İngiltere’de İki Müslüman Komedyen: Muzlamic Show

165

Günümüzde dünyanın birçok yerinde Müslümanların yaşadığı sorunların ve karşılaştıkları zorlukların farkındayız. İki İngiliz Müslüman buna sessiz kalmayarak şovlarıyla bu sorunları esprili bir şekilde ele alıyor.

İki İngiliz Müslüman sanatçı Aatif Nawaz ve Ali Shahalom’un iz bırakacak şovlarının prömiyeri 22 Temmuz’da BBC’de yayınlandı.

The Guardian’ın haberine göre ikilinin komedi şovu, İngiltere havaalanlarındaki güvenlik, Müslümanların günlük hayatta yaşadıkları birçok sorun ve Ramazan üzerine esprilerden oluşuyor.

Muzlamic ismini taşıyan şov, dünyayı iki Müslüman komedyenin perspektifinden yansıtıyor. İkilinin skeç yazarken kullandığı üç altın kural var:

“Bu Allah için uygun mu? Bu ailem için uygun mu? Ve bu benim için uygun mu?”

HER ŞEY NASIL BAŞLADI

34 yaşındaki Pakistan asıllı İngiliz komedyen Nawaz, komedyen olmak isteyen pek çok insanın yaptığı gibi açık mikrofon programlarında şansını denedi. Devamında ise senaryolarını prodüksiyona sokmak için denemeler yaptı. Ancak başarısız oldu.

26 yaşındaki arkadaşı Shahalom, bu işte yeni değil. Bangladeşli olan eski pazarcı komedi kariyerine 18 yaşında YouTube’da başladı. İlk videosu “Asyalı İngilizler Diyor Ki” başlığını taşıyan bir seçkiydi.

İkilinin yolları 2016 yılında kesişti.  İkisinin de sahne alacağı bir stand-up gösterisine giderken yolda tanışan Nawaz ve Shahalom ardından birlikte Birmingham Komedi Kulübü’nü ziyaret ettiler. Tüm bunların sonunda iş birliği yapmaya, hatta birlikte bir komedi şovu düzenlemeye karar verdiler.

İki arkadaş telefonlarını birkaç kitabın üzerine yerleştirip selfie çubuğu kullanarak kendi deneme çekimlerini yaptılar. Niyetleri ajanslara sunum yapmaktı ancak bundan vazgeçip BBC ile direkt görüştüler.

Mesajlarının çoğu cevapsız kalmasına rağmen BBC Stüdyoları komedi sorumlusundan bir cevap almayı başardılar. Ardından kanalda daha önceden komedi programı yapmış bir komedyenle çalışmaya başladılar.

Müslüman komedyenler yaptıkları şovla dünyanın her yerindeki ön yargılarla savaşıyorlar. Nawaz ve Shahalom ikilisinin yanında Kuzey Carolina’da Müslüman Öğrenci Birliği, Nisan 2018’de bir komedi şovuna ev sahipliği yaptılar. Şovlarının amacı ise nefreti mizahla karşılamak ve günümüz Amerika’sında Müslümanların karşılaştıkları zorlukları gözler önüne sermek.

Kuzey Amerika’nın en büyük Müslüman etkinliği olan MuslimFest’te Afro-Amerikan bir Müslüman konuşmacı olan Moss, stand-up formatında etnik ve kültürel deneyimlerini sundu.

Nisan 2016’da ise Texas A&M Üniversitesi Müslüman Öğrenci Birliği, komedyen Azhar Usman’ın Müslümanlara karşı olan ön yargılara kahkahalar ve kişisel anekdotlar eşliğinde meydan okuduğu bir stand-up gösterisine ev sahipliği yaptı.

Diğer Güzel Haberler

Philadelphia’ da dünyanın birçok noktasından İslam kültürünün tanıtıldığı Please Touch
Museum (Lütfen Dokunun Müzesi)’da, Amina Muhammed- Diggins ‘ in yazdığı bir çocuk
kitabı olan “Beşire ve İnanılmaz Fasulye Pastası” kitabı da sergileniyor. Ayrıca, Müslüman
yazarlar, halk arasında anlatılagelen hikâyeleri İslami bakış açısıyla yazıp, okuyucularına
sunabiliyorlar. Müslüman Çocuk Hikayeleri İle Büyüyecekler

Ohio’ nun Cleveland eyaletinde, Müslüman doktorlar, kendi imkânlarıyla birikim yapıp,
sıhhi ihtiyaçlarını karşılayamayanlara ücretsiz faydalanabilecekleri bir klinik açtılar. Sağlık
merkezinde; acil servisin yanı sıra astım, diyabet, uyku düzensizliği, zihinsel rahatsızlıklar
gibi birçok hastalık da tedavi ediliyor ve ücret talebinde bulunulmuyor. Cleveland Müslümanlarından Örnek Proje

Müslüman tesettürlü yönetmen ve senaryo yazarı Lena Khan, Hollywood’da güler yüzü ve
başarısıyla tanınıyor. Her türlü baskıya rağmen o hayallerinin peşinden giderek, örnek
davranışlar sergiliyor! Hollywood’da Büyük Başarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz