Hristiyan Bir Aileden Oscar’lı Müslüman Bir Oyuncuya

423

Sinema sektörü ve Müslüman bir aktör, kulağa garip geliyor değil mi? Hayatımızda büyük bir yer kaplayan teknolojiyle hemen hemen hepimizin dizi, film izleme alışkanlığı oluştu. Hatta bununla da kalmayıp izlediklerimiz üzerine saatlerce sohbet etmeye başladık. DiCaprio’dan Johnny Depp’e kadar tüm oyuncuları da bir yönetmen edasıyla analiz etmekteyiz.

Bütün bunların yanında, bu sektör sanki Müslümanların hiç bulunmadığı hatta belki bilerek saf dışı bırakıldığı bir alanmış gibi lanse edilir bizlere. Peki gerçekte böyle midir? Bu konudaki düşüncelerimiz, sektörün “en”lerinden olmayı başaran ve Müslüman kimliği ile öne çıkan bir aktörle tekrar şekilleniyor. Bahsettiğimiz ünlü isim, sinemaya dair varsayımlarımızı tekrar gözden geçirmemizi sağlıyor. Hazır olun, artık Oscar sahnesinde yeni ve bizden biri var.

Mahershala Ali,“Moonlight” (Ay Işığı) isimli filmde canlandırdığı Juan karakteri ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. Böylece Oscar kazanan ilk Müslüman oyuncu olarak adını tarihe yazdırmayı başardı.

Ali, 16 Şubat 1974 yılında ABD, Kaliforniya’da doğdu. Hristiyan vaize bir annenin oğlu olarak dünyaya gelen Ali, 2000 yılında İslam’ı seçti. Doğum adı Mahershalalhashbaz (İncil’de geçen bir peygamber adı) Gilmore olan Amerikalı aktör, Müslüman olduktan sonra adını Mahershala Karim Ali olarak değiştirdi.

Yönetmen koltuğunda Barry Jenkin’in oturduğu Moonlight, aslında biz insanların bu hayatta kim olduğumuzu ve amacımızı sorgulayan bir film. Dramatik bir hikaye ve hayatta hepimizin karşılaşabileceği küçük noktalardan yakalıyor ilgimizi.

Film Miami’de siyahların yaşadığı yoksul ve suçla dolu bir mahallede geçiyor. Burada büyüyen Chiron’un çocukluğundan yetişkinliğine kadar geçen sürede dünyadaki yerini bulma mücadelesini ele alıyor. İnsanın sürekli bir anlam arayışı içerisinde olduğunu hesaba katarsak, film tüm insanlara eşit bir çerçeveden sesleniyor diyebiliriz. Chiron, uyuşturucu bağımlısı annesi yüzünden oldukça zor zamanlar geçiriyor. Mahershala Ali, Chiron’un bir nevi kurtarıcısı olan Juan rolünü oynuyor. Juan, kendisi de bir uyuşturucu satıcısı olmasına rağmen Chiron’a sevgiyle yaklaşıyor ve bir nevi akıl hocalığı yapıyor.

Juan karakterinin başarısı kadar Ali’nin performansı da uluslararası izleyicilerden büyük beğeni topladı. Hatta o kadar ki Mahershala Ali, bu performansıyla Akademi Ödülü, Amerikan Oyuncular Birliği Ödülü ve Eleştirmenlerin En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Ayrıca Altın Küre’ye de aday gösterildi.

Medyanın Müslümanları bir kalıba sığdırmaya kararlı olduğu bir dönemde, büyük başarısı ile Mahershala Ali dünyaya Müslümanların başka bir yüzünü gösteriyor.

Diğer Güzel Haberler

Massachusetts’teki 18 cami, “Camimiz Bugün de Açık” etkinliği çerçevesinde kapılarını açıyor. Bu organizasyonla İslamofobik medyanın zedelemeye çalıştığı “Müslüman imajını gayrimüslimlere doğru şekilde aksettirmek istiyorlar. Okumak İçin Tıklayın

Konya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda Kur’an eğitimine sıfırdan başlayan hükümlü, Kur’an-ı Kerim’in tamamını ezberlemeyi başardı. Konya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, 3 hükümlünün daha hafızlık için çalıştığını söyledi ve icazetlerinin yakın zamanda yapılacağının müjdesini verdi. Okumak İçin Tıklayın

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz