Kafkasya’nın En Büyük Camisi: Hz. Muhammed Camii

17

İslam Dünyası gün geçtikçe sanat, mimari, teknoloji gibi hayatın her alanında ilerleme kaydediyor. Çeçenistan’da mimari alanında gelişim gösteren modern İslam sanatını en güzel şekilde yansıtan “Hz. Muhammed Camii” de bunlardan birisi.

Çeçenistan’da Ramazan Kadirov’un öncülüğünde Kafkasya’nın en büyük camisi olan “Hz. Muhammed Camii” açıldı. Açılış, aralarında Suudi Arabistan, Kuveyt ve Fas’ın da bulunduğu 43 ülkeden gelen delegelerin katılımıyla 23 Ağustos Cuma günü gerçekleşti.

Yapımı 7 yıl süren bu görkemli cami, Şali şehrinde açıldı. Çeçen halkı için, açılış tarihinin 23 Ağustos’ta olması ise çok değerliydi ve bambaşka bir anlam ifade ediyordu. 23 Ağustos, hain bir saldırı sonucu şehit düşen Cumhurbaşkanı Şehit Ahmet Hacı Kadirov’un 68. yaş günüydü.

Devasa büyüklükteki bu cami, içinde 30.000, avlusunda 70.000 kişi ibadet edecek şekilde tasarlandı. Türk ve Özbek ustalarının katkıları ile yapılan caminin yaklaşık 3 ton ağırlığındaki özel avizesi de Türkiye’de üretildi. Cami, “Müslümanların gururu” olarak adlandırılıyor ve görenleri hayrete düşürüyor.

Cami, 50.000 metrekareye yayılıyor ve her biri 63 metre yüksekliğinde 4 minareden oluşuyor. Ana kubbesi ise yaklaşık 40 metre yüksekliğinde. Bu rakamlar caminin görkemini gözler önüne sürüyor.

Çeçenistan, Kafkasya’daki en büyük camiye ilk defa ev sahipliği yapmıyor. 2008’de başkentte açılan “Çeçenistan’ın Kalbi” de zamanında en büyük cami idi.

Diğer Güzel Haberler

Dünyanın en fakir 2. ülkesi Nijer. Orta Afrika’nın toprağı kırmızı, insanı mütebessim bu memleketini ekonomi, coğrafya ve bu toprağın umudu olan su kuyularıyla tanıyacağız. Nijer’de daha önce karşılaşmadığımız bir yaşama şahid olacağız. Afrika’yı bir de Nijer topraklarından dinleyeceğiz. Okumak İçin Tıklayın

2006’dan 2018’e kadar eksilmeyen bilakis her geçen gün kat ve kat artan bir gönül yolculuğuna adamış kendini Selim Petek. Kendi imkanlarıyla 12 yılda tam 8000 fidan dikerek yüreğini verdiği toprağa elleriyle hayat vermiş. Bu haberimizde “Kıyametin kopacağını da bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz.” hadisine adanmış bir hayata tanık olacaksınız. Okumak İçin Tıklayın

Hollanda’da bir grup gönüllü, Çin’in, Sincan Uygur özerk bölgesindeki insan hakları ihlallerini dünyaya duyurmak ve 10 aydır Amsterdam’da tek başına gösteri yapan Uygur Türkü Abdurehim Gheni’ye destek olmak için artık Hollanda ile özdeşleşmiş bir yol seçtiler ve 80 kilometrelik bir bisiklet turu düzenlediler. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz