Filistin’e Yol Açık: Gazze Gazisi Zeliha Teyze

0
230

Bazı insanlar vardır, yüreklerinde merhameti taşırlar. Mazlumların yaşadıklarını iliklerinde hissederler ve mazlumların yüreklerine merhem olabilmek adına adeta bir “iyilik meleği” olurlar.

Bu yazımızda da mazlumların yaşadıklarını yüreğinde hisseden ve destek olmak için canla başla çalışan bir teyzemizden bahsedeceğiz. Bir mesaj ile hayatı değişmiş bu teyzemizin adı Zeliha Sertkaya. Zeliha teyze; yardım çalışmalarıyla, maddi ve manevi destekleriyle insanların gönlünde taht kuruyor. Zeliha teyze kim, bu mesaj neyden bahsediyor, hayat yolculuğunda neler yapmış ve nelerden etkilenmiş gibi sorularınıza cevaplar bulacaksınız. Keyifli okumalar…

Bir Mesaj İle Hayatı Değişti

1961 Balıkesir Gönen’in Gündoğan Köyü’nde doğan Zeliha teyzeye bir gün “Filistin’e Yola Çık”  adında bir mesaj geliyor. Zeliha teyze o anları şöyle dile getiriyor:

“Mesajda ‘Filistin’e Yola Çık’ yazıyordu. Mesajı yeniden okudum. Bu sefer mesaj farklı yazıyordu: ‘Filistin’e Yol Açık’ Evet, yol açıktı.”

Peki, Zeliha teyzeye gelen mesaj tam olarak neyden bahsediyor? Biraz bundan bahsedelim.

2010 yılında İHH, Gazze’de abluka ve ambargoyu kırmak, bunu dünya kamuoyuna duyurmak ve Gazze halkına yardım ulaştırmak amacıyla hem karadan hem de denizden yardım konvoyu düzenliyor. Bu konvoylar, Gazze kara konvoyu (Filistin’e Yola Çık) ve insani yardım malzemelerinin bulunduğu Mavi Marmara gemisi olarak adlandırılıyor. Mavi Marmara gemisi ile birlikte 9 gemi daha filoda bulunuyor.

Gazze Kara Konvoyuna yüzlerce aracın katılımıyla yardım gerçekleşiyor. Mavi Marmara Gemisi ile de temel ihtiyaçlar, tıbbi gereçler gibi malzemelerle Gazze halkına bizzat yardım hedefleniyor. Konvoya gönüllü katılmak isteyenler başvuruyorlar.

Gazze İçin Tek Yürek

Zeliha teyze de Gazze Kara Konvoyuna gönüllü olarak başvuruyor. Bu konvoya katılabilmenin tek şartı bir arabanın olması… Zeliha teyze de araba alabilmek için arkadaşlarıyla birlikte çalışıp para biriktiriyor.

“Konvoya katılabilmek için arabamızın olması gerekiyordu fakat aracımız yoktu. Bu konuda arkadaşlarım çok destek oldu. Kermes düzenledik, satış yaptık. Paketlerle pirinç sattık. Eşim kasaptı, sucuk yaptırıp sattık. Ve Rabbim öyle güç verdi ki biz nihayetinde bir araba aldık. Sonrasında pasaport çıkarttık. O zamanlar 50 yaşındaydım.”

Kendisinin azmi ve cesareti takdire şayan… Her yaşta güzel bir yola çıkabileceğimizi hatırlatıyor bizlere. Yardım etmenin yaşı yoktur yeter ki isteyelim. İsteğimiz doğrultusundaki o kapılar bize açılacaktır.

Türkiye’yi Temsil Eden Üç Kadından Biri Oluyor

Zeliha teyze ve arkadaşı Gönen’den yola çıkıyor. İngiltere’den, Fransa’dan konvoya birçok kişi katılıyor. Ve görüyorlar ki bu kara konvoyuna Türkiye’den yalnızca üç kadın katılmış.

“Dile kolay 25 günlük bir yolculuktu. Ürdün’den Suriye’ye, oradan da Mısır’a geçtik arabamızla. Uyku tulumlarında ya da arabada uyuyorduk. Gazze’ye ulaştık ve aracımızı orada bıraktık. Uçak ile de Türkiye’ye döndük.”

Zeliha teyze ve onun gibi birçok gönüllü kimse araçlarını ve yardım erzaklarını Gazze’de bırakıp uçakla Türkiye’ye dönüyor. Bu şekilde bizzat yardımlarını ulaştırmış oluyorlar. Zeliha Teyzenin Türkiye’ye dönüşünden 4-5 ay sonra da, yardımın deniz yolu ile gerçekleştirilecek olduğu Mavi Marmara gündeme geliyor.

“Mavi Marmara’ya, Gazze Kara Konvoyuna katılmış kimseler katılmıyordu. Ben katılmayı çok istiyordum fakat Mavi Marmara’ya daha çok dünyaca tanınmış kimseler alınacaktı. Ben dünyaca tanınmış birisi değildim. Ama ben de bulaşıkları yıkarım, tuvaletleri temizlerim dedim. Bu alanlarda da yardıma ihtiyaç vardı. Ben de buna adayım dedim. Çok şükür o gemiye binmek nasip oldu. Geminin de en yaşlı teyzelerinden biriydim. Gemide farklı farklı ülkelerden kardeşler tanıdım. İngiltere’den, Fransa’dan, Kuveyt’ten…”

Mavi Marmara gemisinin de yer aldığı filoda hem gönüllüler hem de yardım malzemeleri yer alıyordu. Fakat bu gemilerin yardımının ulaşması engellenmiş, gemiler İsrail’in silahlı saldırısına maruz kalmıştır.

Filistin’den Sonra Zeliha Teyze

Zeliha teyze 3 Haziran 2010’da Türkiye’ye dönüyor. Hayatının büyük ölçüde değiştiğini dile getiriyor:

“Bir mesaj ile hayatım değişti. Hatta Mavi Marmara benim hayatımı kökten değiştirdi. Eski Zeliha teyze gitti yerine başka bir Zeliha teyze geldi. Gerçekten o mesajla Filistin’e yol da açıldı. Filistin’e yola da çıktım. Filistin’den geldik, Mavi Marmara’ya da bindik.”

Hayra Vesile Olmaya Çalışıyor

Dönüşünün ardından yardım faaliyetleri ile ilgileniyor. Balıkesir Gönen’de yetim faaliyetlerine yardımcı oluyor, yetim sponsoru oluyor, Ramazan’da iftar düzenliyor, arkadaşları ile sosyal faaliyetlerde bulunuyor.

“İyilik gönüllüsü arkadaşlarım var. Birlikte çalışıp, yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ve çevreme hep şunu diyorum. Herkesin bir hadisi olmalı. Ben de kendime şu hadisi seçtim: ‘Hayra vesile olan hayrı yapan gibidir.’ Ben de bir şeylere vesile olmaya gayret ediyorum.”

Bizler de her an birilerine vesile olabiliriz. Katkı sağlamak yalnızca maddi anlamda değildir. Eğer birilerine vesile olmak istiyorsak ilim de öğretebiliriz, güzel bir şey de öğretebiliriz. Yeter ki istekli olalım. Ayrıca Zeliha teyzenin de dediği gibi her birimizin bir hadisi olmalı. Peki, sizlerin hayatına yer edeceği hadis ne olacak? O halde düşünelim, bir hadisimiz olsun ve bu hadis ile hayat yolumuz aydınlansın.

Önceki İçerikİhtiyaç Sahipleri İçin Pirinç ATM’si Kuran Cami
Sonraki İçerikÇocuk Gelişiminde Anne – Baba Tutumları: Demokratik Tutum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz