New Yorklu Öğrencilerden Namaz Mücadelesi

58

Bizler Türkiye’de binlerce camiye sahip olduğumuz halde onları doldurmak için gayret etmiyorken dünyanın diğer ucunda bazı Müslüman öğrenci toplulukarı ibadet edebilecekleri düzenli bir mekan için uzun bir süredir uğraş veriyorlar.

Bu uğraşlarını daha etkili hale getirebilmek ve seslerini duyurabilmek amacıyla internet üzerinden #letuspray hastagi ile birlikte bir video kampanyası başlattılar

Bernard Üniversitesinde halihazırda var olan müslüman öğrenciler için dört tane ibadet yeri bulunmakta ise de bunlar öğrencileri memnun etmemekte. Çünkü bunlardan 3 tanesi küçük birer oda diğeri ise yoga meditasyon alanı olarak da kullanılan iki taraflı bir koridor.  Üniversiteli Müslümanlar Bu ibadet yerlerinin namaz kılmaları için yeterince uygun olmadığı gibi kutsal alanlara gösterilen saygısızlık nedeniyle kendilerini aşağılanmış hissettirdiğini ve cesaretlerinin kırıldığını söylüyorlar.

Öğrencilerden biri olan Yeliz Sezgin “Bir öğrencinin içeride olmasını isteyeceğim bir yer değil.”diyerek duygularını dile getirirken Mikyle Hassanali de , Earl’teki dua alanının çok küçük ve çok kısıtlı olduğunu söylüyor.Ayrıca Nausbaoum binasındaki ibadet alanı ise Müslüman öğrenciler için kısmen erişelemez durumda çünkü giriş saatleri sınırlı ve erişebilmek için anahtar verilmesi gerekiyor. Bununla birlikte namaz alanının, alkollü içeceklerle dolu iki alışveriş arabasını içeren Barnard Bartending’in depolama alanı olarak kullanılan başka bir odayla paylaşılıyor olması da bir başka şikayet konusu.

Müslüman Öğrenciler Derneği başkanı Fatoumata Diallo da konu hakkında şunları söylüyor:

Öğrenciler için daha uygun ibadet alanları olabilir. Buna ihtiyaç duyuyoruz, bizim en doğal hakkımız ve bu konuda hep birlikte mücadele edeceğiz.

Kaynak:

https://www.columbiaspectator.com

http://aboutislam.net

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz