Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Haberlerİlham Veren ProjelerKanada

“İslam’a Uymak Çok Zor” Diyenlere Kanada’dan Çözüm

İslam hakkında ne kadar araştırmalar yapsak, kitaplar okusak, eğitimler alsak da hepimizin İslam’ın gerektirdiği davranışları günlük hayatımıza aktarma noktasında zorlandığımız zamanlar olmuştur. Müslüman bir ülkede yaşıyorken dahi durum böyleyken bir de gayrimüslim ülkelerde yaşayan din kardeşlerimizin bu hususlarda ne kadar zorluk çekiyor olabileceklerini tahmin edebilirsiniz.

İslam’ı hatırlamak, Allah’a daha çok yakınlaşmak ve günlük hayatına İslam’ı sirayet ettirmek isteyen insanlardan biri de “The Journal for Muslims”i tasarlayan kişi, Kanada’da yaşayan Hamza Ahmad.

“The Journal For Muslims” sabah ve akşam Müslümanlara Allah’ı hatırlatmak isteyen, içinde güne başlamadan önce her sabah size ilham verecek ayetler yer alan, Allah’a şükretmek için sebeplerinizi “Söz uçar yazı kalır” mantığıyla size gösteren şık tasarımlı bir ajanda. Bu sayede ajandayı kendiniz kullanabileceğiniz gibi, sevdiklerinize hediye olarak da verebilirsiniz. Gelin bu ajandayı tasarlama ve Müslümanların kullanımına sunma hikayesini Hamza Ahmad’dan dinleyelim:

Ezber Bozan Bir Şeye İhtiyaç Duyuyordum

Hayatımın büyük bir kısmını bu şekilde düşünerek harcadım diyor Hamza Ahmad ve devam ediyor:

“Özellikle hiçbir arkadaşımın olmadığı yeni bir ülkeye taşındığımda bu hissim daha da kuvvetlendi. Depresyon ve anksiyeteyle savaştım, notlarım düştü ve hayallerimin üniversitesi tarafından reddedildim. Allah’ın beni önemseyip önemsemediğini ya da var olup olmadığını sorgulamaya başlamıştım.’’

Daha iyi bir Müslüman olma çabasını şöyle anlatıyor Ahmad:

Daha iyi bir Müslüman olmak istiyordum ama günlük ibadetlerimi yerine getirmek bir angarya gibi geliyordu. Ailemle bu durumu konuşma denemelerim hep yanlış anlaşılmalara ya da tartışmalara yol açıyordu. Ve 11 Eylül geldi. Müslümanlara karşı hızla büyüyen bir nefret ortaya çıktı. Müslümansanız hayatta, okulda ya da iş hayatında başarılı olmak imkansız gibi bir şeydi. Benim motivasyonumsa her zaman düşüktü. Ama kalbimin derinliklerinde bir yerde İslam’ın benim için ne kadar faydalı olabileceğini biliyordum. Derinde bir yerde, “ezber bozan” bir şeye ihtiyaç duyduğumu biliyordum. Bu yüzden The Journal for Muslims’i tasarladım.

The Journal for Muslims isimli bu ajanda iki bölmeye ayrılıyor: Sabah ve akşam. Tarih yazmıyor, böylece İslam’a olan bağlılığınızı güçlendirmek için bir sonraki yılbaşını beklemek zorunda değilsiniz. Sabah uyandığınız zaman sabah bölmesinde Kur’an-ı Kerim’den ilham verici bir ayet bulacaksınız. Ayeti okuduktan sonra alt kısımda Allah’a olan minnettarlığınızı yazıya dökebilecek ve başarmak istediğiniz işlere dair notlar alabileceksiniz. Böylece güne pozitif başlama alışkanlığı kazanabileceksiniz.

ajanda

Uyumadan önce, ajandanın gece bölümünde yer alan “güne yeniden bakış” kısmında canınızı sıkan olaylara odaklanmak yerine gününüzde güzel geçen zamanlara ve kendinizi nasıl geliştirebileceğinize odaklanarak beyninize güçlü sinyaller göndermiş olacaksınız.

Bu ajanda, sıkıcı bir ev ödevi olarak değil, hayatınızın kişiselleştirilmiş bir parçası olmak üzere tasarlanmış. Bu yüzden bu ajandanın içinde sizi zihinsel ve ruhsal sağlığınızı güçlendirmeye yönlendirecek uğraşlar yer alıyor. Ajanda aynı zamanda mutluluğu ve üretkenliği arttırdığı kanıtlanan pozitif psikolojinin temellerine dayanıyor ve Hamza Ahmad ajandanın tasarım sürecinde birçok Müslüman alimle birlikte çalıştığını söylüyor.

Allah’a yaklaşın!” mottosuyla yola çıkarak tasarladığı ajandayı anlatan konuşmasını şu şekilde noktalıyor Hamza Ahmad:

Birçoğumuz hayalini kurduğumuz o işe, daha fazla paraya, o eve ya da o eşe sahip olduğumuzda daha mutlu olacağımıza ya da daha iyi bir Müslüman olacağımıza inanırız. Ancak gerçek şu ki, gerçek başarılar şu an hali hazırda sahip olduklarımız için şükrettikten sonra gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu