HaberlerAmerika Birleşik Devletleriİngiltere

İngiltere’de İki Müslüman Komedyen: Muzlamic Show

Günümüzde dünyanın birçok yerinde Müslümanların yaşadığı sorunların ve karşılaştıkları zorlukların farkındayız. İki İngiliz Müslüman buna sessiz kalmayarak şovlarıyla bu sorunları esprili bir şekilde ele alıyor. İki İngiliz Müslüman sanatçı Aatif Nawaz ve Ali Shahalom’un iz bırakacak şovlarının prömiyeri 22 Temmuz’da BBC’de yayınlandı.

The Guardian’ın haberine göre ikilinin komedi şovu, İngiltere havaalanlarındaki güvenlik, Müslümanların günlük hayatta yaşadıkları birçok sorun ve Ramazan üzerine esprilerden oluşuyor.

Muzlamic ismini taşıyan şov, dünyayı iki Müslüman komedyenin perspektifinden yansıtıyor. Ayrıca ikilinin skeç yazarken kullandığı üç altın kural var:

Bu Allah için uygun mu? Bu ailem için uygun mu? Bu benim için uygun mu?

Her Şey Nasıl Başladı?

34 yaşındaki Pakistan asıllı İngiliz komedyen Nawaz, komedyen olmak isteyen pek çok insanın yaptığı gibi açık mikrofon programlarında şansını denedi. Devamında ise senaryolarını prodüksiyona sokmak için denemeler yaptı. Ancak başarısız oldu.

26 yaşındaki arkadaşı Shahalom, bu işte yeni değil. Bangladeşli olan eski pazarcı komedi kariyerine 18 yaşında YouTube’da başladı. Ayrıca ilk videosu “Asyalı İngilizler Diyor Ki” başlığını taşıyan bir seçkiydi.

İkilinin yolları 2016 yılında kesişti.  İkisinin de sahne alacağı bir stand-up gösterisine giderken yolda tanışan Nawaz ve Shahalom ardından birlikte Birmingham Komedi Kulübü’nü ziyaret ettiler. Tüm bunların sonunda iş birliği yapmaya, hatta birlikte bir komedi şovu düzenlemeye karar verdiler.

İki arkadaş telefonlarını birkaç kitabın üzerine yerleştirip selfie çubuğu kullanarak kendi deneme çekimlerini yaptılar. Niyetleri ajanslara sunum yapmaktı ancak bundan vazgeçip BBC ile direkt görüştüler.

Mesajlarının çoğu cevapsız kalmasına rağmen BBC Stüdyoları komedi sorumlusundan bir cevap almayı başardılar. Ardından kanalda daha önceden komedi programı yapmış bir komedyenle çalışmaya başladılar.

Müslüman komedyenler yaptıkları şovla dünyanın her yerindeki ön yargılarla savaşıyorlar. Nawaz ve Shahalom ikilisinin yanında Kuzey Carolina’da Müslüman Öğrenci Birliği, Nisan 2018’de bir komedi şovuna ev sahipliği yaptılar. Şovlarının amacı ise nefreti mizahla karşılamak ve günümüz Amerika’sında Müslümanların karşılaştıkları zorlukları gözler önüne sermek.

Kuzey Amerika’nın en büyük Müslüman etkinliği olan MuslimFest’te Afro-Amerikan bir Müslüman konuşmacı olan Moss, stand-up formatında etnik ve kültürel deneyimlerini sundu.

Nisan 2016’da ise Texas A&M Üniversitesi Müslüman Öğrenci Birliği, komedyen Azhar Usman’ın Müslümanlara karşı olan ön yargılara kahkahalar ve kişisel anekdotlar eşliğinde meydan okuduğu bir stand-up gösterisine ev sahipliği yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu