CamiÇeçenistanHaberler

Kafkasya’nın En Büyük Camisi: Hz. Muhammed Camii

İslam Dünyası gün geçtikçe sanat, mimari, teknoloji gibi hayatın her alanında ilerleme kaydediyor. Çeçenistan’da mimari alanında gelişim gösteren modern İslam sanatını en güzel şekilde yansıtan Hz. Muhammed Camii de bunlardan birisi.

Çeçenistan’da Ramazan Kadirov’un öncülüğünde Kafkasya’nın en büyük camisi olan Hz. Muhammed Camii’yi açtılar. Açılış, aralarında Suudi Arabistan, Kuveyt ve Fas’ın da bulunduğu 43 ülkeden gelen delegelerin katılımıyla 23 Ağustos Cuma günü gerçekleşti.

Yapımı 7 yıl süren bu görkemli cami, Şali şehrinde açıldı. Çeçen halkı için, açılış tarihinin 23 Ağustos’ta olması ise çok değerliydi. Onlar için bir anlam ifade ediyordu. 23 Ağustos, hain bir saldırı sonucu şehit düşen Cumhurbaşkanı Şehit Ahmet Hacı Kadirov’un 68. yaş günüydü. Devasa büyüklükteki bu cami, içinde 30.000, avlusunda 70.000 kişinin ibadet edeceği kapasiteye sahip. Türk ve Özbek ustalarının katkıları ile yapılan caminin yaklaşık 3 ton ağırlığındaki özel avizesi de Türkiye’de üretildi. Cami, “Müslümanların gururu” olarak adlandırılıyor ve görenleri hayrete düşürüyor.

Cami, 50.000 metrekareye yayılıyor ve her biri 63 metre yüksekliğinde 4 minareden oluşuyor. Ana kubbesi ise yaklaşık 40 metre yüksekliğinde. Bu rakamlar caminin görkemini gözler önüne sürüyor. Çeçenistan, Kafkasya’daki en büyük camiye ilk defa ev sahipliği yapmıyor. 2008’de başkentte açılan “Çeçenistan’ın Kalbi” de zamanında en büyük cami idi. Hz. Muhammed Camii de şimdi öyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu