Halep’i Yeniden İnşa Etmek

339

Dünyanın savaşmaktan başka bir şey bilmeyen insanlarla dolup taştığı şu günlerde, kurduğu hayaller sayesinde yıkıntıların altından bir güneş gibi doğmayı bekleyen güzel yüreklerin varlığı içimize su serpiyor. Bugün sizlere yaşadığı yerin harap oluşuna seyirci kalmayıp ilerisini de düşünen, geleceğe dair hayaller kuran ve savaştan kalan harabeleri fikirleriyle ayağa kaldırmayı arzulayan Küçük Muhammed’i anlatacağız.

14 yaşındaki Suriyeli bir mülteci olan Mohammed Qutaish, savaşta yok edilmiş Halep için fütüristik bir maket oluşturdu. Genç adam her zaman çizmeye ilgi duymuş ve ailesi de ona bu yeteneğini geliştirmesi için ellerinden gelen katkıyı sağlamış.

Mohammed, Halep’i temsil eden maket üzerinde birkaç yıl çalıştı. Bu model, renkli binalardan, büyük gökdelenlerden, yeşil parklardan, villalardan ve etkileyici bir tren yolu ile yol ağından oluşuyor. Genç kardeşimiz bazı kısımları bombardıman ve bazı kısımları da turistler ve yerliler yüzünden yıkılmış olan Hisarı (The Citadel/Şam) yeniden inşa etti.

Mohammed bu modeli sadece kağıt, boya ve sünger ile tasarladı. “Gelecekteki Halep” şu anda New York City’nin müzesinde bulunuyor ve yakında Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi’ne transfer edilecek.

Mohammed büyüdüğünde bir mimar olmak istediğini ve bir gün bu kağıt binaların gerçek olmasını dilediğini söyledi. Ayrıca bir sonraki neslin ülkeyi yeniden inşa etmede büyük katkısı olacağına inanıyor. Genç Mohammed ayrıca halka şu mesajı veriyor:

“Eğer çocuğunuzun bir yeteneği varsa lütfen bu becerisini geliştirmesinde ona yardımcı olun. Ülkemizi ve toplumumuzu yeniden inşa etmemize yardım edin. (…) Eğer işler düzelirse, okulumu bitireceğim. Suriye’den ayrılmayacağım çünkü yurt dışında ne yapabilirsem aynısını burada da yapabilirim.”

Şu anda şehir harap olmuş ve döküntü ile kaplı olabilir. Fakat görüyoruz ki Mohammed, hepimize özelde Halep’in genelde de hayatımıza dair birçok şeyin yeniden inşasına dair büyük bir umut dersi vermişe benziyor.

Diğer Güzel Haberler

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

Hollanda’da bir grup gönüllü, Çin’in, Sincan Uygur özerk bölgesindeki insan hakları ihlallerini dünyaya duyurmak ve 10 aydır Amsterdam’da tek başına gösteri yapan Uygur Türkü Abdurehim Gheni’ye destek olmak için artık Hollanda ile özdeşleşmiş bir yol seçtiler ve 80 kilometrelik bir bisiklet turu düzenlediler. Okumak İçin Tıklayın

Seyahatleriyle İslamiyet’in yayılmasına katkı sağlayan, Amerika’yı Kolomb’tan önce keşfeden ünlü seyyah Zheng He’yi tanıttık. 14. yüzyılda Çin’in Yunnan Eyaletinde Müslüman bir ailede dünyaya gelen He, dönemin krallarının güvenini kazanarak komutanlığa yükselmiş ve denizleri keşfe çıkmış. Zheng’in seyahatlerinden birinde Amerika ve Avustralya’yı Kolomb’tan önce keşfettiği de kanıtlanmış. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz