalplerine girmemize vesile olan Allah’a hamdolsun.

Dileğim o ki; Somali’de başlayan bu hayır yolculuğum daha niceleriyle devam eder ve böyle nice hikâyelerin bir parçası olmayı Rabbim bizlere nasip eder. Böylece suya yolculuk hikayeleri daima devam eder.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu