Her Gün Yüzlerce İhtiyaç Sahibine Yemek İkram Ediyor

0
59
Rizq Projesi

Yardımsever bir Pakistanlı kadın yıllardır her gün yüzlerce ihtiyaç sahibine evinde yemek yediriyor. Rukhsana Izhar’ın bu girişimi kendisinden Pakistanlı genç bir arkadaş grubunu etkilemiş ve onlar da “Rızq Projesi”ni başlatmışlar.

Rızq projesi de Pakistan’daki ihtiyaç sahiplerine yardım etmeyi amaçlayan bir proje. Rızq Projesi 2015 yılında bir grup genç tarafından kurulmuş. Bu gençlerden biri ise Rukhsana Izhar’ın oğlu Huzaifa Ahmad. Huzaifa Ahmad ve arkadaşları öncelikle kapsamlarını Lahore olarak belirleyip ihtiyaç sahiplerini tespit etmişler.

Rukhsana Izhar
Rukhsana Izhar 1

Şu anda Rızq Projesi ekibi günde 200-250 öğün yemek servis ediyorlar. Amaçları bu öğünlerin sayısını günlük 2000’e çıkarmak.

Facebook sayfalarında bu işe nasıl başladıklarını anlatıyorlar:

20 yıldır Huzaifa’nın annesi her gün öğle saatinde evinin kapısını yemeğe ihtiyacı olanlar için açıyordu. Öğle yemeği yemek isteyen herkesi koşulsuz bir şekilde evine çağırıyordu. Zaman içinde eve gelen insanlar da kendi ihtiyaçlarından fazlasını almamayı öğrendiler. Bu sayede yemek herkese yetiyordu ve karnı doymayan kimse kalmıyordu.

Kendilerini tanıttıkları yazılarının devamında ise ülkelerinde çok sayıda aç insanın bulunduğunu ancak buna ters olarak çok fazla yemek israf edildiğini belirtiyorlar. İsraf ile açlık arasında oluşan bu açıklığı kapatmaya niyetlenen gençlerin başlattığı küçük proje hızla büyüyor.

Rızq Projesi
Rızq Projesi 2

Pakistan’ın il​k yeme​k dağıtım ve yardım servisi olan Rızq projesi aslında sadece üç genç adamın arabalarıyla şehri dolaştıkları ve yemek toplayıp ihtiyacı olanlara ulaştırdıkları küçük bir hareketti. Ancak şimdi Lahore gibi Pakistan’ın en büyük şehirlerinde dahi aktifler. 3 gencin hayalleri ve çabaları Pakistan’daki açlık sorununa çözüm oluyor.

Kaynaklar

  1. Rukhsana Izhar, https://sharerizq.com/new_design/images/rukh.png
  2. Rızq Projesi, http://www.sharerizq.com/images/2021/women.jpg
Önceki İçerikİslam Şehirleri: Beyrut
Sonraki İçerikFilipinler’de 59 Kişi İslam’a Girdi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz