Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HaberlerIrak

İnsanlık İçin Mobil Bir Tiyatro

Irak’ta bir ilk olan “mobil tiyatro” topluluğu, her an bir sokak başında ya da bir park köşesinde karşınıza çıkabilir. Halka açık alanlarda çeşitli gösteriler düzenleyen bu güzel ekip hem tiyatroya dair ilgiyi artırmak hem de Iraklı çocukların hayatına güzel dokunuşlar hedefiyle yollara düştü.

Ekibin heyecanlı üyelerinden biri olan Saad Shaban şunları kaydediyor:

Okullar, çocuk yuvaları, yetiştirme yurtları ve kamplarda faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Ulaşımı da artık canlı bir platforma dönüşmüş aracımız ile sağlıyoruz. Üstelik artık görüyoruz ki uydu, TV ve sosyal medya siteleri tarafından dört bir yandan sarılmış bir dönemde çocukların dikkatini çekmeyi de başarabilmek mümkün!

Ekibin yaptıkları sadece gösterilerini sunmakla sınırlı da değil. Onlar aynı zamanda birer yetenek avcısı! Etkinlikler ve faaliyetler esnasında birçok minik üye de ekibe katılım sağlamış. Bağdat’ta oluşturdukları pek çok sahnede göçmen çocuklar ile birlikte “göçebe kuşlar” isimli bir oyun da sergilediler.

Mobil Tiyatro

Shaaban projeleri için şunları söylüyor:

Yaptığımız iş tamamen bireysel, herhangi bir hükümet veya sivil toplum kuruluşundan destek almıyoruz ve özel okulların sundukları teklifler haricinde faaliyetlerimiz ücretsiz.

Bağdat’ın merkezindeki yetimhanelerden birinde düzinelerce çocuk “Kümenin Sırrı” adlı oyun için bir araya geldi. Hüseyin Fadel de bu yetimhane sakinlerinden biri. İlk kez bir sahne oyunu izlemiş ve artık gelecekte sahne sanatlarına dair bir bölümde eğitim görme hayali ile her geçen gün daha çok çalışıyor.Konunun resmi bir yanı da var elbet. Müfredatta resim haricinde sanat dallarına dair program eksikliği hissedilir ölçüde. Eğitim bakanlığı sözcüsü İbrahim Sabti:

Okul aktivite müdürlüğü adıyla bir birim oluşturduk. Bu özel birim tarafından denetlenen bir tiyatro okulumuz var. Gözetmenler birçok dalda öğrencilerimizi eğitiyor, destekliyor, yıllık tiyatro festivalleri düzenliyorlar. Pek çok alanda da öğrencilere ‘en iyi yönetmen’, ‘en iyi senaryo’ gibi ödüller verilmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu