HaberlerAmerika Birleşik Devletleri

Amerika’da Mültecileri Karşılayan Müslüman

Mülteciler, vatanlarını terk etmek zorunda kalan ve bilmedikleri topraklarda yepyeni bir başlangıç yapmak zorunda kalan insanlar… Özellikle bu göç farklı bir kıtaya, farklı kültür ve inançların yaşandığı ülkelere ise daha da zor. Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde bir şehir olan Tampa’nın ilk Müslüman yerleştirme kuruluşu olan Radiant Hands ise tam da bunun için çalışan bir kuruluş. Ülkeye gelen mültecilerin, ev sahibi ülkeye kolay bir geçiş yapmalarına yardımcı olmak için eylül ayında mültecileri ağırlamaya hazırlanıyor.

Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Mülteciler ve Göç Bürosuna bağlı olan Radiant Hands artık federal bir yeniden yerleştirme kurumu. 2015 yılından bu yana faaliyet gösteren Radiant Hands, Müslüman göçmenlere barınma, gıda ve iş konularında yardımcı olan bir kuruluş. Mültecilere hem kendi paralarını kazanmalarına yardımcı oluyorlar hem de kültürlerine yabancı oldukları yeni yerleşim alanlarına uyum sağlamaları için çeşitli faaliyetler yürütüyor.

Radiant Hands İcra Direktörü Ghadir Kassab,

“Florida eyaletindeki yeniden yerleştirme kapasitesini arttırmak için hizmetlerin arttırılmasını ve genişlemeyi memnuniyetle karşılıyoruz. Eylül sonuna kadar 30 kişi olacak. Ancak 2024 için 120 kişi üzerinde çalışıyoruz ve nüfus dünyanın dört bir yanından geliyor.”

dedi.

Konu ile ilgili Tampa Bay Afro-Amerikan Müslüman Birliği’nin kurucusu Chaikirah Parker ise:

“Bu insanlar birçok ülkeden sürüldüler ve hakkında hiçbir şey bilmedikleri bir yere geliyorlar. İnsanlar ve ülke hakkında hiçbir şey bilmiyorlar. Dolayısıyla miraslarına aşina bir Müslüman kuruluşa ya da kuruma sahip olmak, onlara burayı biraz daha evleri gibi hissettiriyor.”

Tampa’nın tek Müslüman yeniden yerleştirme kuruluşu olan Radiant Hands (Işıldayan Eller), mültecilere hizmet sunmak üzere Lutheran Hizmetleri, Kilise Dünya Servisi ve Körfez Kıyısı Yahudileri’ne katıldı ve İslami Yardımlaşma Derneği (Islamic Relief USA) ve Uluslararası Kurtarma Komitesi tarafından mültecilere sorunsuz bir geçiş sağlamak için aylarca süren bir eğitimden geçirildi.

Radiant Hands gibi kuruluşlar mültecilerle sevgi ve dayanışma köprüsü kurarak, insanlara faydalı olmanın en güzel yolunu gösteriyor. Bu da bizlere “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.” (Buhârî) hadisini hatırlatıyor.

Kaynak
Aboutislam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu