Kudüs Yüreklilere Müjde: Balıkesir’de Aksa Mührü

Aksa hasretiyle yanıp tutuşan biz Kudüs sevdalılarına müjde! Kubbetü’s-Sahra’nın bir benzeri olan “Aksa Camii” artık çok yakınımızda…

“(İbadet için) Ziyaret ancak şu üç mescide yapılır: Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevî ve Mescid-i Aksa.” (Buhari, Enbiya 8; Müslim, Mesacid 2)

diyen Efendimiz’in (s.a.v) sözleri Mescid-i Aksa’yı biz Müslümanlar için değerli kılıyor. Bu değer bizim yüreklerimize özlem bırakıyor. Aksa ziyareti yapamayıp özlemini gideremeyenler için “Aksa Camii” gönüllere adeta su serpiyor.

Altın Kubbe Balıkesir’de

Kudüs Camii ve Kuran Kursu Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından 23 Mart 2018’de Balıkesir Kuvayı Milliye Mahallesi’nde temeli atılan “Aksa Camii” 2019 yılı Kurban Bayramı’nda Kudüs sevdalılarına kapılarını açtı. Aksa Camii, sadece ülkemiz turistlerini değil, yurt dışından ülkemizi ziyarete gelen turistleri de bekliyor. Dünyaca yaşadığımız bu salgın döneminde de, sosyal mesafe kuralları gözetilerek cemaatini yeniden ağırlamaya başladı.

Kubbetüs-Sahra’da olduğu gibi Aksa Camii’nde de ziyaretçilerin dikkatini çeken ilk nokta altın kubbesi oluyor. Bu altın kubbe, sekizgen yapısı ve çinileriyle adeta insanı o mübarek mekanın karşısında hissettiriyor. Ayrıca Afyon’da yaptırılıp cami girişine konumlandırılan sütunlar, Aksa Camii’nin Kubbetü’s-Sahra’ya benzerliğini arttırıyor.

Aksa Camii’nin şadırvan temeli kazılırken su kuyusuna rastlanıldı. Dernek, kuyudan 144m3 civarında su çıktığını ve çıkan suyun caminin ihtiyacını karşıladığını belirtti. Böyle ilginç bir olay yaşanması bizlere “Aksa Camii’nin yeri tam da burasıymış.” dedirtti.

Sadece Camii Değil, “Külliye”

Aksa Camii, ibadethane, şadırvan, su kuyusu dışında gençlere yönelik çalışmalar yapacak bir gençlik merkezine de sahip olacak. Caminin bodrum katı gençlik merkezi için tahsis edilecek. Kudüs bilincini nesiller boyu aktarmak için muhteşem bir çalışma! Unutulmamalıdır ki Selahaddin Eyyubi Kudüs’ü fethettiğinde “Sanmayın ki bu toprakları askerlerin kılıçlarıyla elde ettim, ben bu topraklara Kadı el-Fazıl’ın kalemiyle sahip oldum.” demiştir. Bu yüzden temennimiz Hz. Ömerler, Selahaddin Eyyubiler, Yavuz Sultan Selimler ve bu komutanlara manevi destek olacak âlimler yetiştirmesidir. Aksa Camii hayırlara vesile olsun, Kudüs yüreklilere selam olsun.

Diğer Güzel Haberler

Türkiye, Cibuti’de inşa ettiği Doğu Afrika’nın en büyük camisinin resmi açılışına hazırlanıyor. Başkentte inşa edilmiş olan camii, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından yaptırıldı. TDV camii inşaatına 2017 yılında başladı. İnşaat biter bitmez 2019 yılı itibariyle de resmi açılışının gerçekleştirilmesi bekleniyor. Okumak İçin Tıklayın

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, İslami İlimler Fakültesi son sınıf öğrencisi Hatice Acar
hanımefendi gençlik faaliyetlerinin eksikliğini fark edip yola koyuldu. Kendisi ve ekibi,
Düşünen Müslüman Hareketi’ni başlatarak, gençlerin İslam hakkındaki sorularını deliller
getirerek cevaplıyor. Okumak İçin Tıklayın

Bir grup genç Müslüman 10 Avrupa ülkesinde sokak sokak gül dağıttı. Temel İslami konular hakkında yoldan geçenlere bilgi vermek için etkinlik standları kurdular. Böylelikle İslam hakkındaki korkuların ne kadar yersiz olduğunu ve İslam’a karşı önyargıların da ne kadar manasız olduğunu en pratik şekilde göstermiş oldular. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz