CamiHaberlerYardım Faaliyetleri

İrlanda’daki Clonskeagh Camii Kasırgada Sığınak Oldu

Sığınaklarımız camiler… Namaz için kalktığımız vakitte aslında alemlerin Rabbine sığınmıyor muyuz sahi? Görülen o ki camilerimiz farklı sığınma türlerine de ev sahipliği yapıyor. İrlanda’nın başkenti Dublin’de İrlanda İslami Kültür Merkezi Clonskeagh Camii, Batı Avrupa’yı vurması beklenen Emma kasırgası sırasında sıcaklığın -10’lara kadar düşeceği öngörüleri üzerine kapılarını evsiz insanlara açacağını duyurdu.

Clonskeagh Camii derneğinin başkanı Sumayyah Kenna durumu şöyle ifade ediyor:

Biz bu faaliyetlerde bulunurken Dublin Şehir Meclisi ve evsizlere yönelik faaliyet gösteren kuruluşlarla temas halinde çalışıyoruz.

Clonskeagh Camii

Emma kar fırtınasında dışarıda kalan evsiz insanlara camide 27 Şubat – 4 Mart tarihleri arasında kalabileceklerini söylüyor. Camide kamp yatakları, sıcak yemek ve içecekler de bulunuyor.

Özellikle gece geç vakitlerde bakım ve güvenlik ekibimiz her ihtimale karşı alarmda oluyor.” diye bilgilendiriyor Kenna Hanım.

Emma fırtınasının metrekareye 125 mm’ye varan yüksek yağmur miktarı, 15 cm kalınlığında kar ve saatte 100 kilometreye varan şiddetli rüzgarla, Portekiz, İspanya, Fransa, İrlanda ve Birleşik Krallığı vuracağı tahmin ediliyor.

Bu, Müslümanların doğal afetler sırasında yaptığı ilk acil yardım faaliyeti değil. Kasım 2017’de gelen Ophelia fırtınasında da insanlara barınak ve destek sunmuşlardı.

2016’da yapılan nüfus sayımına göre İrlanda’da ikamet eden Müslümanların sayısı 63.000 olarak ölçülmüştü. 2001’de Birleşik Krallık’ta yapılan nüfus sayımına göre Kuzey İrlanda’da 1943 Müslüman ikamet ediyordu.

Müslümanlar tarafından yazılan kaynaklarda İrlanda’nın ismi ilk olarak el-İdrisi’nin 12. yüzyılda yazılan Tabula Rogeriana adlı ansiklopedisinde geçmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu