Wellington Camii Kapıları Sonuna Kadar Açık

0
408
Wellington

Wellington’da bulunan Kilbirnie Camii, bölge halkının Christchurch terör saldırılarına karşı desteklerine bir teşekkür göstergesi olarak kapılarını açtı.

29 Mart Cuma günü, yaklaşık 25.000 Yeni Zelandalı, terör atağının gerçekleştiği Al Noor Camiinden birkaç metre uzaklıkta bulunan Kuzey Hagley Parkında toplandı. Bir hafta öncesinde ise Yeni Zelanda ulusu Müslümanlara desteğini yerel kanalda ilk defa ezan ve Cuma namazını canlı yayınlayarak göstermişti. Ulusal çapta gerçekleşen törenler Yeni Zelandalıların Müslümanları kucakladığı dokunaklı anlara şahit oldu.

Ulusal kanalda yayınlanan Cuma namazının imamı, İmam Nizam ul Haq Thanvi “Sanki 9/11 sonrası gibiydi, zaman geriye akmaya başlamıştı. Kendimizi çok yalnız hissettik. Saatlerimiz Yeni Zelenda başbakanın başörtüsü takmasıyla tekrardan ileri doğru akmaya başladı.”

Uluslararası Müslüman Birliği Yeni Zelanda başkanı Tahir Nazam;

“Genellikle ‘Açık gün’ü Ağustos ayında yapıyorduk. Bu sene, Christchurch hadisesini hatırlamak, bize ve topluluğumuza destek ve dostluklarını gösteren insanlara bir teşekkür olması adına özel bir şey yapmak istedik. Bu yüzden temamızı ‘Teşekkürler, Yeni Zelanda’ olarak seçtik. Bir süre sonra insanlar unutmaya istekli. İnsanların, bizim onlardan farklı bir şey yapmadığımızı anlamaya ihtiyaçları var. Anlamadıkları ne varsa gelip sorabilirler.”

‘Açık gün’ ziyaretçileri arasında Müslümanlar ve İslam hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen Budist bir rahibe olan Dechen’de bulunuyordu. Tecrübelerini “herkesin dost canlısı oluşundan çok etkilendim.

Havada güçlü ve elle tutulur bir maneviyat var.” sözleri ile ifade eden Dechen Christchurch saldırısının ardından oluşan bir “ortaklık duygusu” sezdiğine değindi. “Saldırıya uğrayan grup Müslümanlardı fakat bu herhangi başka bir grup da olabilirdi. Bu durum insana ön yargının gerçekliğini hissettiriyor.”

Önceki İçerikMassachusetts Camileri Misafirlere Açılıyor
Sonraki İçerikCleveland Müslümanlarından Örnek Proje

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz