Norveç Camileri

0
247
Norveç Camileri

Norveç Camileri, farklı mimari özellikleriyle ve basit yapısıyla öne çıkar. Norveç, Kuzey İskandinav ülkeleri arasında önemli yere sahip zengin ülkelerden birisidir. Müslüman nüfusu diğer Avrupa ülkelerine kıyasla az olsa da azımsanmayacak sayıda cami bulunur. Bu camileri sizler için inceleyip derledik.

1Oslo Türk İslam Birliği Camii

Oslo Turk Islam Birligi Cami
Oslo Türk İslam Birliği Camii 1

Oslo, Norveç’in en büyük şehridir. Eski adı Kristiania’dır. Dünya’nın en pahalı şehirleri arasında yer alan Oslo’nun adı, “Tanrıların çayırı” anlamına gelen “Gudenes eng” kelimesinden türemiştir.

Burada yer alan Oslo Türk İslam Birliğine bağlı cami, Oslo şehrindeki 2 camiden birisidir. Ayrıca Oslo şehri bir milyondan fazla nüfusuyla Norveç’in en büyük şehri olma özelliğine sahiptir. 6000’den fazla Türk burada yaşamaktadır. Oslo Türk İslam Birliğine bağlı cami sadece Türklere değil, diğer milletlerden olan Müslüman kardeşlerimize de hizmet vermektedir.

2Hauketo Camii

Hauketo cami
Hauketo Camii 2

Hauketo Camii; Söndre Nordstrand Kültür ve Diyalog Derneğine bağlıdır ve Norveç’in başkenti olan Oslo şehrinde yer alan iki camiden birisidir. Söndre Nordtrand, Oslo şehrine bağlı bir semttir.  Hauketo ise Söndre Nordstrand semtine bağlı bir mahalledir. Bu mahalle ismini Hauketo Çiftliğinden alıyor. Hauketo, “Hauk” ve “to” kelimelerinden oluşmaktadır. “Hauk” sözcüğü Şahin ve “to” kelimesi de küçük otlak anlamına geliyor. Hauketo Çiftliği şu an cami olarak kullanılmaktadır. Türklerin yanı sıra dünyanın her köşesinden Müslümana hizmet vermektedir.

3Lörenskog Camii

Lorenskog Cami
Lörenskog Camii 3

Lörenskog Camii, Türk Kültür Derneği’ne bağlı olarak Lörenskog kentinde hizmet vermektedir. Oslo şehrine en yakın şehirlerden birisidir. “Leiremskog” sözcüğünden ismini alan kentin adı, “kil evli sınır ormanı” manasına gelmektedir. Lörenskog şehri 42 bin nüfusa sahiptir.  400’den fazla Türk bu şehirde yaşamakta ve bu camide ibadet etmektedir.

4Drammen Merkez Camii

Drammen Merkez Cami
Drammen Merkez Camii 4

Drammen Camii, Norveç’in Drammen şehrinde yer alır. Cami, Drammen ve Çevresi Türk İnanç Cemiyeti bünyesinde faaliyet gösterir. Norveç camileri arasında en fazla Müslümanın sayısal olarak ibadet ettiği camilerden birisidir.

Drammen şehri 100 binden fazla nüfusu ile Norveç’in en büyük şehirlerindendir. Drammen’in adı eski İskandinav şiirlerinde “dalga” anlamına gelen “drofn” kelimesine dayanır. Yani sözcük “dalgalı” anlamında gelmektedir.

Drammen’de 2500’den fazla Türk yaşamaktadır. Drammen’de Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı 2 camiden biridir. Cami, ilk başlarda eski bir kilise idi. Sonrasında Cami olarak ibadete açılmış ve faaliyetine devam etmiştir.

5Drammen Fjell Cami

Norveç Camileri
Drammen Fjell Camii 5

Drammen şehrinde yer alan cami, Drammen Türk İslam Cemiyeti’ne bağlıdır. Dramen’de Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı 2 camiden diğeridir. Drammen’in Fjell mahallesinde bulunmaktadır.

6Moss Türk Cemiyeti Camii

Moss Diyanet Cami
Moss Türk Cemiyeti Camii 6

Moss Türk Cemiyeti bünyesinde faaliyet gösteren Moss Türk Cemiyeti Camii, Norveç’in Moss şehrinde yer almaktadır. Bu şehir 47.725 nüfusa sahip büyük kentlerden birisidir. Şehrin adı Antik İskandinav dilindeki “Mors” sözcüğüne dayanır. “Bölmek” anlamına gelen bu sözcük zamanla Norveç dilinde “Moss” şeklini almıştır. 400’den fazla Türk vatandaşın yaşadığı kentlerden birisidir.

7Trondheim Camii

Trondheim Mevlana Cami
Trondheim Camii 7

Trondheim kentinde bulunan cami, Norveç camileri arasından önemli yere sahip camilerden birisidir. Trondheim’in nüfusu 200 bine yakındır ve Norveç’in en büyük şehirlerinden bir tanesidir. Trondheim şehrinin adı, “Güçlü, bereketli” ve “yuva” anlamına gelen   “Trondheimr” kelimesinden türemiştir. Bu kentte 1000’den fazla Türk yaşamaktadır.  Trondheim Mevlana Kültür Derneğine bağlıdır. Bu şehir Norveç’in kuzeyinde yer alır. Türklerin dışında diğer Müslümanlar da sıkça ziyaret etmektedir.

8Stavanger Camii

Stavanger şehrinin 140 binden fazla nüfusu bulunmaktadır. Stavanger şehrinin adı, eski İskandinav dilinde sopa anlamına gelen “stafr” ve fiyort anlamına gelen “angr” kelimesinden türemiştir. 1.300 civarında Türk yaşamaktadır. Rogaland Müslüman Derneğine bağlıdır. Norveç’in güneybatısında yer alan Stavanger şehrinde bulunur.

9Bergen Camii

Bergen Diyanet Cami
Bergen Camii 9

Bergen şehri 265.470 nüfusu ile Norveç’in ikinci büyük şehri. Şehrin adı, “dağlar arasında yeşil otlak” anlamına gelen “Björgvin” kelimesinde türemiştir. Bergen’de 700 küsür Türk vatandaşı yaşamaktadır. Cami, Bergen Müslüman Derneğine bağlıdır.

10Kaynaklar

  1. Stavanger Camii, Kaynak:diyanet.no/inc.php?p=camiiler
Önceki İçerikDünya Barış Sempozyumu: “Hello Brother”
Sonraki İçerik11. Peron – Gökhan Duman

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz