HaberlerEtkinlik-KonferansFasSağlık

İslam Medeniyeti Tıp Tarihi Kongresi

Size bugün, Fes şehrinde gerçekleşecek olan bir kongreyi tanıtacağız. Bu vesileyle de Fas’ı ve Fes şehrini tanıma imkânınız olacak.

Sidi Mohammed Benabdellah Üniversitesi, 6. Uluslararası “İslam Medeniyetinde Tıp Tarihi Kongresi”ne 3-6 Ekim arasında, Fas’ın Fes şehrinde ev sahipliği yapacak.

Bu yılın ana konusu:İslam Mirasında Cerrahi Tarihi”.  Programda, İslam medeniyetinin derin tıp ve düşünce mirası tanıtılacak ve çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Şuna da dikkat çekelim ki, sunumlar Endülüs merkezli yapılacak.

Kısaca programın içeriğinden bahsedecek olursak: Tıp tarihinin İslam mirası ve modern dünyayla ilişkisi, Müslümanların tıbbi teknolojileri, Orta çağ İslam dünyasının önde gelen hekimlerinden biri olan Zehravi gibi şahsiyetleri ve Fas’ın tıp tarihi ele alınacak. Bu konuşmaların yanında, müzelerle birlikte Fes şehri de gezilecek.

Programı büyüleyici kılan ise kongrenin bulanacağı yer, Fes şehri. Size yazının sonunda Fes şehri hakkında, ayrıntılı yazılar bulabileceğiniz kaynakları da vereceğiz ama şehrin üstünden uçuyormuş gibi yapıp kısaca şehri tanıtmaya çalışalım:

Fes şehri, İslam kültürünün ağırlıklı olduğu eşsiz tarihi dokusuyla, ziyaretçilerini kendine hayran bırakan bir kenttir. 1300 yılık tarihi ve bozulmayan şehir dokusu ile Unesco Dünya Mirasları Listesi‘ne alınan, Arap-İslam dünyasının en iyi korunmuş şehirlerinden biridir. Kuzey Fas’ta bulunan şehir MS 789 yılında kurulmuş ve Fas Sultanlığına da başkentlik yapmıştır. Kentin özellikle “eski kent” anlamına gelen “Fes el- Bali” bölgesi, içinde barındırdığı 9 bini aşkın dar sokakla “Dünyanın en büyük araçsız şehir alanı” unvanını aldı. Çok çeşitli mimari formları ve kentsel manzaraları temsil eden en büyük İslam metropollerinden biridir. On asırdan beri nefes alan bu şehir, Endülüs’ün, Doğu’nun ve Afrika’nın kültürel özelliklerini, eşi benzeri günümüzde zor bulunacak bir şekilde gözler önüne seriyor.

Bu şehir hakkında söylenecek daha çok şey var ama şu sözlerle bitirelim:

Fes, batının Mekke’si, Libya’nın Kirenesi, Afrika’nın da Atina’sı olarak adlandırılır.

Kaynak
congress

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu