Yeni Zelanda İslam’a Koşuyor

406

Yeni Zelanda’nın Whangarei şehrindeki Whangarei İslam Merkezi  farklı inanç gruplarından yüzlerce insanın katılımıyla ‘Halka Açık Camii Günleri’ adlı bir program düzenledi.  Program Yeni Zelanda’nın en kuzey şehirlerinden gelen insanların bölge Müslümanlarıyla yakından ilişkiler geliştirmesini hedefliyor.

“Bazı aileler Auckland gibi en kuzey şehirlerden geliyorlar. Yine bazıları da en güneydeki Kaikohe gibi şehirlerden geliyorlar. Yalnızca Yeni Zelanda  Müslümanlarınının  kederlerini paylaşmak ve onların acılarına ortak olmak için değil aynı zamanda İslam dini hakkında daha fazla şey öğrenmek için de geliyorlar” diyor program organizatörleri.

Kuzey Müslümanları Hayır Vakfı Topluluğu(TNMCCT) adlı kurumun çatısı altında bir grup Yeni Zelandalı Müslüman hayırsever  İslam Merkezi’nin kapılarını herkese açmış. Cumartesi günleri ziyaretçi akınına uğrayan merkez, Whangarei’de yaşayan 58,800 kişinin tamamına; öğleden sonra saat 2’den akşam saat 6’ya değin ziyarete açık durumda. Yine bir başka vakıf temsilcisi “Hangi inançtan olursa olsun buraya gelen kadın ziyaretçiler saygılarının bir göstergesi olarak başörtüsü takıyorlar” diyor ziyaretçilerin güzel davranışları hakkında.

Vakıf ayrıca İslam dini hakkında hazırlanmış bilgilendirme amaçlı broşürler ve bunlara ek olarak Kurani Kerim de dağıtıyor. Bunun yanı sıra Auckland’dan gelen bir grup temsilci de İslam ile alakalı soru soran ziyaretçilerin sorularını yanıtlıyor. Üstelik tüm bu süreç boyunca merkezin ve insanların güvenliği amacıyla giriş kapısında bir de polis bulunuyor.

WHANGAREİ ŞEHRİ VE MAORİ MÜSLÜMANLARI

Whangarei şehirinin genel özelliklerine bakacak olursak şehrin nüfusu çoğunlukla Hristiyan halktan oluşur. Yerli halkın çok az bir kısmı Müslüman olup bunlar da Maori Müslümanları olarak adlandırılan göçmenlerdir.

Müslümanlar Yeni Zelanda’da oldukça azınlıktadır. Bu şehirde yaşayan Müslümanlar da genel itibariyle 1900’lü yılların başındaki göç dalgasıyla bölgeye yerleşen; kuzey Afrika’dan ve doğu Avrupa’dan gelen Müslüman göçmenlerden oluşmaktadır. Maori Müslümanlarının nüfusu 20. yüzyıl itibariyle hızla artmış; 2006 yılındaki nüfus sayımında sayıları 1,074 olarak kayıtlara geçmiştir. Bu da Maori halkının yaklaşık %19’una tekabül etmektedir.

Yeni Zelanda’daki 15 Mart Terör Saldırısında hayatını kaybeden 50 şehidimizin birer tohum olarak toprağa düştüğünü unutmamak gerek. Onların şehadeti,  Müslüman olan yüzlerce insan ile taçlandı.

Allah hepsinin makamını cennet eylesin.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir !

Terör Saldırısından Sonra Müslüman Oldu

Yeni Zelanda Parlementosu Kur’an-ı Kerim İle Açıldı

2018 Yılının Müslüman Bilim Adamları

Mafyadan Terör Mağdurlarına Destek

Yeni Zelanda Devlet Radyo ve Televizyonundan Canlı Ezan Okundu

5 Soruda Brezilya’da İslam

11 Eylüle Rağmen İslam Neden Hâlâ Yükseliyor? (Amerika’da İslam Serisi 1)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz