İçerikler

Medeniyetin Cümle Kapısı

Günümüzden tam dört yıl önceye gidiyoruz… Öyle ki yüzyıllar sonrası için bile kılavuzluk yapabilecek kalitede bir program var karşımızda!

Medeniyetin Cümle Kapısı!

Tam tarih verilemese de 17.yy’da Rönesans’la başlayan bir hikâyedir bu. Medeniyet ve modernlik getirdiklerini iddia edenlerin koskoca bir medeniyeti yıkışının sonucunda ortaya çıkan şey; insanın yaratılış fıtratına tamamen aykırı bir düzendir. Temelinde adaletsizliğin ve ayrımcılığın yer aldığı bu düzen birçoklarına “zulümdür”. Öyle ki israfı dahi zulümden sayan bir Peygamber’in ümmetini AVM ile ATM arasında vakit geçiren insanlar haline getirdiler.

İşte bu sistemin devesini gütmemek için tüm dünyevi koşuşturmacanın arasında bir an durup düşünmeli insan: Yol nereye? Yolculuk niye? Vuslat kime?

Modern çağın, “Just do it” lerine, “carpe diem” lerine aldanmadan bir an durup düşünmeli insan: Yol nereye? Yolculuk niye? Vuslat kime?

Programın temel amacı, tamda bu sorulara muhatap alınan insanın cevapları ile eylemleri arasındaki ilişkide gizlidir. Çünkü bu program sadece bir analiz ya da sadece bir sentez programı değildir!

Bu program; Medeniyet nedir? Medenileşmek nedir? Medeniyet, medenileşmenin neresindedir? Ne zaman başlamıştır?… gibi aslolan soruların peşine takılarak verilen her cevapla birlikte “kendi” medeniyet tasavvurumuz parça parça tamamlanmaya çalışılır. Her parçanın alt metninde vurgulanmaya çalışılan şey ise “ideal medeniyetin özellikleri” nelerdir.

Medeniyetin Cümle Kapısı, çizdiği perspektifle; tarihi, günümüzde gelişen olayları, oynanmaya çalışılan oyunları ve değiştirilen kavramları Müslümanca bir bakış açısı ile açıklamaya niyet etmiş bir programdır.

Mim Kemal Oke
Mim Kemal Öke

Zamane dervişi Mim Kemal Öke‘nin samimi üslubu ve engin bilgileriyle sohbet havasında geçen ama insana dair mühim konuları imleyen, derinlikli ve etkileyici bir program olan Medeniyetin Cümle Kapısı, sorgulama ve düşünme gayreti gösterebilecek herkes içindir… Her biri yaklaşık bir saat süren toplamda yirmi beş bölümden oluşan programı izlerken inanın o bir saat nasıl geçmiş anlamayacaksınız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu