500 Yıl Sonra Endülüs’teki İlk Ezan

İlmin, fikrin ve estetiğin terkip olunduğu bir medeniyet anlayışının tarumar edildiği beldemiz Gırnata’dan seneler sonra bir haber var. Bu haber son zamanlarda birçok kişi tarafından izleniyor.

İspanya’nın Granada şehrinde yer alan Elhamra Sarayı’ndaki bir gencin yayınladığı video kısa sürede yayıldı. Çünkü 500 yıl sonra ilk defa bu saray duvarlarının içinde ezan sesi yankılanmış oldu. SBS’nin haberine göre, ezanı okuyan kişi Suriyeli bir şarkıcı ve defzen olan Mouaz El Nass.

Adhan’ı sarayda çağıran El Nass’ın bir videosu, Facebook hesabında yayınlanmasından bu yana milyonlarca kez görüntülendi.

Al-Nass’ın bir anda okuduğu bu ezandan sonra turistler ve yerliler de şaşkına döndüler ve ender rastladıkları bu olayı telefonlarıyla kaydetmeye başladılar.

Bilindiği üzere Elhamra Sarayı, 1330’lu yıllarda İspanya’da Müslüman topraklarıyken Granada’nın Müslüman yöneticileri tarafından yaptırılmıştır.

Bir kale olarak inşa edilen saray, Müslümanlar İspanya Kralı Ferdinand’ın Katolik ordusuna yenik düşmeden önce Endülüs’ün son kalesi olmuştu. Bu yenilgiyle birlikte 800 yıllık Müslüman hakimiyeti İspanya’da bitmiş oldu.

Diğer Güzel Haberler

Türkiye doğumlu Müslüman bir doktor ve öğretim üyesi olan Dr. Ahmet Fuad Şahin Kanada’nın en yüksek sivil nişanını almaya hak kazandı. Okumak İçin Tıklayın

İlham veren bir Hac hikayesinden bahsetmek istiyoruz şimdi sizlere. Hacca gidebilmek için 10 yıldır para biriktiren Ugandalı Kasifah Nankumba sonunda yeterli parayı biriktirebildi. Okumak İçin Tıklayın

Gambiya asıllı İsveçli boks şampiyonu Badou Jack, Dubai’de amacı, yetimlere Ramazan boyu maddi-manevi ikramlarda bulunmak olan bir vakıf kurdu. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz