İyilik “Hayır Marketler” Yolu İle Yayılıyor

0
448

Bir kurum düşünelim. ‘Dünyayı iyilik değiştirecek’ sloganıyla yola çıkan… İhtiyaç sahiplerine karşılık beklemeden el uzatan… Hem de bunu bir kereye mahsus olmaksızın yapan. Böylesine güzel bir hayrı gerçekleştiren kurumlardan biri de Türkiye Diyanet Vakfı. Yapılan bu iyilik de ‘Hayır Marketler’ olarak isimlendiriliyor. Proje kapsamında yapılan iyilikler sınır tanımıyor. Yardım elleri dünyanın birçok yerine uzanıyor.

2016’dan bu yana faaliyet gösteren projenin; Ankara (Sincan), İstanbul (Eyüpsultan) ve Diyarbakır (Yenişehir) olmak üzere ülkemizde üç şubesi var. Sınır komşumuz Suriye‘de de İdlib, El Bab ve Azez olmak üzere üç şubesi bulunuyor.

Hayır Marketlerle Yapılan Yardımların Öncekilerden Farkı Ne?

Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti II. Başkanı İhsan Açık soruları şöyle cevaplıyor:

“Zaman zaman kolilerle de yardım yapılıyor ancak kolilerin içerisine konulan yardım malzemeleri sınırlı oluyor. Hayır Marketleri aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelerin her türlü ihtiyacına yönelik alışveriş yapmalarına imkan tanıyoruz.”

Hayır Marketlerde Neler Bulunuyor?

“Şube temsilcisi arkadaşlarımızın gayreti ve gönüllülerimizin desteğiyle yaklaşık 2 yıldır faaliyet gösteren Sincan Hayır Marketinde ihtiyaç sahibi ailelere gıdadan giyime, ayakkabıdan temizlik ürünlerine, mutfak eşyasından ev tekstiline, beyaz eşyadan kırtasiyeye, oyuncaktan halıya kadar birçok alanda yardımlar yapılıyor.”

“İhtiyaç sahibi olduğunu belirterek yardım talebinde bulunan ailelerden gerekli evraklar alınıp, sosyal inceleme formları doldurulduktan sonra, gönüllülerimiz tarafından belirtilen adreste inceleme yapılıyor. İhtiyaçları tespit edilen ailelere şubemiz tarafından randevular verilerek hayır marketimize yönlendirmeleri yapılıyor. Aileler, bu marketlerde ihtiyaçlarını gönüllülerimizin refakatinde ücretsiz bir şekilde temin edebiliyor. Her aileye ortalama 2 ayda bir sıra geliyor. Diğer şubelerde de bu şekilde gönüllüler vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerine yardımlar ulaştırılıyor.”

Komşusu Açken Tok Yatan Bizden Değildir.

Vakıf, Hayır Marketler projesinin benzerini, Suriye’de 2016 yılında ‘giyim mağazaları’ ve ‘sosyal marketler’ adıyla hayata geçirmişti. Suriye’deki Hayır Marketler hususunda İhsan Açık şöyle konuşuyor:

“Kamplarda yaşayan yetim aileler öncelikli olmak üzere ihtiyaç sahiplerinin, verilen kuponlarla mağazalara davet edilerek ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yapmalarına imkân tanınıyor. 2016 yılından bu zamana kadar yaklaşık 1,5 milyon kişiye destek verildi.”

Projenin Maddi Kaynağı Nasıl Sağlanıyor?

Yurt içinde ve yurt dışında çalışmalar Türkiye Diyanet Vakfı gönüllülerinin desteğiyle yürütülüyor. Maddi kaynak hayırseverler tarafından sağlanıyor. Gönüllülerin içinde doktor, avukat, Kuran Kursu hocası, imam, marangoz, elektrikçi ve tesisatçı gibi halkın her kesiminden insan var. Gönüllüler, nöbetleşe, Hayır Markette bulunarak ihtiyaç sahibi aileleri karşılıyor ve onlara yardımcı oluyorlar.

Çokça fedakarlık gösterip bu hayra destek veren bütün kardeşlerimizi cân-ı gönülden tebrik ediyoruz. Sa’yleri meşkûr, amelleri makbul olsun.

Diğer Güzel Haberler

Endonezyalı Maria Marghani Mohammed, 2017 yılının en yaşlı hacıları arasında! Kendisi 104 yaşında olan teyzemiz, Kral Abdulaziz Uluslararası Havaalanı’nda özellikle Kültür Bakanı Abdulhaliq al-Zahrani tarafından memnuniyetle karşılandı. Okumak İçin Tıklayın

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

Rabbimize daha yakın bir kul olmak elbette hepimizin isteğidir. Bu konuyla dertlenen 2 tıp
öğrencisi ‘Tasbeeh’ adlı bir zikirmatik uygulaması geliştirdi. Tamamen Allah rızası için
hazırlanan bu uygulamada hiçbir reklam bulunmuyor. Ayrıca görsel efektlerin bulunduğu bu
zikirmatikte, teşvik edici birçok basamak bulunuyor. Okumak İçin Tıklayın

Önceki İçerikKalbinde Merhamet Adlı Bir Çınar Var: Ghassan Younis
Sonraki İçerikHer Yerde Namaz Serisi: Orta Amerika

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz