HaberlerHidayet ÖyküleriKur'an-ı KerimRusya

Kerim Ladinam: Tek Kılavuzum Kur’an’dı!

Kerim Ladinam 25 yaşında Rus bir Müslüman. Hrıstiyan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 2006’da İslamiyeti kabul etti. Koyu bir Hıristiyan olarak büyüyen Kerim’in İslam’ı bulma hikayesini buyurun kendi ağzından dinleyelim..

“Allah, kimin göğsünü İslam’a açmışsa, artık o, Rabbinden bir nur üzerinedir, (öyle) değil mi? (Zümer Suresi 39/22)

Sonradan İslam’ı seçen insanların maneviyatları, İslam ile büyümüş olan bizlere  örnek olmaya devam ediyor. Komünizmin uzun yıllar hüküm sürdüğü Rusya’da yaşayan bir gencin hikayesi bu. Tek başına hakikati arayan samimi bir insan.

İki Din İlgimi Çekti

Koyu bir Hıristiyan olarak  yetiştirilmiştim ama okuyup araştırdıkça hayal kırıklığına uğradım. Artık Hıristiyanlık benim için çok yabancı bir dindi. Bir ara Rus milliyetçilik akımına katıldım. Dinlerle ilgili araştırma yaptım ve Paganizm dikkatimi çekti. O zamanlar ilgimi çeken iki din vardı ; İslam ve Paganizm. Bu iki din hakkında kitaplar okudum ve ikisi arasından birini seçmem gerekiyordu. Ben de 2006 yılında kelime-i şahadet getirip Müslüman oldum.

Kerim Ladinam azmi ve istikrarlı arayışı ile ulaşmak istediği hakikate doğru yaklaşıyordu. Rusya ve Afganistan arasındaki savaşlarda Müslümanların cesareti Kerim’i çok etkilemişti. Hıristiyan bir toplumda büyüdüğü için hiç Müslüman biriyle tanışmamıştı. Köklü bir değişim geçiriyordu ve bu değişimin hayatının sonuna kadar devam edeceğini biliyordu.

Müslümanların cesareti beni çok etkiledi. O  zamanlar milliyetçi olduğum için milletime sahip çıkmak ve yükseltmek için bir araç arıyordum. Yani dini kendi milletimi savunmak ve yüceltmek için bir araç olarak kullanabileceğimi düşünüyordum. Bu yüzden İslam’ın Paganizimden daha üstün olduğunu öğrendim Paganizimde sadece duygu var. Oysa İslamda hukuk kuralları ve çok açık bir inanç sistemi var. Dünya’ya net bir bakış açısı var. Yani İslamda uzun zamandır aradığım şeyi bulmuştum. Kelime-i Şahadet getirdim ancak tam bir Müslüman olmadım. Daha ciddi araştırmalar yaptım. Anladım ki bu dünya belli bir plana göre yaratılmış; insanın, varlıkların, her şeyin bir başlangıcı ve sonu var. Kendi milletime tapmanın anlamsız olduğunu anladım. Çünkü her şey yok olacaktır.

 Kerim Ladinam ruhundaki boşluğun zamanla dolduğunu hissediyordu. Ancak bunlarla yetinmiyor ve sürekli araştırmaya devam ediyordu.

Hiç Müslüman Tanımadım

Hiç Müslüman tanımadım. Müslüman olmadan önce hiçbir müslümanla görüşmedim. İslam dinini kitap okuyarak ve Kur’an-ı Kerim dinleyerek öğrendim. Kuran’ın tercümesini okudum, peygamberimizin hadis kitaplarını ve İbn-i İshak’ın yazdığı siyer kitabını okudum. Kendi kendime Kelime-i Şehadet getirdim ve Müslüman oldum. Sonra Müslüman arkadaşlar bulmak için camilere gittim.

Bu İnsan Yalancı Olamaz

Kuran-ı Kerim’i okurken hoş duygular hissediyorum. İnsanlar birbirimize nasıl muamale ederse Allah da onlara öyle muamele eder. Rabbimiz bir şey buyurduğu zaman bunun O’ndan geldiğini anlarsınız. Bu yüzden Peygamberimiz (s.a.v)’in  hayatını öğrendiğim zaman dedim ki bu insan yalancı olamaz. Herkesin peygambere O’nun sünnetlerine ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla insanlar ya O’na teslim olup Müslüman olacak ya da O’nu inkar edip kafir olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu