HaberlerKanada

Nova Scotia Eyaletinde Sanatı İle Hayatı Renklendiriyor

Sanat bir duygunun, güzelliğin, tasarımın içtenlikle dışa vurumu ve hayata yansıması demektir. İnsanın var olduğu yerde daima sanat ve güzellik arayışı vardır. Renklerle hayatı şekillendirmek, hayata güzellik katmak insan için büyük bir tutkudur. Şimdi iç dünyasında açan çiçekleri, kalemlerin ve fırçaların renkleri ile buluşturup dış dünyayı da renklendirmeye kendini adamış Müslüman bir hanımefendiden bahsedeceğiz. Nova Scotia eyaletinde yaşayan Rolla Elmeligi ve icra ettiği boyama sanatı.

rolla elmeligi

Mısır’da doğup orada büyüyen Rolla Elmeligi, esasen eczacılık alanında çalışmalar yapmış. Bu alanda lisans derecesine sahiptir. Ancak iki buçuk yıl önce Nova Scotia bölgesine taşınmıştır. Burada esas alanından tamamen farklı bir alana, sanata yönelmiştir. Bu sayede hayallerini gerçekleştirerek hayatını tutkulu bir şekilde devam ettirebilme fırsatı yakalamıştır. Rolla, sulu boya ve hat sanatçısıdır. Bunun yanı sıra başarılı bir girişimcidir.

Buraya geldiğimden beri potansiyelimi göstermenin ve sanat alanında hayallerinin peşinden koşmanın, sanatın gelişmesi ve bu durumun hem Müslümanlara hem gayrimüslimlere hayallerinin peşinden gitmeleri için ilham vermesi açısından ne kadar gerekli olduğunu anladım.

Müslüman olmayan bir toplumda Müslüman olmak kulağa korkutucu geliyor olabilir ama Rolla bu şekilde hissetmiyor. Ve hatta ekliyor “Kendi işimi kurmanın ve bu işte başarılı olmanın gayrimüslümlerin nazarındaki Müslüman algısını yıktığına inanıyorum. Toplumumuzda başarılı birçok rol model kadın olduğunu gördüğüm için bu yanılgının kırılacağına ümitle bakabiliyorum.

rollaelmeligy

Kanada İş Geliştirme Bankası (BDC) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Kanada‘ya yeni gelen insanların Kanada doğumlu insanlara nazaran daha hızlı büyüyen iş kurmaları ve net iş üretme oranları daha yüksektir.

Nova Scotia Eyaletinde Hayallerle Büyüyen Sanat

Rolla, sanatın iyileştirici gücünü, sanatla şifayı öğretmek ve sanatın içsel yaratıcılığını keşfedip ortaya çıkarmak istiyor. Online mağazasını ve web sitesini açıp yaklaşan etkinliklerle yerel butiklere katılarak hayalleriyle renklendirdiği işini büyütmeyi hedefliyor. Ayrıca kendisini geliştirmek için her seviyeye uygun sanat keşif atölyelerine katılmak istiyor. Bunlarla ilgili her türlü fırsatı değerlendirmeye çalışıyor.  

rollaelmeligisanati

Covid 19, Rolla’nın Kanada’ya ilk geldiğinde karşılaştığı en büyük zorluklardan biriydi. Hayat herkes için olduğu gibi onun için de çok değişti. Bu yeni yaşam tarzına hemen adapte olmayı başardı. En çok yapmayı sevdiği şeye, resme geri döndü. Hayallerine sımsıkı sarılmak isteyen Müslüman hanımlara da şunu tavsiye ediyor: Korkmayı bir kenara bırakın ve Allah’a güvenin, O’ndan size yol göstermesi için dualarla çokça yardım isteyin.

rolla elmeligi

Eğer merak ediyorsanız Rolla’yı Facebook ve İnstagram hesabı üzerinden takip edebilirsiniz. Böylelikle bu güzel sanat eserlerini daha yakından görme şansınız olmuş olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu