HaberlerEngel TanımayanlarTürkiye

Hakiki Bi’ Görme: Hülya Tonbul ve Hafız Öğrencileri

Bir çift gözle ne kadar idrak edebiliriz hayat çizgisinin mürekkebi manâyı? Ya da bakmak, görünüşün ardındaki gizi aydınlatmaya yeter mi? Bakmaktan öte, görmek öne geçirir insanı diğer milyonlarca farklı genotipteki gözlerden. Çünkü görmek, bir varlığa yöneltilen ilk tepkimiz değil, uyanık ruhun en derin etkileşimidir bilinenin aksine. Ve cisimlerin; canlıların özüne dokunan kalbin görüşü, ancak ilahi olanı muhafaza etmekle ve onu yaşama dökmekle gerçekleşir. Haberimizin kahramanı hafız Hülya Tonbul’un yaptığı da tam olarak bu.
Sultangazi İlçe Müftülüğüne bağlı İhramcızade Kız Kur’an Kursu’nda Kuran kursu öğreticisi olarak görev yapan görme engelli Hülya Tonbul, 2013 yılında İstanbul’da hafızlığını tamamladı ve bir yıl sonra kendisi gibi başka hafızlar yetiştirmeye başladı. Aynı zamanda İlçe Müftülüğü Engelli Koordinatörlüğü görevini üstlenen Tonbul, ilk hafızlarını bu sene mezun etti. Kuran’la hemhal olurken kainatı da hıfzeden ve anlamlandıran öğrenciler için ayrıca bir içe dönüş yolculuğuydu bu. Onların rotası, gölge düşen toprağın filiziyle daha güzel kokulara büründü.
Mezunlar için düzenlenen törende Hülya Tonbul, iki öğrencisine belgelerini takdim etti, taçlar takıldı ve şu sözleri söyledi: “Rabbime şükürler olsun ki bana bu yolda hizmet etmeyi nasip etti. ilk öğrencilerime hafızlıklarını tamamlatmanın gururunu yaşıyorum. Rabbim hepimize Kur’an ahlakı ile ahlaklanmayı ve Kur’an tacını başımızın üzerinde taşıyabilmeyi nasip etsin.”
Bunun yanında öğrenciler, Sultangazi İlçe Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu (ADRB) tarafından İngilizce mealli Kuran-ı Kerim’le ve çeşitli hediyelerle ödüllendirildi.
Başarı hikayesi diye kısıtlamaktan ziyade, hakikat arayışının çarpıcı bir sesi, hafız Hülya Tonbul. Arayışın güzelliği ise, bu sesin vücudu aşan bir frekansı yakalayışında şüphesiz ki.

Kaynak

  1. www.diyanethaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu