HaberlerSağlıkYardım Faaliyetleri

BBC One’da “Hayatın Pedalları”

Hepimizin isteyip de sahip olamadığı ya da yapmaya fırsat bulamadığı şeyler olmuştur. Çeşitli sebeplerle ertelediğimiz bu şeyler için hiçbir zaman geç kalmış sayılmayız. Toxteth merkezli Cycle of Life, Liverpool’da “keşke bisiklet sürebilseydim” diyen hiç kimse kalmasın diye şehir genelinde ücretsiz dersler veriyor. Düzenledikleri eğitimlerle şehirde 7’den 70’e herkesi pedal çevirmeye teşvik eden “Hayatın Pedalları” ekibinin bu çalışmaları BBC’nin de dikkatini çekmiş.

Cycle of Life’ın Hikayesi

2020 yılında Ibe Hayter tarafından, “hobiye eşit erişim” adı altında  kurulan Cycle of Life, bugüne kadar çocuklar, sığınmacılar ve anneler olmak üzere pek çok gruba ücretsiz bisiklet eğitimi verdi.

Refakatsiz sığınmacıların bisiklet eğitimi için Liverpool Şehir Meclisiyle çalışan ekip, daha önce bisiklet sürmenin faydalarını deneyimleme şansı bulamamış olabilecek insanları teşvik ederek ve bunu mümkün kılarak özgüven aşılıyor. Bunun yanı sıra şehre aidiyet hissiyatının güçlenmesini de sağlıyorlar.

BBC’de Yer Aldı

Cycle of Life’ın Toxteth’te yaptığı etki sadece Liverpool’la sınırlı kalmamış. Ekibin çalışmaları, BBC’nin de gözünden kaçmamış. BBC, İngiltere’deki yerel etkinlik ve çalışmaları toplulukları anlattıkları “We Are England” isimli belgesel serisinin 9 Ocak tarihli bölümünde, Cycle of Life’ın hikayesine yer verdi.

Kurulduklarından bu yana güzel dönüşler aldıklarını söyleyen Hayter, böylesine küçük çaptaki bir organizasyonun ulusal çapta bir ilgi görmesine şaşırdığını belirtirken, çabalarının takdir edilmesinden memnuniyet duyduklarını belirtiyor.

Cycle of Life

Eğitimlerde Herkese Yer Var

Program sadece bisiklet eğitimi sağlamayı amaçlamıyor. Aynı zamanda gençlerin şehrin bir parçası gibi hissetmelerini sağlamak, akranlarıyla tanışma fırsatı sağlamak ve parkur dışında da devam edecek dostlukların zeminini hazırlamak için çalışıyorlar.

Bu eğitimlerden birine katılan 18 yaşındaki Yasser Hadi Aldifayri, eğitimler sayesinde bisiklet sürmeyi öğrenmekle beraber yeni arkadaşlar edindiğini ve İngilizcesini geliştirdiğini söylüyor.

Ekibin kadınlara yönelik kanadı Women on Bikes gönüllülerinden Shaza Chaudary “Müslüman kadınları yeni beceriler öğrenmeye teşvik etmek ve eğitimlerin ardından kazandıkları özgüvene tanık olmam yaptığım şeye devam etmem için yeterli”

Öğrenmenin Yaşı Yoktur

Kurulduğu günden bu yana verdiği eğitimlerle binlerce kişinin hayatına dokunmuş olan Cycle of Life, hiçbir şey için geç olmadığının ve öğrenmenin yaşı olmayacağını bize bir kez daha hatırlatıyor. Liverpool toplumunun önemli parçalarından biri olan ekip, her gün binlerce insana ilham olmaya devam ediyor.

Kaynak
Cycle Of Life

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu