HaberlerSuudi Arabistan

32. Arap Ligi Zirvesi Cidde’de Düzenlendi

“Mü’minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler…” (Buharî, Edeb 27; Müslim, Birr 66)

Geçtiğimiz Cuma günü gerçekleştirilen Arap Ligi Zirvesi, davet edilen delegasyonların sıcak bir şekilde karşılandığı Cidde‘de büyük bir coşkuyla tamamlandı. bölgesel meselelerin ele alındığı zirvede, barışın temellerini atmaktaki kararlılıklar ortaya konuldu. Zirve, bölgenin geleceği için kritik bir adım olarak görülürken; katılımcıların birlikte hareket ederek ortak bir vizyon oluşturma çabaları, Arap dünyasında yeni bir dönemin habercisi olarak algılandı.

Zirve öncesinde şehrin her yanına asılan bayraklar göze çarparken, bu yılki zirvede dikkat çeken görüntülerden biri, Suriye bayrağının diğer ülke bayrakları arasında dalgalanmasıydı. Suudi gazeteci Abdulrahman Rammal, “Cidde sokaklarında Suriye bayrağını görmek bizim için şaşırtıcı. Çünkü bu, iyi bir değişimi temsil ediyor ve umarım zirve, Krallık ile Suriye arasındaki ilişkileri yeniden kurar” diye belirtti.

Rammal, Suriye rejimini desteklemese de ülke halkının yenilenen bağlar sayesinde yaşam koşullarının iyileşebileceğine ve akrabalarıyla yeniden bir araya gelebileceğine inandığını ekledi.

Cidde’de yaşayan Suriyeli Rima İbrahim ise şunları söylüyor:

“Suriye bayrağını görmek ve zirveye katılımına şahit olmak benim için çok anlamlı. Suudi Arabistan’da yaşayan bir Suriyeli olarak, iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden kurulması, Suriye Büyükelçiliği’ni ziyaret etmemizi ve pasaportlarımızı kolayca yenilememizi sağlayacak. Kriz döneminde mümkün olmayan bu durum, artık doğrudan uçakla ülkeme gidebilmem ve Suriye’deki ailemi kolayca ziyaret edebilecek olmam anlamına geliyor.”

Ürdün vatandaşları da ülkelerinin zirvedeki varlığından ve Suriye’deki krizi sona erdirmek ve Şam’ı yeniden Arap saflarına katmak için yaptıkları çalışmalardan heyecan duyuyor.

Zirvede ele alınan dış politika konuları ve yeniden canlanan Arap bağları, bölgesel istikrar ve işbirliği için umut verici bir yol haritası sunarken, Cidde sokakları, Suriye bayrağının dalgalanmasıyla beraber umut dolu bir atmosfere büründü. Arap dünyasının birlik ve dayanışma ruhu, tamamlanan zirve ile bir kez daha vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu