HaberlerFilistinİngiltereYardım Faaliyetleri

Yardım Galası ile Filistin’e Destek

Filistin.. Kadim şehir. Filistin’in Müslümanlar açısından ayrı bir önemi ve vardır. Bu yüzdendir ki bugün Filistin’de bir mesele olsa bu sadece bölge insanının değil tüm Müslümanlar’ın meselesi olmaktadır. Filistin halkının yardıma ihtiyacı olduğunda her seferinde koşulsuz şartsız el uzatan birileri olmuştur. Yardımlaşmanın ve dayanışmanın en güzel örneğidir Filistin. Hatta Filistin için yalnızca Müslüman devletler değil başka ülkelerdeki insanlar da el ele vererek yardım kampanyaları düzenlemektedir. Bunun en güzel örneklerinden biri de İngiltere’de yaşandı.

İngiltere merkezli Filistin yanlısı bir insani yardım derneği olan Medical Aid, Filistinli topluluklara tıbbi yardım sağlamak için bir gala yemeğinde 15.000 £ (18.044 $) topladı. Londra’da gerçekleşen Medical Aid for Palastine’nin ev sahipliğinde düzenlenen Come Dine for Palestine etkinliğine yaklaşık 250 konuk katıldı. Etkinlikte 10.000 £ olan yardım toplama hedeflerini aştılar.

İnsan hakları aktivisti Arifa Nasim tarafından düzenlenen etkinlik, en son Batı Şeria’nın Cenin kasabasında düzenlediği baskında İsrail güçleri tarafından bir basın ceketi giyerken vurularak öldürülen Filistinli-Amerikalı gazeteci Shireen Abu Akleh’in anısına yapıldı. Organizatörler, “Shireen’in dayanılmaz bir gerçek karşısındaki korkusuzluğu ve cesareti, Arifa’ya Filistin için Tıbbi Yardımı desteklemek için başka bir bağış toplama yemeği düzenlemesi için ilham verdi” dedi.

Yerel bir radyo sunucusu olan Tahreem Noor’un ev sahipliğinde, konuk konuşmacılar arasında Milletvekili ve eski gölge başbakan John McDonnell, Birleşik Krallık’taki Filistin Misyonu temsilcisi Khaled Fandi ve Güney Lübnan mülteci kampında doğmuş bir Filistinli de yer aldı.

Selam Kudus
Yardım Galası ile Filistin'e Destek 1

Düzenlenen etkinlikte katılımcılar için sergilenen sanatsal faaliyetler, Everton Bahadur-Young’un bir Rumi şiirinin müzikal düzenlemesini, kısa bir film gösterimini ve NowPictures’ın kurucusu Home yazarı ve yapımcısı Saalih Chaudhry’nin tanıtım sözlerini içeriyordu. Etkinlikte ayrıca Waltham Forest Filistin Dayanışma Kampanyası’nın izniyle Filistin Zeytin Hasadı fotoğrafları da sergilendi. Müzayede öğeleri arasında MAP(Medical Aid for Palastine) için özel olarak yapılmış imzalı bir Quentin Blake baskısı, Imran Khan imzalı bir kriket sopası, Muhammed Amir imzalı bir kriket topu, Batı Şeria’daki Filistinli kadınlar tarafından yapılan bir giysi ve Vaseem Mohammad ve Saiba Salam tarafından yapılan sanat eserleri yer aldı.

MAP, işgal altında ve mülteci olarak yaşayan Filistinlilerin sağlığı ve haysiyeti için çalışan bir insani yardım kuruluşudur. Londra, Beyrut, Ramallah ve Gazze Şehri’nde bulunan ofisleri ile MAP, kriz zamanlarında hızla yanıt verir ve uzun vadeli sağlık gelişimi için doğrudan topluluklarla çalışır. Bunun gibi birçok etkinliğe imza atmı olan MAP, 2018’de Müslümanların Ramazan ayı boyunca bir yardım amaçlı iftar düzenledi ve Gazze’yi desteklemek için 21.000 sterlinden fazla bağış topladı.

Yardımlaşmanın yayılmasına katkıları olan ve yardımsever insanlara ihtiyaç sahibi insanları bir araya getiren bu denli önemli bir kuruluşun varlığı çok güzel. Düşkünlerin elinden tutup kaldırmak biz insanların görevi ve buna vesilen olan yardım kuruluşları bunun en önemli ayağı. Birebir ihtiyaç sahiplerine ulaşamıyorsak da bu hayırlı işlere aracı olan kuruluşlar ile yardımlarımızı ulaştırmak ve insani görevimizi yerine getirmek büyük nimet. Bu örnekteki insanların dayanışmaları ve Filistin halkının içinde bulunduğu kötü duruma olan ilgileri hala ne kadar cömert ve merhametli insanların olduğunu bize bir kez daha gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu