HaberlerBaşarı HikayeleriBilim-TeknolojiKanadaSağlık

Yılın En Yenilikçi Cerrahı Seçildi

Müslümanların bilimde pek ileri olmadığı ne yazık ki toplum arasında yaygın bir görüş. Bu görüşün insanlığa bilimin altyapısını veren bir medeniyet için söylemek de işin ayrı bir komik tarafı. Günümüzde de bu hakikatin temsilcileri hala varlar. Gelin sizi onlardan biriyle tanıştıralım.

Mississaugalı bir Müslüman göz cerrahı 2017 yılının yenilikçi ödülünü almaya hak kazandı, bu ödül ona Ontario Göz Doktorları ve Cerrahları (EPSO) tarafından son derece karmaşık göz hastalıklarının tanı ve cerrahi tedavi yöntemlerinde çığır açan çalışmaları sayesinde verildi.

Mississauga News tarafından bildirilen habere göre, Dr. İkbal K. Ahmed, EPSO’nun, 14 Eylül Perşembe günü, Ottawa’daki yıllık genel toplantısında ödülünü teslim aldı.

Göz tansiyonu, katarakt, ön segment (ing: anterior) kısımları üzerinde uzun süredir çalışan cerrah Dr. Ahmed, Kanada’daki en deneyimli ve yetenekli göz cerrahlarından biri olarak kabul edilmekte. Mikro invaziv glokom cerrahisi ve intraoküler lens implantlarında en son tasarımlar için yeni tedavilerin öncüsü olmuştur.

Mississaugali Musluman Goz Cerrahi 1
Dr. İkbal K. Ahmed

2010 yılında Ahmed, 40 yaşın altındaki en iyi cerrahlardan biri olarak seçilmiştir, genç yaşta önemli başarıları olanlara verilen itibarlı bir ödüldür bu.

Ahmed, 100’den fazla hakemli makalenin yanı sıra çok sayıda kitap bölümü yayınladı. Beş film festivali ödülü, altı en iyi oturum belgesi, Amerikan Katarakt ve Refraksiyon Cerrahisi Derneği (ASCRS) posteri ödülü, Avrupa Katarakt ve Refraksiyon Cerrahisi Derneği (ESCRS) ilk video ödülünü kazandı. Ve aynı şekilde Amerikan Oftalmoloji Birliği (AAO) en iyi gösteri ödülünü de almaya hak kazandı.

Müslüman göz doktoru, kariyerinde bugüne kadar dünya çapında 31 misafir profesör dersi dâhil olmak üzere 750’den fazla bilimsel sunum yaptı.

Ahmed’in en yüksek profesyonel onur ödülü, ASCRS’nin (American Society of Cataract and Refractive Surgery) 2014’te mikro-invaziv glokom cerrahisi konusundaki devrimci çalışmaları nedeniyle prestijli Binkhorst madalyasını verdiği zamandı.

Şu anda Toronto Üniversitesi’nde yardımcı doçent ve Utah Üniversitesi’nde klinik yardımcı doçent olarak görev yapmaktadır. Kensington Göz Enstitüsü’nde araştırma direktörü ve Toronto Üniversitesi’nde Glokom ve ileri ön Diş Cerrahisi (GAASS) Bursu direktörüdür.

Ahmed’in Büyük Toronto Bölgesi’ndeki Prism Eye Enstitüsü’nde büyük bir tersiye glokom/katarakt uygulaması vardır. Trillium Sağlık Ortakları, TLC Mississauga ve Toronto Üniversitesi ile Kensington Göz Enstitüsü’nde cerrah olarak çalışmaktadır.

Kaynak
Dr. İkbal K. Ahmed

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu