Brunei’deki Camiler

0
349

Allah’ın evleri serimizde farklı ülkelerdeki birbirinden güzel camileri tanıtıyoruz. Bu sefer tanıyacağımız camiler, Brunei’deki camiler olacak.

1Jamie’l Asr Hasan El Bolkiah Camii

Kaynak: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:BN-bsb-jame-asr-hassanil-m-2.jpg

1992 yılında Brunei Sultanı Hasan El Bolkiah tarafından yaptırılan cami, başkent Bandar Seri Begawan’dadır. Çevresindeki rengarenk bahçeleriyle başkentin odak noktası haline gelmiştir. Bahçelerinin yanı sıra altın kaplamalı kubbeleri ve minareleriyle de dikkat çekiyor. Brunei’nin 29. Sultanı Hasan El Bolkiah’ı temsilen 29 altın kubbeye sahiptir. Aynı zamanda 5000 kişi kapasiteli sanatsal iç mekanıyla Brunei’deki camiler içerisinde en büyük camidir.

2Kampong Ayer Cami

Kaynak: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kampong_Ayer,_the_world%27s_largest_water_village_(18565726616).jpg

Kampong Ayer (Su Köyü) denilen su üzerindeki evlerden oluşan bir yerleşim yeri. Bu yüzden de burası Doğu’nun Venedik’i olarak anılıyor. Kampong Ayer Camii de buradaki evler gibi su üzerinde.

3Ash-Shaliheen Camii

Kaynak: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ash-Shaliheen_Mosque,_Brunei_Darussalam(outside).JPG

Fas tarzında inşa edilen Ash-Shaliheen Camii, 2012 yılında açıldı. Bu cami, turkuaz kubbeleri ve kumtaşı renkli duvarları ile birbirini tamamlıyor. Ayrıca caminin iç duvarlarını süsleyen el yapımı çini mozaik ve camiyi çevreleyen avlu, caminin en dikkat çekici unsurları.

4Ömer Ali Seyfeddin Camii

Kaynak: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sultan_Omar_Ali_Saifuddin_Mosque,_Brunei_Darussalam.jpg

Brunei’nin 28. Sultanı Ömer Ali Seyfeddin adına yaptırılan Ömer Ali Seyfeddin Camii, 1958 yılında tamamlandı. 52 metrelik minaresiyle başkentin en yüksek yapısı durumundadır. Bunun yanında 3.5 milyon mozaik parçasından oluşan ana kubbesiyle ise görenleri büyülüyor. Tüm çevresi yapay bir göl ile çevrilmiş durumda. Ayrıca Ömer Ali Seyfeddin Camii; aydınlatmalar ve yapay gölün yansıtıcılığının harika birleşiminden dolayı daha bir muhteşem görünüyor.

Serinin Diğer Yazıları İçin Tıklayınız!

Mısır / Bosna Hersek / Kuveyt / Kanada / Norveç / Malezya / Almanya
Önceki İçerikMüslüman Çocuk Hikayeleri İle Büyüyecekler
Sonraki İçerikİslamofobiyle Mücadele İçin Film Serisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz