Moskova’da Helal Gıda İçin Toplandılar

0
335
Moscow Halal Expo

Malumunuzdur ki dinimizin ehemmiyet verdiği mevzulardan biri de helal gıda. Her ne kadar İslam ülkelerinde bu hususa dair kısmi çalışmalar yapılsa da diğer ülkelerde helal gıda noktasında ciddi sorunlar mevcut. Ve yabancı bir ülkeye giden Müslüman için bu daha da önem verilmesi gereken bir mesele haline geliyor. Bugünkü haberimiz ise Moskova‘da helal gıda sektöründe üretim yapan bir grupla alakalı.

Geçtiğimiz günlerde helal gıda sektöründe üretim yapan firmalar Moskova’da buluştu. 2012’den günümüze Moskova’da helal gıda üretimi yapan Arslan Gizatullin şunları aktarıyor:

“Rusya’da helal gıda bir trend haline geldi. Her firma bu kalemde ürünler çıkarttığından beri biz kendi ürünlerimize adeta raf bulamaz olduk. Bu durumdan gayet memnunuz.”

Arslan Bey’in firması, bölgedeki Müslümanlara İslami usullere uygun şartlarda üretilmiş fakat Rus geleneklerindeki görüntüye sahip ürünler üretiyor:

“Mağazalara gidip, sosis reyonunda birden fazla markaya ait helal ürün görünce, hayır üzere olan bu yarışımızın ne kadar faydalı olduğunu görebiliyorum.”

Kendisi 35 kişiye iş imkanı sağlıyor ve günde 1.5 ton ürünü piyasaya sürüyor.

Moscow Helal Expo bidünyahaber
Moscow Helal Expo bidünyahaber 1

Sektördeki Büyüme

Rusya Müftüler Heyeti’nin kurulduğu 2007 yılından bu güne kadar 200’ün üzerinde firmaya, helal ürün akreditasyon sertifikası verildi. Şu anlarda helal gıda sektörü 2.1 milyar dolardan fazla ekonomik hacme sahip. Üstelik durum sadece “helal kesim et”ten ibaret de değil.

Helal kozmetikten tutun helal sertifikalı otellere her sahada oluşan bu talep doğrultusunda, bölgenin tanınmış bankaları bu maksatla fon oluşturmayı bile gündemine almış durumda.

Helal
Halal 2

Bölgedeki helal sertifika heyeti, kendilerine başvuran firma sayısının her yıl 5 firma artarak devam ettiğini bildiriyor. Helal sektördeki büyüme ise bu yıl %15 olarak tespit edilmiş. Bu, yıllık ekonomik büyüme değerinin 10 katından fazla. Rusya Müftüleri Heyeti Başkanı Rushan Abbyasov ayrıca şunları ekliyor:

“Gayretlerimiz, Rusya’daki kültürden sorumlu bakanlık tarafından destekleniyor. Müteakip yıllarda, İslam dünyasına da ihracat planları duymak umut verici.”

Kaynaklar

  1. Moscow Helal Expo bidünyahaber, https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons
  2. Halal, https://halal.vn/datafiles/setone/1563764333_36514082_2249395845090067_5216893978980384768_n.jpg
Önceki İçerikÇocuklara Müslüman Süper Kahramanlar Sunmak İstiyorum: Zenubia Arsalan
Sonraki İçerikArtık Rabbini Hatırlamak Çok Kolay: Tasbeeh Uygulaması

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz