50 Yıldır Beklenen O An: Slovenya’nın İlk Camisi İbadete Açıldı

0
598
Camii Projesi

Camiler… Müslümanların hem omuzlarını hem de gönüllerini aynı safta birleştirdikleri, miraca uzanan yolculuklarının ilk durağı… Ne yazık ki gayrimüslim ülkelerdeki Müslümanlar bu güzellikten her zaman faydalanamayabiliyorlar. Belki de bu yüzden yeryüzünde açılan her mescit ve camii yüzlerimizde ayrı bir tebessüme birer vesile oluyor. Bugünkü güzel haberimiz için hep beraber Slovenya’dayız.

Slovenya’nın ilk camisi, mali ve politik engellerin aşılmasının ardından başkent Ljubljana’da ibadete açıldı. Yakın zamanda yapımı tamamlanan camideki ilk cuma namazına, farklı şehirlerden yüzlerce Müslüman akın etti.

Namazı, Slovenya Müftüsü Nedžad Grabus kıldırdı ve caminin açılışının hayatlarında bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Camii 1

2013’te inşa edilmeye başlanan Ljubljana Camii ve İslam Kültür Merkezi; 2000 kişi kapasitesi, 40 metrelik kalın minaresi ve Bosna Hersek‘in eski konaklarından esinlenerek yapılan dış cephesiyle dikkat çekiyor. 13 bin metrekarelik alana sahip olan külliyede ayrıca belediye ofisleri, kütüphaneli bir eğitim merkezi, bir restoran ve bir basketbol sahası da bulunuyor.

Tüm binalar çelik, cam ve ahşap ile birleştirilmiş beyaz betondan yapıldı. Büyük mavi kubbesi gökyüzünü temsil ediyor. Gövdesi ise Kâbe’den esinlenerek yapılmış. Mimar MatejBevk: “Geleneksel İslam mimari değerlerini çağdaş mimariyle birleştirmek istedik.” diyerek merkezin cam cephelerinin de şeffaflık ve aydınlık getirmesi için konulduğunu kaydetti.

Bevk Perovic Arhitekti 2

2002 yılının son nüfus sayımına göre, ülkenin iki milyon nüfusunun yüzde 2,5’ini Müslümanlar oluşturuyor. Şu anda yaklaşık 80.000 Müslüman olduğu tahmin ediliyor.

Proje karşıtları iki kez, 2004’te ve 2009’da tekrar referandum isteyerek projenin yapımını durdurmaya çalıştı. Anayasa mahkemesi her iki talebi de reddetti. Ljubljana’nın uzun süredir belediye başkanı olan Zoran Jankoviç projeyi destekledi ve böylece yapıma başlanabildi. Slovenya İslam Birliği Genel Sekreteri Nevzet Poric, külliyenin yapımıyla ilgili duygularını şöyle aktarıyor:

“Her şey tamamlandı. Dolayısıyla camiyi kullanıma açabiliriz. 50 yıl bu camiyi bekledik ve sonunda ona kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Caminin mimarisi konusunda son derece olumlu tepkiler aldık. Slovenya’da geleceğin camisi inşa ediliyor.”

Sloven Müslüman bir kadın olan Azra Lekoviç, camiyi “çok önemli” olarak nitelendirdi ve 22 ve 24 yaşlarındaki çocuklarının yıllar içinde dinden uzaklaştıklarını, onların İslam topluluğuyla iletişim kurabileceğini ve burada arkadaşlar bulabileceğini umduğunu söyledi.

Kaynaklar

  1. Camii, flickr.com
  2. Bevk Perovic Arhitekti, archdaily.com
Önceki İçerikİslam’a Karşı Olumsuz Algılar Oyunlarla Yıkılıyor
Sonraki İçerikBurkina Faso Günlükleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz