İslam Medeniyeti Tıp Tarihi Kongresi

Size bugün, Fes şehrinde gerçekleşecek olan bir kongreyi tanıtacağız. Bu vesileyle de Fas’ı ve Fes şehrini tanıma imkânınız olacak.

Sidi Mohammed Benabdellah Üniversitesi, 6. Uluslararası “İslam Medeniyetinde Tıp Tarihi Kongresi”ne 3-6 Ekim arasında, Fas’ın Fes şehrinde ev sahipliği yapacak.

Bu yılın ana konusu: “İslam Mirasında Cerrahi Tarihi”.  Programda, İslam medeniyetinin derin tıp ve düşünce mirası tanıtılacak ve çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Şuna da dikkat çekelim ki, sunumlar Endülüs merkezli yapılacak.

Kısaca programın içeriğinden bahsedecek olursak: Tıp tarihinin İslam mirası ve modern dünyayla ilişkisi, Müslümanların tıbbi teknolojileri, Orta çağ İslam dünyasının önde gelen hekimlerinden biri olan Zehravi gibi şahsiyetleri ve Fas’ın tıp tarihi ele alınacak. Bu konuşmaların yanınında, müzelerle birlikte Fes şehri de gezilecek.

Tıbbın Tarihi
Tıbbın Tarihi 1

Programı büyüleyici kılan ise kongrenin bulanacağı yer, Fes şehri. Size yazının sonunda Fes şehri hakkında, ayrıntılı yazılar bulabileceğiniz kaynakları da vereceğiz ama şehrin üstünden uçuyormuş gibi yapıp kısaca şehri tanıtmaya çalışalım:

Fes şehri, İslam kültürünün ağırlıklı olduğu eşsiz tarihi dokusuyla, ziyaretçilerini kendine hayran bırakan bir kenttir. 1300 yılık tarihi ve bozulmayan şehir dokusu ile Unesco Dünya Mirasları Listesi’ne alınan, Arap-İslam dünyasının en iyi korunmuş şehirlerinden biridir. Kuzey Fas’ta bulunan şehir MS 789 yılında kurulmuş ve Fas Sultanlığına da başkentlik yapmıştır. Kentin özellikle “eski kent” anlamına gelen “Fes el- Bali” bölgesi, içinde barındırdığı 9 bini aşkın dar sokakla “Dünyanın en büyük araçsız şehir alanı” unvanını aldı. Çok çeşitli mimari formları ve kentsel manzaraları temsil eden en büyük İslam metropollerinden biridir. On asırdan beri nefes alan bu şehir, Endülüs’ün, Doğu’nun ve Afrika’nın kültürel özelliklerini, eşi benzeri günümüzde zor bulunacak bir şekilde gözler önüne seriyor.

Tour Citta Imperial 2

Bu şehir hakkında söylenecek daha çok şey var ama şu sözlerle bitirelim:

“Fes, batının Mekke’si, Libya’nın Kirenesi, Afrika’nın da Atina’sı olarak adlandırılır.”

Kaynaklar

  1. Tıbbın Tarihi, Pixabay.com
  2. Tour Citta Imperial, https://marocco.evolutiontravel.it/it_IT/tab/9086_tour-citta-imperiali-e-deserto-in-riad.html
  3. Kongre Hakkında, https://congress.medheritage.org

Fes Şehri Hakkında Yazı ve Video Kaynakları

  1. Fes Hakkında Bilinmesi Gerekenler, gezimanya.com/fes
  2. 7 Places to Visit in Fes, sacredfootsteps.org/2014/12/02/7-places-to-visit-in-fez
  3. Medina of Fès, Morocco, youtube.com/watch?v=2V7ChAu2XPw
Önceki İçerikİslam Şehirleri: Kahire
Sonraki İçerik1000 Kişinin Hayatını Değiştirdi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz