Kitap Tavsiyeleri

Cennetin Anahtarı – Hâşim Akın

Eğer şu anda “Cennetin Anahtarı” kitabı elinizde ise veya kitabın bu tanıtımını okuyorsanız çok şanslısınızdır. Ben yaşadım, hissettim. Cennetin Anahtarı kitabı ile birlikte hayatım değişti. Her bir sayfasında başka başka dünyalara kapılar açıldı. Ta ki kitabı bitirince kendime geldim ve dedim ki “Said Amcanın ellerinden cennetin bir anahtarını da ben almalıyım.” Soluğu adını bile zor bildiğim 7000 kilometre uzaklıktaki Burkina Faso’da aldım. Burkina’da kitabın yazarı ile buluştum. Said Amca ile tanışmak istediğimi, O’nu Türkiye’ye götürmek istediğimi söyledim.
Haşim Hoca:
‘Said Amca vefat etti.’ Dedi.
Ah, Said Amca ah!…
Said Amca kim?
Said Amca, Burkinalı bir putperest yerli, tanrı bildikleri totemleri var. Zor koşullarda köyünden şehre gelip orada Müslüman olmuş. Köyünde türlü türlü işkencelere maruz kalan, aşağılanan Said Amca, asrı saadette yaşasaydı Hz. Peygamberimin Bilal hitabına meftun olacaktı…ve yıllarca köyünde bu eziyetlere katlanan SAİD amcanın köylüleri ; Köye Türkiye den gelen tebliğcilerle Müslüman olmuşlardır.
Said Amca’nın son sözleri de;
‘Bize bu iman saadetini tattıran Türkiye’yi görmek istiyorum.’ olur.
Nasip olmadı.
Bu coğrafyada Saidler çok…

Bu Cografyadaki Saidler

Bir de Cibril Amca var putların görevlisi iken Müslüman olan ve hala eziyetler gören…
Burada adını hiç duymadığınız meyve ve içecekleri duyacaksınız, Yine Musa iken MOİZ olan Müslüman çocukları gözyaşlarınız eşliğinde görmüş olacaksınız. Bu hikayelerde su taşıma yolunda yaşlanan kadınları göreceksiniz. Bu kitabı okuyunca sahip olduğumuz nimetlere ne kadar şükretmemiz gerektiğini Müslüman bir ülkede Allah’ı Ezanları duya duya büyümenin ne kadar büyük bir nimet olduğunu bir kez daha hissedeceğiz.
Bu hikayelerin sonucunda belki yetim belki yoksul belki çok mazlum bu coğrafyanın insanları gözünüzün önüne gelecek. şimdi ben nasıl yardım etmeliyim deyip ayağa kalkacaksınız. Belki de Kim bilir bu duygularla bu kitap sizi ta Afrika’ya belki cismen belki de ruhen götürecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu