Yeni Zelanda Televizyonundan Canlı Ezan Okundu

316

Yeni Zelanda’da Cuma namazının kılındığı sırada 2 camiye art arda yapılan silahlı saldırıyla bir şok yaşamıştık. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern olayı “bir terör saldırısı” olarak niteleyip eşi benzeri görülmemiş saldırının meydana geldiği günün ülke tarihinin en karanlık günlerinden biri olduğunu dile getirmişti.

   Terör saldırısından sonraki ilk Cuma günü Müslümanlara destek için Cuma ezanı devlet televizyonlarından canlı yayınlandı. Ve Al Noor ile Linwood camilerinde hayatını kaybedenler için Yeni Zelanda’nın tüm kentlerinde anma törenleri düzenlendi. Başbakan Ardern’in çağrısı üzerine Yeni Zelandalı kadınlar ülke genelinde yapılan törenlerde sembolik başörtüsü takarak Müslümanlara destek verdi.

Yeni Zelanda Devlet Radyosu RNZ ile Yeni Zelanda Devlet Televizyonu TVNZ’de ilk olarak, okunan Cuma ezanı ardından da saldırıda hayatını kaybedenlere saygı amacıyla yapılan 2 dakikalık saygı duruşu canlı olarak yayınlandı.

Hagley Park’taki Cuma Namazına katılan Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, namaz öncesindeki kısa konuşmasına Peygamber Muhammed dedi ki: ‘Karşılıklı şefkat, merhamet ve sempatileri ile inananlar tek bir beden gibidir. Vücudun herhangi bir kısmı acı çekerse, tüm vücut bunu hisseder.’ diyerek hadisle başladı. Hadisle başladığı konuşmasını “Yeni Zelanda da sizinle. Yasta, biz biriz.” İfadelerini kullanarak sürdürdü.

Linwood Camisi İmamı Alabi Lateef Zirullah’ın ezanı okumasının ardından hutbeye çıkan Al Noor Camisi İmamı Gamal Fouda; desteklerinden dolayı Başbakan Ardern’e, hükümete ve Yeni Zelandalılara teşekkür etti. Ardından da “Yeni Zelanda’nın yenilmez olduğunu gösterdik. Dünya bizde sevgi ve birliğin örneğini görebilir. Kalbimiz kırık ama biz kırılmadık (yenilmedik).” dedi.

Hagley Park’taki Cuma Namazının ardından Memorial Park Mezarlığı’nda toplu cenaze namazı kılındı.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir !

Terör Saldırısından Sonra Müslüman Oldu

Yeni Zelanda Parlementosu Kur’an-ı Kerim İle Açıldı

2018 Yılının Müslüman Bilim Adamları

Mafyadan Terör Mağdurlarına Destek

5 Soruda Brezilya’da İslam

11 Eylüle Rağmen İslam Neden Hâlâ Yükseliyor? (Amerika’da İslam Serisi 1)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz