Amerika Birleşik DevletleriHaberlerYardım Faaliyetleri

Pandemi Zamanında Maneviyatın Rolü

Koronavirüs hepimize çok temel bir gerçeği fark ettirdi. Virüsten etkilenmeyen hiçbir toplum kalmadı. Virüs ideoloji, din, dil, mezhep, cinsiyet, renk ve kültür ayrımı yapmadan bütün insanlığı etkiledi. Bu dönemde bizler belki de en çok bilincin geliştirilmesi ve güçlendirilmesine manevi olarak ihtiyaç duymaktayız.

Böyle zor bir dönemde iman ve Allah’a olan bağlılığın birçok insanın imdadına yetişeceğini ve yaratıcının hatırlanmasıyla kalplerin huzur ve refah bulacağını düşünen İmam Tamer Abdülaziz, Minnesota’nın en büyük sağlık hizmeti sağlayıcılarından biri olan M. Health Fairview’de çalışıyor. Haftanın 6 günü, her türlü hastalığı olan hastalara hizmet veren bir serviste nöbet tutuyor. Ayrıca kalan gününde koronavirüse yakalanan hastalara manevi destek sunmaya çalışıyor.

Hastalara Manevi Destek
Pandemi Zamanında Maneviyatın Rolü 1

Sahan Journal’e verdiği röportajında, “Covid-19 hastalarına vasiyetleri, yaptıkları salih ameller ve Allah’ın merhameti ile cennete girebilecekleri hatırlatılmaya çalışılıyor.” diyor imam. Ayrıca ekliyor:

“Uzun yıllar hastalıkla yaşayan, hastalığıyla uğraşan Hz. Eyüp’ün meşhur hikayesindeki gibi. Bütün bunlarla Hz. Eyyüp nasıl başa çıktı? Müslüman hastalar sabır ve sebat dayanağı için peygamber hikayelerinden feyz alabilmeliler.”

Hastalara Manevi Destek 

Sahan Journal Covid
Pandemi Zamanında Maneviyatın Rolü 2

İmam Abdülaziz, mart ayında virüse yakalandıktan ve hastalığı ağır atlattıktan sonra Covid-19 hastalarına yardım etmeye karar verdi.

“Tedavimden sonra bir şeyler yapma ihtiyacı hissettim. Biz imamlar olarak buna ‘end of life call on’ (yaşamın sonuna çağrı) der, gönüllü oluruz. Ben bir Covid-19 hastası olarak yaşamın sonunun çağrısının varlığına tanık oldum. Kendimi bu işe adadım. Bizim ancak 12-15 kadarımız tüm inancımızı, duygularımızı bu sağlık sistemine gönüllü olarak feda etti.”

Endişenin yüksek olduğu bu zamanlarda hayatlarımızı etkileyen belirsizlikler bulunuyor. Koronavirüsün şu an için tedavisinin bulunamaması ve dolayısıyla ölümlerin hızla artması ve ülkemizde yaşanan can kayıpları ölüm korkusunu akıllara getiriyor.

Koronavirüs salgınına karşı panik yapmaktan ziyade mevcut durumu kabullenmeli ve bilinçlenmeliyiz. Bilgi kirliliğinin kişilerde daha fazla korku oluşturduğu hepimizin malumu. Bu sebeple koronavirüs hakkında bilgilenmek için Sağlık Bakanlığı web sitesini ziyaret etmeliyiz. Çevremizdekilerle olumsuz şekilde konuşmaktan kaçınmalı ve birbirimizi etkilememeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu