HaberlerCamiEğitimEtkinlik-Konferansİngiltere

Leicester’da Cami ve Gençlik Toplantısı

Günümüzde çeşitli ideolojik akımların etkisiyle gençlik, geçim kaygısının ve birçok dünyevi meşgalenin arasında ibadeti ikinci hatta üçüncü plana atabiliyor. Bu da yeni yetişen neslin camiden uzak, diğer Müslümanlardan kopuk yetişmesine sebep oluyor.

Müslümanların kurduğu mahalle, köy ve şehirlere baktığımızda, merkezde çoğu zaman ibadethanenin olduğunu görüyoruz. Çünkü devrin gerektirdiği her şey cami merkezli bir yapıda yer alıyordu. Siyasi görüşmeler, toplantılar, misafir karşılamaları, dinlenceler ve özel günler buralarda değerlendirilir ve bu kültür yaşatılırdı. Ancak günümüzde her ne kadar yararlı olma gayretinde olmaya çalışan görevliler olsa da, camiler salt ibadethane görevinden başka bir görev üstlenemiyor, bu da insanları camiden uzaklaştırıyor.

Bu durumu gören bir grup İngiliz genç önümüzdeki günlerde, her yıl olduğu gibi bu yıl da Birleşik Krallık’taki dernek başkanları ve cami imamlarıyla buluşup neler yapabileceklerini konuşmaya ve bu zamana kadar yaptıkları farklı projeleri paylaşmaya karar verdiler. Ayrıca toplantıya gelen cami görevlileri de karşılaştıkları sorunları herhangi bir çekince duymadan tecrübeli meslektaşlarıyla paylaşıp tartışmaya fırsat bulacaklar.

İçinde bulundukları durumun farkında olan ve sorunları çözmek adına böyle adımlar atan Britanya Müslümanlar Topluluğu (MCB)’nun her yıl düzenlediği toplantının bu seneki başlığı ise “Bizim Camimiz Bizim Geleceğimiz”. 12 Kasım 2019 tarihinde tertip edilecek olan toplantıya Leicester Futbol Kulübü ev sahipliği yapacak. Toplantının teması ise daha fazla gencin camiye nasıl çekilebileceği üzerine olacak.

Organizasyonu düzenleyen MCB topluluğunun kendi sitesinde yayımladığı bilgiye göre Britanya’da yaşayan Müslümanların yarısından fazlası 24 yaşında veya daha genç. Fakat bu gençlerin yaşadıkları çevredeki camiler gençler tarafından talep edilen, zaman geçirilmek istenen, cazip mekân olmaktan çok uzaklar. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi salt namaz kılınan yer işlevi görüyorlar. Fakat günümüz gençlerinin birçok ihtiyaçları var ve camiler bu ihtiyaçlardan sadece namaz ibadetini karşılıyor.

Bu ve bunun gibi birçok sorun #OurYouthOurFuture etiketiyle toplantıda tartışılıp, çözümler bulunmaya çalışılacak. Leicester’da yapılan bu organizasyon MCB topluluğunun tek faaliyeti değil. Geçtiğimiz sene Kasım ayında, Manchester’da, 400 delegenin katıldığı #PeopleNotBuildings başlıklı bir toplantı daha düzenlemişlerdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu