Yeni Zelanda Parlamentosu Kur’an-ı Kerim İle Açıldı

0
411
Yeni Zelanda Parlementosu

CHRISTCHURCH – Christchurch’teki terör saldırısından sonra Yeni Zelanda Parlamentosunun ilk oturumu Kur’an-ı Kerim ile açıldı. Parlamentoda terör saldırısında şehit olan Müslüman vatandaşlar için Kur’an okunduktan sonra okunan ayetlerin mealleri İngilizce olarak açıklandı. Yeni Zelanda Parlamento Sözcüsü Trevor Mallard’ın birlik ve beraberlikle ilgili konuşmasının ardından oturuma başlandı.

Terörist, Noor ve Limwood camilerini hedef aldığı saldırısında 49 Müslüman’ın ölümüne sebep olmuştu. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, saldırıda hayatını kaybedenlerin Türkiye, Bangladeş, Endonezya ve Malezya gibi pek çok farklı ülkeden olduğunu belirtti.

Salı günkü oturumda Başbakan Ardern “Esselamu aleykum” diyerek Müslümanları selamlamıştı. “Hayatını kaybedenlerin aileleri adalete kavuşacaklar.” diyen Başbakan, teröristin adını asla anmayacaklarını ekledi. “O terörist şöhrete kavuşmak istiyor ancak biz Yeni Zelanda’da ona hiçbir şey vermeyeceğiz, adını bile.”

Yeni Zelanda’da İslam bir azınlık dini. 1900’lerin başından 1960’lı yıllara kadar Güney Asya ve Doğu Avrupa’dan Yeni Zelanda’ya göçen az sayıda göçmen, Müslüman halkı oluşturuyor.

2013 nüfus sayımına göre Yeni Zelanda halkının %15’ini Maoriler oluşturuyor. Bu da Yeni Zelanda’da Avrupalılardan sonra en kalabalık olan etnik grubun Maoriler olduğu anlamına geliyor. Maorilerin yarısına yakını Hristiyan, kalan kısmın çoğu ise herhangi bir dine inanmadığını belirtiyorlar. Buna rağmen Maoriler arasında en hızlı yayılan din olarak İslam göze çarpıyor.

Önceki İçerikHarvard Öğrencilerinin İlk Umre Ziyareti
Sonraki İçerikİslam Şehirleri: Herat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz