HaberlerİngiltereSpor

İngiltere’de Futbol Sahasına Çevrilen Çöp Arazi

Dünyanın farklı yerlerinde pek çok Müslüman dünyayı güzelleştirmek adına farklı projeler yapıyor. Bu haberimizde bahsedeceğimiz proje, 2.7 milyon Müslümana ev sahipliği yapan İngiltere’den. İngiltere’deki Birmingham Merkez Camii’nin üyeleri, camiinin arkasında bulunan çöplüğe dönmüş boş bir araziyi sporcu gençlerin faydalanabileceği bir futbol sahasına çevirdi. Çöp araziden futbol sahasına dönüşüm konusunda harekete geçmelerinin amacını camiinin imamı Shahid Tameez’den dinleyelim:

Arkamızdaki arazinin çöplerle dolu olduğunu, gençlerin burayı futbol oynamak için kullanmak istediğini fark ettim. Arazi buna uygun değildi. Biz de gençleri sokaklardan uzak tutmak için bu fikri geliştirdik. Sosyalleşebilmeleri için güvenli bir alan oluşturmak adına bölgeyi dönüştürmeye karar verdik.

Birmingham Central Mosque
Birmingham Merkez Cami 1

Ayrıca Tameez arazinin güvenliğini sağlamak için de çalıştıklarını belirtiyor. Şunları da ekliyor: “Yakında bölgeye polislerin gelmesini sağlayıp araziyi temizleyeceğiz. Böylece bölgede yaşayan insanlara da araziyi temiz tutmak konusunda bir farkındalık vermek istiyoruz.”

Zamanla büyüyen proje, yalnızca camii üyeleri değil bölgedeki başka gönüllüler tarafından da destek almaya başladı. MTF Koçluk Akademisi Direktörü Barri Colder da bu projede Müslüman gönüllülerle işbirliği yapanlar arasında. Kendisi projeye katkı sağlamaktaki niyetini de şöyle açıklıyor: “Ben fark yaratmak isteyen bir adamım ve eğer bunu yapmamın yolu güvenli bir futbol sahası oluşturmaktan geçiyorsa elbette bunu yapacağım.”

Birmingham Central Mosque
Gönüllü

İngiltere’deki Müslüman gönüllülerin çöplük bir araziyi dönüştürerek bölgedeki gençlere güvenli bir aktivite alanı sağlaması bizlere şu hadisi hatırlatıyor: “Mümin kardeşine tebessüm etmen sadakadır. İyiliği emredip kötülükten sakındırman sadakadır. Yolunu kaybeden kimseye yol göstermen sadakadır. Yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da senin için sadakadır.”

Bu hadisin pek çok farklı örneklerini daha sizlerle buluşturmak dileğiyle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu