500 Yıl Sonra Endülüs’teki İlk Ezan

0
1347
500 Yıl Sonra Endülüs'teki İlk Ezan

İlmin, fikrin ve estetiğin terkip olunduğu bir medeniyet anlayışının tarumar edildiği beldemiz Gırnata’dan seneler sonra bir haber var. Bu haber son zamanlarda birçok kişi tarafından izleniyor.

İspanya’nın Granada şehrinde yer alan Elhamra Sarayı’ndaki bir gencin yayınladığı video kısa sürede yayıldı. Çünkü 500 yıl sonra ilk defa bu saray duvarlarının içinde ezan sesi yankılanmış oldu. SBS’nin haberine göre, ezanı okuyan kişi Suriyeli bir şarkıcı ve defzen olan Mouaz El Nass.

Adhan’ı sarayda çağıran El Nass’ın bir videosu, Facebook hesabında yayınlanmasından bu yana milyonlarca kez görüntülendi.

El-Nass’ın bir anda okuduğu bu ezandan sonra turistler ve yerliler de şaşkına döndüler ve ender rastladıkları bu olayı telefonlarıyla kaydetmeye başladılar.

Bilindiği üzere Elhamra Sarayı, 1330’lu yıllarda İspanya’da Müslüman topraklarıyken Granada’nın Müslüman yöneticileri tarafından yaptırılmıştır.

Bir kale olarak inşa edilen saray, Müslümanlar İspanya Kralı Ferdinand’ın Katolik ordusuna yenik düşmeden önce Endülüs’ün son kalesi olmuştu. Bu yenilgiyle birlikte 800 yıllık Müslüman hakimiyeti İspanya’da bitmiş oldu.

Kaynakhttp://aboutislam.net/
Önceki İçerik7 Yıllık Bekleyiş Sona Erdi
Sonraki İçerikYılın En Yenilikçi Cerrahı Seçildi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz