Röportajİlham Veren Projeler

Çocukların Yüzünü Güldürme Vakti: Oyuncaklar Sahibine Projesi

İbn Haldun’a atfedilen “coğrafya kaderdir” sözünü birçoğumuz duymuşuzdur. Yaşadığınız coğrafya ile ilgili nelere odaklandığınız ise herkes için farklı bir durum arz etmekte. Bugün sizlere içinde bulunduğu coğrafya ve iklimin şartlarını düşününce kendilerini kardeşlerinden mesul hisseden güzel bir ekibin yaptığı projeyi sizlere tanıtacağız. Neyden mi bahsediyoruz? Tabi ki Oyuncaklar Sahibine projesinden.

Oyuncaklar Sahibine kimdir, nedir?

“Oyuncaklar Sahibine”  İstanbul’daki çeşitli  üniversite ve farklı bölümlerde okuyan bir grup üniversite öğrencisi gencin, Suriye’deki çocukların yüzünü güldürmek gayesiyle geliştirdikleri bir iyilik projesi.  Ekip olarak Suriye’ye ilk ziyaretimizi 2021 yılının haziran ayında gerçekleştirdik ve iyilik hareketimize oradaki çocuklara oyuncak hediye etmekle başladık. Bir bakıma oyuncakları sahiplerine verdik, ismimiz de buradan geliyor. Çok şükür ki ilk projemizde beklediğimizin de üzerinde bir sonuç elde etmek nasip oldu. Oyuncaklar Sahibine ekibi olarak, yeni projelerimizle minik yürekleri sevindirmeye hız kesmeden devam etmeyi planlıyoruz. İnşallah Eylül ayında Suriye’ye bir ziyaretimiz daha olacak. Üstelik bu sefer; çocukların hayallerine kulak verecek, onların savaşın karanlığına rağmen renkli kalmayı başarmış iç dünyalarının yaptıkları resimlerde nasıl tezahür ettiğine şahitlik edeceğiz.

hedefi

Oyuncaklar Sahibine fikri ve ismi nerden çıktı?

İçinde bulunduğumuz coğrafyanın ve iklimin omuzlarımıza yüklediği mesuliyet, bizi fikirden eyleme iten ilk aşama oldu. Bir şeyler yapmalıydık ve buna yeryüzünün umut çiçekleri çocuklardan başlamak en güzeli olurdu. Savaş şartlarında yapılan yardımlarda önceliğin erzak ve giyime yönelik olduğu malumumuz. Ama biz biliyorduk ki bir çocuk için oyuncak en önemli ihtiyaçlardan biri.  Ekip üyemiz Hatice Büşra Güden, bizlere Suriye’ye oyuncak götürebileceğimiz, hatta buna amigurumi oyuncak örmekle başlayabileceğimiz fikrini sundu. İlk başlarda amigurumi örmek zor gelse de yavaş yavaş başladık oyuncak yapımına. Ardından çevremize projemizi açtık ve kiminin kendi oyuncaklarını tasarlayıp gönderdiği, kiminin evindeki kullanmadığı oyuncağı yollayıp kiminin de satın aldığı yahut nakdi yardım yaptığı bir bağış süreci başladı. Yaklaşık 2500 çocuğa oyuncak hediye ettiğimiz ve hayallerimizin gerçekleştiği güzel bir süreç yaşamış olduk.

Hayalimdeki Dunya

Oyuncaklar Sahibine ekibi daha önce ne yaptı, şimdi ne yapıyor?

Az önce de bahsettiğimiz gibi, Suriye’deki kamplar, yetimhaneler ve Kur’an kurslarındaki çocuklar için başlattığımız oyuncak projesi ilk adımımız oldu. Şimdi ise “Renkli Hayallere Renkli Kalemler” adlı bir proje üzerinde çalışıyoruz. Projemiz iki adımdan oluşuyor. Öncelikle bağışlarla Eylül ayında tekrar Suriye’de okulları ziyaret edip oradaki çocuklara sizlerden gelen boyama seti hediye edeceğiz. İkinci olarak ise Azez’de 8-12 yaş aralığındaki çocuklarla “Hayalimdeki Dünya” adıyla bir atölye gerçekleştireceğiz inşallah. Bu atölyede dışavurumcu sanat üzerine çalışacak ve çocuklarla hayalimizdeki dünyayı çizeceğiz, sonrasında burdan çıkan resimlerle İstanbul’da bir resim sergisi düzenleyeceğiz, ressamlarımız Suriyeli çocuklar olacak. Ayrıca çizilen tüm resimleri kitapçık haline getirip çocuklara hediye edeceğiz, kendi yaptıkları resimlere tekrar tekrar bakabilecek, belki de saklayacaklar. Böylece yaptıkları resimler, Suriye güzel günlerine döndüğünde onlara güzel bir hatıra olarak kalacak.

Oyuncaklar Sahibine

Oyuncaklar Sahibine’nin hedefi nedir?

Oyuncaklar Sahibine’nin odağında çocuklar var diyebiliriz. Başı okşanmamış bir yetim, sevgi ve ilgi görmeyen, yüzü gülmeyen bir çocuk kalmasın istiyoruz. Bunun için de çalışıyoruz. Çocukların gülüşlerini ve hayal güçlerini desteklemek için faaliyetler düzenliyoruz. Hedefimiz Suriye serüveni ile başlayan projemizi büyütüp farklı ülkelerde de hayata geçirmek. Bu hedeflerin ve güzel hayallerin hayata geçmesinde verilen destekler çok mühim. Bizlere destek verenlerin projemize teveccühleriyle çok daha büyük işler yapmayı istiyoruz.  Yeryüzünün gözü yaşlı tüm çocuklarının çehrelerine tebessümü yerleştirebilmek için yola çıktık ve inşallah bunun için çabalamaya devam edeceğiz.

2500 Cocuga Oyuncak

Oyuncaklar Sahibine’ye destek olmak isteyenler ne yapmalı?

Öncelikle, Oyuncaklar Sahibine projemize destek olmak isterseniz @oyuncaklarsahibine instagram hesabımızı takip edebilirsiniz. Bunun dışında, şuan bize yapabileceğiniz en büyük destek Renkli Hayallere Renkli Kalemler projemize katkıda bulunmak olacaktır. Ben de bir çocuğun yüzünün gülmesine vesile olmak istiyorum diyorsanız Renkli Hayallere Renkli Kalemler projemize bağış yaparak çocuklara yalnızca 8 TL karşılığında boyama seti hediye edebilirsiniz. 8 Eylül’e kadar bağış kabul ediyoruz.

Oyuncaklar Sahibine’ye nasıl ulaşabiliriz?

Bize sosyal medya hesabımızdan ve mail adresimizden ulaşabilirsiniz.

Instagram adresimiz: @oyuncaklarsahibine

Mail adresimiz: oyuncaklarsahibine@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu