NijeryaRöportaj

Nijeryalı Müzisyen Rhamzan ile Röportaj

Bu haberimizde sizi Nijeryalı bir müzisyen kardeşimizle, Rhamzan’la tanıştırmak istiyoruz. Rhamzan, hemen her yerde duyduğumuz meşhur şarkıların sözlerini değiştiriyor ve müzik aletleri kullanmadan kendi sesiyle yeniden yorumluyor. Dinlemeye doyamadığınız helal bir müzik çıkarıyor ortaya. Sosyal medya hesaplarında müziğinin yanı sıra, birbirinden ilgi çekici videolar hazırlıyor ve görsel şovlarını takipçileriyle paylaşıyor.

Öncelikle bize zaman ayırdığınız ve sizinle konuşma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyoruz. Kendinizden biraz bahseder misiniz? Rhamzan kimdir, nerelidir, ne eğitimi almıştır?

Asıl ben size teşekkür ederim. Rhamzan, şarkı söylemeyi, sesleri ve sanatı kullanarak yaratıcı işler ortaya koymayı seven sıradan bir Lagoslu, Nijeryalı. Eğitimime gelince, Lagos Devlet Üniversitesinde Bilgisayar bölümünü bitirdim.

Sizi müziğe yönlendiren şey ne oldu? Hep müzisyen olmak mı istediniz?

Müzisyen olmak gibi bir planım hiç yoktu. Ben hep teknik işlerle uğraşırdım. Evdeki elektrikli cihazları kurcalar, bozulanları tamir ederdim. Bir nevi tutkumdu bu benim. O yüzden hep elektrik elektronikle ilgili bir kariyer yapacağımı düşünürdüm.Yalnız, üniversiteden önce ve liseden hemen sonra biraz boş ve sıkıcı bir dönemim oldu. Bu süreç benim seslere duyduğum sevginin radyo ve disk çalarları kurcalayıp tamir etme sevgimden daha fazla olduğunu keşfetmeme yol açtı. Müziğe ve seslere duyduğum bu yeni sevgi sayesinde, mahalledeki arkadaşlarla takılmaya başladım ve kendimi onlarla şarkı söyleyip söz yazarken buldum.Sesim berbattı ama yine de yaptığım şey keyifliydi. Zamanla sesimi eğittim ve daha iyi söyleyecek hale geldim elhamdülillah.

Kariyerinizde şimdiye kadar karşılaştığınız en büyük güçlükler nedir?

En büyük güçlük, kendimi ve dinleyicimi nasıl memnun edeceğimi bulmak. Yaratıcı olmayı seviyorum. Bu beni tatmin ediyor ama çoğu zaman dinleyici başka bir şey istiyor. Hatta genelde dinleyicinin istediği şey benim için zorlayıcı olmak yerine sıkıcı olabiliyor. Kendimi tatmin etmek istesem bencillik, dinleyiciyi memnun etmek istesem, kendime eziyet oluyor.Bir sanatçı olabilmek için o doğru dengeyi tutturmak her zaman sıkıntı.

Repertuarınızı neye göre belirliyorsunuz, nasıl bir seçim yapıyorsunuz? Sözleri yazarken sizi etkileyen şeyler nedir?

Öncelikle duygularımdan etkileniyorum. Sonrasında insanların neler tecrübe ettiğini düşünerek sözleri yazmaya çalışıyorum.

Şu an yaptığınız müzik türünün daha da gelişmesi için neler yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Açıkçası yaptığım müziği ilerletmek için dışarıdan bir yardım aradığım söylenemez. Elimde ne varsa ona odaklanmaya uğraşıyorum. Asıl odaklandığım şey içime dönmek, ben kendimi ilerletmek için ne yapabilirim diye düşünüyorum.

Şu an internetim var ve bu büyük bir nimet. İnternet sayesinde tüm dünyaya, milyarlarca insana ulaşma potansiyelim var. Ancak bu kaynakları kendi yararıma nasıl kullanabileceğimi bulmak sıkıntı oluyor. Elbette, yeni bir teknoloji ya da bir değişiklik varsa, bunu kendimi daha fazla kişiye tanıtmak ve müziğimi ileriye taşımak için kullanmakta hiç tereddüt etmem.

Peki, dinleyicinizin şimdiye kadar ki tepkisi nasıl? Daha fazla desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyor musunuz?

Dinleyicilerim benim nimetim ve yaptığım şeyi gerçekten seviyorlar. Daha fazla desteğe ihtiyaç duyuyor muyum? Hmmm, yeterli desteği almadığımı sanmıyorum. Ancak, beni değerli bulacak daha fazla insana ulaşmam gerek, elhamdülillah zaten her geçen gün dinleyici sayısı da artıyor.

Müziği sevdiğinizi biliyoruz, acaba Rhamzan kalan vaktinde neyle uğraşıyor?

İnsanları inceliyorum. Ben içe kapanık biriyim ve dışarı çıktığımda insanları seyredip, yaptıkları şeyleri niçin yaptıklarını kendime soruyorum. Yani insanların motivasyon kaynaklarını bilmek istiyorum. Hatta zihinlerine bir dakikalığına girmek istiyorum. Biliyorum tabi, imkânsız bir şey bu ama insanların davranışlarını çok enteresan ve ilgi çekici buluyorum.  Sosyal hayatım yok gibi, ya çalışıyorum ya da ailemle vakit geçiriyor, video izliyor, internette bir şeyler okuyorumdur.

Sizin adımlarınızı takip etmek isteyenlere ne tür tavsiyeler verirsiniz?

Çok dua edin. Çalışın, çalışın, çalışın ve ruhen güçlü olun. Kendi kendine acıyan biri olmak istemezsiniz değil mi?

İngilizceden başka dillerde de şarkılar söylediğinizi biliyoruz, acaba Türkçe bir şarkı söylemeyi de düşünür müsünüz?

Elbette, sabırsızlanıyorum bile! Bu benim için yeni bir zorlayıcı görev olur. Bir çevirmenim ve öğretmenim olursa seve seve yaparım. Çok güzel bir sohbet oldu, umarım tekrar konuşuruz. Hepinize teşekkür ediyorum.

Biz de size çok teşekkür ediyoruz. Çalışmalarınızı yürekten destekliyor ve başarılarınızın devamını diliyoruz. Türkçe şarkılarınızı dinlemek için sabırsızlanıyoruz.

Sizler de Rhamzan’ın “muslim cover” versiyonlarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu