Yeni Nesil Bir Öğrenci Ağı: Tercih Ve Ötesi

0
648

Üniversite tercih dönemindeki öğrenciler, hayatlarında belirleyici bir role sahip olan bu önemli adımı atarken birçok soru işaretiyle karşı karşıya kalıyorlar. İçine girecekleri bu yeni dünya için var olan tecrübeleri çoğunlukla yeterli gelmiyor ve tecrübe aktarımına ihtiyaç duyuyorlar. Bizler, üniversite öğrencileri olarak, bu ihtiyacı karşılayabilmek adına bir araya geldik. Daha önce bizlerin de yaşadığı benzer süreçleri göz önünde bulundurarak endişelerini gidermek, sorunlarını çözebilmek ve akıllarındaki sorulara yanıt verebilmek adına oldukça yoğun bir program oluşturduk. “Tercih ve Ötesi” iki temel amaç etrafında toplanan gönüllülerden oluşuyor. Bunların ilki, tercih döneminde yapılabilecek hataları en aza indirmek, bölüm ve üniversitelere dair objektif tecrübe aktarımında bulunmak ve üniversite hayatından beklentilere dair genel bir çerçeve oluşturmak üzerine inşa ediliyor.

Böylece programın “Tercih” kısmında genel bir tercih rehberliği hizmeti sunuyoruz ve bunu da aktif üniversite öğrencileriyle birebir iletişim aracılığıyla sağlamaya önem veriyoruz.  Ancak Tercih ve Ötesi oluşumunun “Ötesi” kısmı, bu programın en büyük farkını oluşturuyor. Tercih döneminde kurulan dostluk bağlarının, hayatlarının devamında da kuvvetlenerek varlığını sürdürmesini çok önemsiyoruz. Kurulan bu bağlar, üniversite yerleştirmeleri tamamlandıktan sonra ortaya çıkabilecek çok büyük ihtiyaçları da karşılama potansiyeline sahip. Öncelikle üniversite ortamına uyum sağlamak konusunda yaşanabilecek zorlukları büyük oranda ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Yeni bir şehre, yeni bir okula, yeni bir çevreye uyum sağlamaya çalışan bir öğrencinin bu düzene alışabilmesinin en iyi yollarından biri, ona aynı tecrübeleri yaşamış bir başka öğrencinin destek olmasıdır.

En önemlisi ise, bu ilişkinin tamamen gönüllü olarak kurulması, birbirini hiç tanımayan insanlar arasında bir kardeşlik bağının oluşmasına vesile olacaktır. Böylece farklı üniversite ve bölümlerden birçok insanın ortak bir alan paylaşabileceği geniş bir ilişkiler ağı oluşturmayı hedefliyoruz. Bunun üniversite hayatının kalitesini artıracağına, kültürel anlamda yenilikler doğuracağına ve nitelikli bir sosyal çevreye sahip olma avantajı sağlayacağına inanıyoruz. Tercih ve Ötesi tüm bu sebeplerle, bünyesindeki birçok gönüllü üniversite öğrencisi ile birlikte tercih döneminde bulunan öğrencilere destek olmak, tecrübe aktarımı sağlamak ve onların ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına çalışmaya devam etmektedir. Bu süreçte çok büyük bir ihtiyacı kapatacağını umduğumuz bu çalışmanın daha fazla insanla buluşabilmesi ve var olan ağın genişlemesi de en büyük isteğimiz.

Bu çalışmanın bir parçası olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz: tercihveotesi@gmail.com

Tercih seminerlerimize kayıt yaptırmak için bu formu doldurabilirsiniz: http://bit.ly/tercihveotesi

Diğer Güzel Haberler

Sydney’deki Müslüman aileler çocuklarının bugüne kadar aşılamayan sınırları aşmalarının
ve çok yüksek derecelere sahip olmalarının sevincini yaşıyorlar. Mezuniyet notları çok
yüksek olan bu lise öğrencileri, Avusturalya’nın en itibarlı üniversiteleri tarafından kayıt
teklifleri alıyorlar. Okumak İçin Tıklayın

Başiskele’de görev yapan bir imam, cami bahçesinde düzenlediği etkinliklerle çocukların
yaz Kur’an kursuna katılım sayısını oldukça artırdı. Oyun gruplarından tiyatro gösterimine,
patlamış mısırdan yöresel oyunlara her hafta düzenlenen çeşitli etkinlikleri duyan çocuklar
adeta camiye akın ediyor. Okumak İçin Tıklayın

Kuzey Makedonya’ya giden Marmara İlahiyat Fakültesi öğrencileri, 1 ay boyunca Balkanlı çocuklara camilerde din eğitimi verip çeşitli atölye çalışmaları yaptı. Besmeleyi bilmeyen çocuklar Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendi. Bosnalı din görevlileri bu faaliyeti gerçekleştiren kardeşlerimize müteşekkir olduklarını belirttiler. Okumak İçin Tıklayın

Önceki İçerikLübnan’da Trafiğe Doğal Bir Çözüm: Zincir Etkisi
Sonraki İçerikKur’an-ı Kerim ve Sünnet Çerçevesinde Sağlık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz