Ensar Muhacir Kardeşliğinin Washington Örneği

Günümüzde Amerika tahminen 3.5 milyon Müslümanı içinde barındırıyor ve bu sayı her geçen gün artmaya devam ediyor. Hala islamofobik eylemlerle veya tepkilerle karşılaşmaya devam edilse de bu ön yargıyı kırmak ve İslam ahlakını insanlara öğretmek adına oradaki Müslümanlar da çeşitli etkinliklere ve projelere devam ediyorlar.

Bunlardan biri Washington Eyaleti’nin Seattle şehrinde meydana geldi. Seattle’daki Müslümanlar, şehrin en büyük Müslüman yardım derneğinde, evsizlerin ve Suriyeli mültecilerin temel ihtiyaçlarını karşılamak için toplandılar.

10 yıldır devam eden bu etkinliğin düzenlenmesine yardımcı olan yerel TV sunucusu Aziz Junejo bir konuşmasında bu yardım derneğinin Müslümanlara ulaşmak ve onlara yardımcı olmak için bir yol olduğunu söylüyor.

Bu yardım etkinliğine katılan Müslüman gönüllüler, ihtiyaç sahiplerine, yüzlerce uyku tulumu, hijyen malzemeleri, yağmur teçhizatları, kışlık giysiler ve öğle yemeği verdi.

Ayrıca Washington Üniversitesi’nde tıp okuyan bir grup gönüllü genç de diş taraması ve check-up sonrası sağlık eğitimi sigortası hakkında halkı bilgilendirdiler.

Yaklaşık 500 kişinin katıldığı etkinliğe Seattle belediye başkanı Es Murray da katıldı. Bir basın açıklamasına göre, bu yardım etkinliğine bireylerin bağışlarının yanı sıra 20 yerel cami ve İslam toplum merkezi de destekte bulundu.

Etkinlikteki konuşmasında Junejo mültecilerin çoğunun hayatla mücadele ettiğini kaydediyor ve şunları ekliyor:

“Bu millet acı çekmenin ne anlama geldiğini biliyor, bu yüzden onlara tekrardan yaşanılabilir bir hayat sunmak istiyorlar.”

Diğer Güzel Haberler

Barış Eren, Fildişi sahillerinde İslam için çalışan genç ve heyecanlı bir isim. Halihazırda, Abidjan şehrinde Aide derneğinin genel sekreterliğini yapıyor. Üniversite döneminde Gana’da çocuklara Kur’an-ı Kerim dersleri vermesinden beri, Afrika onun kalbinde bambaşka bir yere sahip. Okumak İçin Tıklayın

Telefonlar artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Bunu fark eden Müslüman girişimci Omair Khan Kophenaglı PEP vakfından aldığı 1 milyon dolarlık sermaye ile ‘The Salam Planet’ adlı bir mobil uygulama hazırladı. Okumak İçin Tıklayın

Rabbimize daha yakın bir kul olmak elbette hepimizin isteğidir. Bu konuyla dertlenen 2 tıp
öğrencisi ‘Tasbeeh’ adlı bir zikirmatik uygulaması geliştirdi. Tamamen Allah rızası için
hazırlanan bu uygulamada hiçbir reklam bulunmuyor. Ayrıca görsel efektlerin bulunduğu bu
zikirmatikte, teşvik edici birçok basamak bulunuyor. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz