Talaal ve Kaygı Fısıltıları (Talaal and the Whispering Worrier)

0
215
Talaal and the Whishpering Worrier..

Talaal ve Kaygı Fısıltıları, bilişsel-davranışçı, öyküsel ve diyalektik davranış terapisi gibi temel psikoterapi yaklaşımlarına dayalı klinik danışman Shereeza Boodhoo tarafından yazılan ödüllü bir çocuk kitabıdır.

Kitap, bizi Talaal isimli kendine pek güvenmeyen ve kaygılı düşüncelere sahip bir çocuğun duygularını anlama ve kendini kabul etme yolculuğuna çıkarıyor. Rengarenk ve ilgi çekici resimlerle dolu olan kitap, çocuklara kaygı duygusunun nasıl hissettirdiğini ve bunun üstesinden nasıl gelebileceklerini öğretirken ebeveynlere de kaygı veya stres yaşayan çocuklara nasıl yardım edebileceklerini açıklıyor.

Kitapta Talaal’in hislerini midesinde kelebeklerin hareket etmesine benzetmesiyle kaygı hissi hakkında fikir veriliyor. Aynı zamanda Talaal’in kız kardeşinden, bu duyguyla mücadele etmenin yolunun olumsuz fısıltılara karşı olumlu ve yararlı düşünceleri fısıldamak olduğunu öğreniyoruz. Bununla birlikte, kız kardeşi, bir diğer yolun da Kur’an ayetlerini okuyup Allah’ı anarak huzur bulmak olduğundan bahsediyor.

Avustralya’dan okur Umm Affan kitabı şu şekilde yorumluyor:

‘‘Kitabın Kur’an, zikir ve duayı çocuklara endişelerini teskin etmek için başvurmaları gereken vasıtalar olarak sunmasından memnun oldum. Aynı zamanda kitap, Müslüman anne ve babaların kaygılı çocuklarına nasıl yardım edebilecekleri hususunda bilgiler içeren çok faydalı bir kaynak!’’

Sizleri yazar Shereeza Bodhoo ile yapılan röpörtajın çevirisini okumaya davet ediyoruz.

Talaal and the Whispering Worrier Kitabı ve Çocuklar

Psikolojik sağlığın önemi hakkındaki farkındalık toplumda henüz artmaya başlamışken çocukların ruh sağlığının yeterince ciddiye alındığını düşünüyor musunuz?

Shereeza Boodhoo:

Sağlığı sadece fiziksel bağlamda anlamaktan uzaklaşıp psikolojimizin de genel sağlığımızın bir parçası olduğunu anlamaya başladık. Fakat, ruh sağlığı hakkındaki yaygın tartışmalar genellikle gençler ve yetişkinler bağlamında yürütülmekte ve çoğunlukla çocukları kapsamamaktadır. Halbuki çocukluk döneminde oluşmaya başlayan psikolojik sağlık sorunları yaşamımız boyunca hayatımızın birçok yönünü etkilemektedir. Bu yüzden kaygı veya stres yaşayan çocuklara bunlarla başa çıkabilmelerini sağlayan temel becerileri kazandırmak istedim.

Talaal and the Whispering Worrier Book

Kitabı yazmanızın arkasındaki hikâye nedir, size ilham veren belirli bir şey var mıydı?

Çocukken yaşadığım kaygı, stres ve üstesinden gelemediğim olumsuz düşünceler hayatım boyunca bulunduğum ortamlarda rahat hissetmememe sebep oldu ta ki yirmili yaşlarımda psikoloji okumaya başlayana kadar. Talaal’in ve birçok çocuğun deneyimlediğini kendim de tecrübe ettiğim için eğitimimi ve uzmanlığımı bu alana yoğunlaştırdım. Çocuklara hayatlarını şekillendiren dönemlerinde, duygularını yönetme ve kendi öz saygılarını geliştirme bilgi ve becerilerini kazandırmayı amaçladım. Kaygı ve özgüven eksikliğinden dolayı zengin deneyimler edinemedikleri için minik Müslüman kardeşlerime içinde Kur’an’ın da olduğu çözüm yollarını göstermek istedim.

Talaal ve Kız kardeşi.

Çeşitlilik ve kapsayıcılık medyadaki önemli meselelerden biri şüphesiz. Bunu kitabınızda nasıl yansıtıyorsunuz?

Kitap, okul ve kamusal alanlarda farklı ırk, renk ve dinden oluşan birçok kimliği yansıtmaktadır. Kitabı okurken her çocuğun kendisinden bir kesit bulmasını istedim. Örneğin basketbol oynamaktan hoşlanan tekerlekli sandalyedeki genç bir kız gibi birbirinden farklı yetenek ve özelliğe sahip çocukları dahil ettim. Ek olarak; Talaal’in kız kardeşinin baş örtüsü takmayan bir Müslüman olması, bizlere bir kişinin inancının dış görünüşüne göre yargılanamayacağını anlatmak istiyor.

Ödüllü Çocuk Kitabı

Oluşturmaya çalıştığınız farkındalık şimdiye kadar nasıl karşılandı?

Talaal ve Kaygı Fısıltıları’nın artık ödüllü bir çocuk kitabı olduğunu paylaşmak istiyorum! Daybreak Basın Ödüllerinden ‘Önemli Tema’ dalında ödül kazanıp Avustralya, Endonezya, Singapur, Hindistan, İngiltere ve ABD gibi birçok ülkeden okurlara ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim.

Talaal

Neden özellikle çocukların psikolojik sorunlarına karşı daha duyarlısınız? Bunlarla mücadelede kitabınızın nasıl yardımcı olabileceğini düşünüyorsunuz?

Çocukların kaygılarının yüksek ve morallerinin düşük olduğu zamanlardaki davranışları, itaatsizlik ve davranış sorunları olarak algılanabiliyor. Bunun sonucunda ebeveynler olarak çocukları daha fazla baskılıyor ve etiketleyebiliyoruz. Bu da sadece onların davranışlarını şiddetlendiriyor. Muhtemelen çocuklar kendilerine güvenmedikleri ve Kaygı Fısıltılarının kendilerine olumsuz düşünceleri telkin ettiği bir durumdalar. Talaal’in kız kardeşi de okuyuculara kendi Kaygı Fısıltılarını nasıl sakinleştirebileceklerini öğretiyor.

Talaal ve Kaygı Fısıltıları kitabını bilişsel-davranışçı, öyküsel ve diyalektik gibi üç önemli psikoterapi yaklaşımına dayalı olarak yazdım. Deneysel olarak kanıtlanmış tekniklerle çocuklara gergin ve endişeli olduklarında olumsuz fısıltılara karşı olumlu ve yardımcı düşüncelerle nasıl meydan okuyabileceklerini ve Kur’an ayetlerini okuyarak sakinleşebileceklerini öğretmeye çalıştım.

Bir klinik danışmandan destek almak masraflı olabiliyorken bu kitapla çocuklar ve ebeveynler için birtakım stratejileri uygun maliyetli, eğlenceli ve kolay anlaşılır şekilde toplamaya çalıştım.

Çocuk Kitapları

Psikolojik sağlık sorunlarıyla mücadele eden çocuklara ve ebeveynlere herhangi bir kişisel tavsiyeniz var mı?

Kaygı ve özgüven eksikliği yaş fark etmeksizin hepimizin zaman zaman yaşayabileceği bir durum. Hikâye; çaba ve sabırla ilerleme kaydedebileceğimizi vurguluyor. Ebeveyn ve çocuk bakıcılarına bu kaygılı sürecin uzun ve değişimin yavaş olacağını dolayısıyla çocuklara karşı sabırlı olunması gerektiğini hatırlatıyor. Ayrıca ebeveyn ve çocuk bakıcıları için süreç içerisinde yapılması ve yapılmaması gerekenler listesini içeriyor.

Kitabı okumakla hayatlarının hemen değişeceği gibi yanlış bir algıdan çok, Kaygı Fısıltılarını teskin etme yolculuklarında kitabın çocuklara ve ebeveynlerine kaynak olmasını istedim.

Son olarak, okurlarınızın kitabınızdan çıkarmalarını istediğiniz temel fikir nedir?

Talaal ve Kaygı Fısıltıları, Müslüman çocuklara kendilerine pozitif düşünceleri fısıldamaları ve Kur’an’la sükûnet bulmaları yönünde tavsiye veren bir çocuk kitabı olarak yazıldı. Çocukların ve ebeveynlerinin kitaptan çıkarmalarını istediğim ana fikir; bilinçli bir çaba, sabır ve Allah’ın yardımı ile yaşanılan zorlukların üstesinden gelinebileceğidir.

Faydalanılan Kaynaklar

  1. The Muslim Vibe, Themuslimvibe.com/muslim-lifestyle-matters/health/new-childrens-book-on-anxiety-and-mental-health-a-conversation-with-author-shereeza-boodhoo
  2. Talaalandthewhisperingworrier.com
  3. Instagram.com/talaalandthewhisperingworrier
Önceki İçerikİstanbulewa Kentinde Osmanlı Sancağı Dalgalanıyor
Sonraki İçerikVokal Mirası Başarı ile Taşıyan Sanatçı: Homayoun Shajarian

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz