HaberlerBelçikaİslamofobi

Müslüman Gençlerden Anlamlı Gül Mesajı

Bir grup genç Müslüman 10 Avrupa ülkesinde sokak sokak gül dağıttılar. Temel İslami konular hakkında yoldan gelip  geçenlere bilgi vermek için etkinlik standları kurdular. Böylelikle İslam hakkındaki korkuların ne kadar yersiz olduğunu ve İslam’a karşı önyargıların da ne kadar manasız olduğunu en pratik şekilde göstermiş oldular. Yolculara bilhassa empati yapmanın ne denli mühim olduğunu da hatırlatmış oldular.

Peki Ama Kimdi Bu Müslüman Gençler? Nerelerde Gül Dağıttılar?

The Islamic Community of Milli Görüs(ICMG) adlı bir topluluk çatısı altında düzenlenen etkinlikte gençler Almanya’dan Hollanda’ya; Avusturya’dan Belçika’ya, Fransa, Danimarka, Norveç, İtalya, Kanada ve İsveç dahil olmak üzere tam 10 ülkeyi kapsayan bir tura çıktılar. Müslüman gençler gittikleri yerlerde yolculara da çeşitli çiçekler verdiler. Organizatörlere göre yaklaşık 210,000 insana çiçek takdim edildi. Bununla beraber yine bu insanlara İslam dini hakkında da bilgi verildi.

Bu etkinlik ICMG tarafından “Merhaba, Ben Bir Müslümanım” adlı etkinlik dizisinin altıncısı olarak tertip edilmişti.

Etkinliğin başlarında sadece Belçika’da bile 50 Müslüman gencin katılımıyla 6 şehir merkezine İngilizce ve/veya  Fransızca “Merhaba, Ben Bir Müslümanım” yazılı bilgilendirme standları kurdular.

Milli Görüş Topluluğu, Türk kökenli olmasına rağmen uluslararası toplumda farklı gruplardan üyeler de barındırıyor. 1970’lerde Avrupa’daki  ilk şubesi olan Almanya ICMG, açıldığından bu yana gönüllülerini hayli arttırdı. Bugün yaklaşık 87,000 üyeye ulaşmış durumdalar. Üstelik bu sayı yalnızca Avrupa’daki bağışçı ve gönüllülerden oluşanların sayısı.

Milli Görüş Hareketi’nin dini aktiviteleri halen daha devam ediyor. 11 Avrupa ülkesinde kültür merkezleri ve 514 camii içerisinde çalışmalar sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu