İçerikler

Esma’dan İnsana

Bizi terbiye eden Rabbimizi ne kadar tanıyoruz? Esmaü’l Hüsna nedir veya Esmaü’l Hüsna ahlâkı nedir? Ya da bunlar dünya hayatımız için neden önemlidir? Esmaü’l Hüsna ile görünen âlemin öteki yüzünü nasıl keşfedebiliriz? Peki ya Esmaü’l Hüsna’nın kaynağının Kur’an ve sünnet olduğunun ve dünya yolculuğunda bizler için bir hazine olduğunun ne kadar farkındayız? İşte bu ve bunun gibi daha birçok sorunun cevabı için “Esma’dan İnsana” programına!

İsim manayı zihinde resmeder, hafızada muhafaza eder!

İnsanlarla tanışırken onların neliğini, nasıllığını anlayabilmek için önce ismini sorarız ve ismimizi söyleriz. Allah Teala (c.c)‘nın da kim olduğunu ya da kim olmadığını, neler yaptığına ya da neler yapmayacağına dair bilgi sahibi olabilmek için de isimlerini öğrenmemiz gerekmektedir. İşte Esmaü’l Hüsna; Allah (c.c)’ın yüceliğini ve kudretini ifade eden ve kullarının kendini daha iyi tanıması, anlaması, rahmet ve ikramlarından daha çok faydalanabilmesi için Kur’an-ı Kerim‘de bizzat kendisinin bizlere bildirdiği isimlerdir. 

Besmele

Tarih boyunca birçok evliya ve alimlerimizin kabul ettiği bir ifade vardır:

Hakiki hakaik-i eşya, esma-i İlahiyedir. Mahiyet-i eşya ise, o hakaikin gölgeleridir.

İşte aslolanın gölgesi olarak yaratılan bu dünyada, esmaların mazhargahı olan insanın; kendini yaratan, yaşatan ve sonsuz rızıklarla donatan Rabbini daha çok sevmek, O’na daha çok bağlanmak, O’na, O’nun istediği gibi bir kul olabilmek, Onunla daha çok iştigal ederek güçlü bir imana sahip olabilmek adına bu isimleri, anlamlarını ve faziletlerini hakkıyla bilmesi ve uygulaması gerekmektedir.

İnsan, sevdiğini tanımak ister!

Esmadan Insana

Esmaü’l Hüsna’yı bilmek, ezberlemek, onu hayatımıza tatbik etmek de Allah Teala (c.c)’ya karşı olan sevgimizin bir ölçütü, ifadesidir. Bu sebepten esmaları ve tecellilerini daha iyi öğrenmek ve müşahede edebilmek için sizleri her bölümü yarım saat süren ve her bölümde ikişer esmanın konuşulduğu Esma’dan İnsana programına davet ediyoruz. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı hocanın da eşlik ettiği toplamda 49 bölümden oluşan yayına, Youtube ve Diyanet TV platformları üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu