İlham Veren Projeler

Yeni Nesil Bir Öğrenci Ağı: Tercih Ve Ötesi

Üniversite tercih dönemindeki öğrenciler, hayatlarında belirleyici bir role sahip olan bu önemli adımı atarken birçok soru işaretiyle karşı karşıya kalıyorlar. İçine girecekleri bu yeni dünya için var olan tecrübeleri çoğunlukla yeterli gelmiyor ve tecrübe aktarımına ihtiyaç duyuyorlar. Bizler, üniversite öğrencileri olarak, bu ihtiyacı karşılayabilmek adına bir araya geldik. Daha önce bizlerin de yaşadığı benzer süreçleri göz önünde bulundurarak endişelerini gidermek, sorunlarını çözebilmek ve akıllarındaki sorulara yanıt verebilmek adına oldukça yoğun bir program oluşturduk. “Tercih ve Ötesi” iki temel amaç etrafında toplanan gönüllülerden oluşuyor. Bunların ilki, tercih döneminde yapılabilecek hataları en aza indirmek, bölüm ve üniversitelere dair objektif tecrübe aktarımında bulunmak ve üniversite hayatından beklentilere dair genel bir çerçeve oluşturmak üzerine inşa ediliyor.

Böylece programın “Tercih” kısmında genel bir tercih rehberliği hizmeti sunuyoruz ve bunu da aktif üniversite öğrencileriyle birebir iletişim aracılığıyla sağlamaya önem veriyoruz.  Ancak Tercih ve Ötesi oluşumunun “Ötesi” kısmı, bu programın en büyük farkını oluşturuyor. Tercih döneminde kurulan dostluk bağlarının, hayatlarının devamında da kuvvetlenerek varlığını sürdürmesini çok önemsiyoruz. Kurulan bu bağlar, üniversite yerleştirmeleri tamamlandıktan sonra ortaya çıkabilecek çok büyük ihtiyaçları da karşılama potansiyeline sahip. Öncelikle üniversite ortamına uyum sağlamak konusunda yaşanabilecek zorlukları büyük oranda ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Yeni bir şehre, yeni bir okula, yeni bir çevreye uyum sağlamaya çalışan bir öğrencinin bu düzene alışabilmesinin en iyi yollarından biri, ona aynı tecrübeleri yaşamış bir başka öğrencinin destek olmasıdır.

Ogrenci Destegi

En önemlisi ise, bu ilişkinin tamamen gönüllü olarak kurulması, birbirini hiç tanımayan insanlar arasında bir kardeşlik bağının oluşmasına vesile olacaktır. Böylece farklı üniversite ve bölümlerden birçok insanın ortak bir alan paylaşabileceği geniş bir ilişkiler ağı oluşturmayı hedefliyoruz. Bunun üniversite hayatının kalitesini artıracağına, kültürel anlamda yenilikler doğuracağına ve nitelikli bir sosyal çevreye sahip olma avantajı sağlayacağına inanıyoruz. Tercih ve Ötesi tüm bu sebeplerle, bünyesindeki birçok gönüllü üniversite öğrencisi ile birlikte tercih döneminde bulunan öğrencilere destek olmak, tecrübe aktarımı sağlamak ve onların ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına çalışmaya devam etmektedir. Bu süreçte çok büyük bir ihtiyacı kapatacağını umduğumuz bu çalışmanın daha fazla insanla buluşabilmesi ve var olan ağın genişlemesi de en büyük isteğimiz.

Bu çalışmanın bir parçası olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz: tercihveotesi@gmail.com

Tercih seminerlerimize kayıt yaptırmak için bu formu doldurabilirsiniz: http://bit.ly/tercihveotesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu