HaberlerAmerika Birleşik Devletleri

New Jersey Camii: 40 Yılın Ardından Gerçekleşen Bir Rüya

Bu haberi okuduğumda aklıma son zamanlarda karşıma çıkan Nurettin Topçu’nun bir sözü geldi.

“Ye’is günahtır, ümit ibadettir!”

Umut etmek, umutlu olmak, gerçekten Müslümanlara çok yakışan bir eylem. Ümit ettiğimiz an aslında Allah’a güvenmiş, dayanmış, teslim olmuş oluyoruz. Bu yüzden de aslında bir ibadet gibi. Gerek kişisel hayatımızda gerek toplumsal hayatta, Müslüman aleminde türlü türlü olumsuzluklar var olsa da güzelliklerin gerçekleşmesini ümit etmek ve bunun için çabalamak, iyiliği ve güzelliği yaymak bizim elimizde! New Jersey şehrindeki Müslümanlar da 40 yıl önce bir hayal kurmuşlar, ümit etmişler. Belki o zaman gerçekleşmesi imkânsız görünen bir ihtimalken, şimdi yıllar sonra bu hayalin gerçek olduğuna tanıklık ediyorlar. Rabbimiz bizi daima O’na güvenerek ümitvar olan, bu dünyayı güzelleştirmeye çalışan kullarından eylesin! Gelin bu 40 yıl sonrasında gerçekleşen hayali hep birlikte okuyalım.

New Jersey’in kalbinde, Müslüman topluluk kendini bir hayalin gerçekleştiğini, birlik, inanç ve azmin sembolü olarak yükselen muhteşem bir caminin tamamlanışını coşkuyla izlerken buluyor. Jersey City merkezli New Jersey Müslümanlar Federasyonu Başkanı Dr. Arshad Chatha, bu anın önemini çok güzel bir şekilde ifade ediyor “Sanırım bu, bir topluluğun rüyasının gerçekleşmesinin haklı sevincidir.”

İnanç, Fedakârlık ve Birliğin Gücü

Ibadet

40 yıl boyunca New Jersey Müslüman topluluğu, bu rüyayı yaşamış ve bugün, işçiler caminin kubbesine ve çitine son dokunuşları yaparken, bu rüya gerçeğe dönüşüyor. Güneşte parlayan yeşil bir kubbe ile taçlanmış üç katlı bu muhteşem cami, yakında binlerce ibadetçiyi ağırlamaya hazır olacak inşallah.

Bu an, fedakârlık ve direnişle dolu bir yolculuğun sonucu. Yıllarca, büyüyen Müslüman topluluğu, dönüştürülmüş mekânlarda ibadet etmek zorunda kaldı, bunlar arasında bir Çin restoranı ve bar da bulunuyordu. Ama bugün, şimdiye kadar dualarını ettikleri yerde, bu büyük cami gururla yükseliyor.

Uzun yıllardır topluluk üyesi ve şimdi Amerika İslam İlişkileri Konseyi New Jersey’de iletişim direktörü olarak görev yapan Dina Sayedahmed, bu alanın önemini vurguluyor “Bu bizim için varlığımızı hissettirmek, görünür olmak ve bunu özgürce yapmak anlamına geliyor. Uzun yıllardır kilise bodrumlarında, depo tesislerinde ve apartmanların üstünde camilerde ibadet ediyorduk.”

Caminin eylül veya ekim ayında tamamlanması bekleniyor ve geniş dua salonu iki binden fazla kişiyi ağırlayabilecek kapasitede olacak. Bu sadece bir ibadet yeri değil, aynı zamanda geleceğe yönelik bir umut ışığı. 28 yaşındaki Saad Admani, göçmen olarak geldikleri zorlu dönemlerde camiyi kuran ve topluluğu bir mabet inşa etmek amacıyla harekete geçiren yaşlıların emeğini vurguluyor.

Admani şöyle diyor “Yaşlılarımızın ne kadar katkıda bulunduğuna dair düşündüğünüzde, bu gerçekten de etkileyici bir şey çünkü onlar göçmenler. Buraya geldiler, çok zor zamanlarda cami kurdular ve toplumun ibadeti niyetiyle bir cami inşa etmek için harekete geçirdiler. Gerçekten de olağanüstü.”

New Jersey’deki bu cami, inanç, fedakârlık ve birliğin gücünü yüreklerimizde canlandırıyor. Burası, hayallerimizin gerçeğe dönüşebileceğini gösteriyor ve hep birlikte daha iyi bir gelecek inşa etmek için pes etmeden, kararlılıkla umutla hareket etmemiz gerektiğini hatırlatıyor.

Kaynak
AboutIslam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu