Haberlerİngiltere

İnfak Örneği Halifax Müslümanları

Mallarını Allah yolunda infak edenlerin örneği yedi başak bitiren, her bir başakta yüz tane bulunan, bir tek tanenin örneği gibidir. Allah dilediğine kat kat artırır. Allah ihsanı bol olandır.

Bakara, 261

Bağış, infak, yardım kolileri denince akla ilk Ramazan ayı gelir. Ramazana  ayının o dinginliği ile bambaşka bir hale bürünür insanoğlu. Her anlamda tanıdığı, tanımadığı Müslüman kardeşleri için birliği, beraberliği, paylaşımı daha da içselleştirir. Tabiri yerindeyse bir kuru ekmeği bile paylaşır. Fakat hayır, hasenat, bağış Ramazan ayı dışında da devam etmesi gereken eylemdir ve bu dünya çapındaki Müslümanlar için her daim süren bir faaliyettir. İşte aşağıda değineceğim olay bunun en güzel örneklerinden bir tanesidir

Yer ise Kuzey İngiltere’nin Halifax şehri. Bu şehirdeki Müslüman cemaati zannediyorum ki Hadid suresinin 10. Ayetini kalplerine işlemişler ve ona göre hareket etmekteler. Ayette Rabbimiz der ki:

Size ne oluyor ki Allah yolunda infak etmiyorsunuz? Oysa yerin ve göklerin mirası Allah’ındır.

Halifax Müslümanları’nın Örnek Projesi

community fridge
Halifax Müslümanları

Halifax Müslümanları da bu doğrultuda hem zamanlarını, çabalarını hem de maddi güçlerini infak etmekteler. Nasıl mı? Bir ücretsiz buzdolabı projesi ile. Projenin amacı ihtiyaç sahiplerine ücretsiz yiyecek sağlamak için bir buzdolabı. Buzdolabı ücretsiz ve işlevsel olması bakımından orada yaşayan topluluğun temel ihtiyaçlarını karşılamada son derece etkili. Halifax şehrindeki Jamia Camii’nden bir grup gönüllü aktif olarak bu faaliyette görev almakta.

Merkez Jamia Camii
Halifax Müslümanları

Başlangıç zamanı olarak pandeminin başlangıcına tekabül eden ücretsiz buzdolabı projesi caminin önüne kurulması hasebiyle ilk olarak insanların bu projeye şüphe ile yaklaşacaklarını düşünen Hassan Riaz sonraları bu faaliyetin oldukça güzel işler başardığını söyledi. Kişinin geçmişi veya ekonomik durumu ne olursa olsun ihtiyacı olan herkesin ihtiyacı kadarını bu buzdolabından temin edeceği duyuruldu. Gıda kıtlığının her gün yaşandığı bu yerde söz konusu proje ile haftanın yedi günü, resmi tatil, noel günü de dahil hizmet verilmekte.

Halifax Muslumanlari
İnfak Örneği Halifax Müslümanları

Akıllara gelecek olan bir başka soru ise projenin  arka planında ki desteklerin, yardımların nasıl temin edildiği. Halifax Müslümanları gibi aslında bir çok kişi ve kurumlar küçük, büyük çapta destek vermekteler. Fakat birkaç örnek verecek olursak bunlardan biri öğrenci olan ve parasını bir playstation almak için biriktiren, bu projeyi duyunca çorbada benimde tuzum olsun diye bütün biriktirdiği parasını projeye bağışlayan bir genç. Bunun yanında girişimciler, süpermarketler, işletmeler, şehirde maddi durumu diğerlerine nazaran iyi durumda olan bireyler, milletvekillleri… Hepsi birer destekçi. İslamın kardeşliği denilen şey bu olmalı. Bu kardeşliği devam ettirebilmek, içimizde diri tutabilmek duasıyla…

Kaynak
AboutIslamCommunity Fridge Halifax

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu