Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
İngiltereAllah'ın Evleri

İngiltere’deki Camiler

Allah’ın evleri serimizde farklı ülkelerdeki birbirinden güzel camileri tanıtıyoruz. Bu sefer tanıyacağımız camiler, İngiltere’deki camiler olacak.

Jamea Masjid, Preston

İngiltere'deki Cami Jamea Masjid, Preston
İngiltere’deki Cami Jamea Masjid, Preston

Jamea Mescidi, İngiltere‘nin Preston şehrinde bulunan, bölgenin en büyük ve köklü mescitlerinden biridir. Kapasitesi, konumu ve ibadet edenlerin çeşitliliği sebebiyle Preston’ın merkezi mescidi olarak bilinir. 1984 yılında tamamlanan Jamea Mescidi’nin 4 minaresi bulunmaktadır.

Cami yaklaşık 900 kişi bulunduracak kapasitede olup gerekli durumlarda ana kapasiteyi genişletmek için birleştirilebilen iki yan odaya sahiptir. Camiye bitişik çok amaçlı bir topluluk merkezi, bir dizi sınıf ve bir etkinlik salonu bulunan gençlik kulübü olarak hizmet vermektedir. Cami, eşsiz karma Orta Doğu ve Avrupa Gotik ‘kale benzeri’ mimari tasarımı ile bilinir.

Brick Lane Mosque, Londra

İngiltere'deki Cami Brick Lane Mosque, Londra
İngiltere’deki Cami Brick Lane Mosque, Londra

Eskiden Londra Jamme Mescidi olarak bilinen Brick Lane Jamme Mescidi, Londra‘nın doğu tarafının sonunda yer alan bir Müslüman ibadethanesidir. Adını üzerinde bulunduğu caddeden alan bu mescit, 18. yüzyılın ortalarında inşa edildikten sonra zaman içerisinde Hristiyan, Yahudi ve Müslüman cemaatlere ev sahipliği yapmıştır. 1976 yılında cami olarak açılmış ve günümüzde varlığını devam ettirmektedir.

Cemaatinin çoğunu Bangladeş kökenli Müslümanların oluşturduğu caminin kadınlar dahil kapasitesi 3200 kişiliktir ve caminin 1 minaresi bulunur. Cuma namazı caminin en kalabalık olduğu zamandır. Bu camide vaazlar Bengalce, İngilizce ve Arapça olarak verilir. The Brick Lane Mosque bir zamanlar Londra Büyük Cami olarak biliyordu. Fakat 1978’de Londra Merkez Cami ve daha sonra 1985’te Doğu Londra Camileri daha büyük ibadethaneler olarak açıldı.

Bristol Jamia Mosque, Bristol

İngiltere'deki Cami Bristol Jamia Mosque, Bristol
Bristol Jamia Mosque, Bristol

Bristol Jamia Cami, 1889 yılında inşa edilip 1964 yılında kapatılan ve St. Katherine’nin Kilisesi olarak bilinen kilisenin 1968 yılında Bristol Müslüman Derneği tarafından satın alınıp camiye çevrilmesi ile ibadete açılmıştır. Kubbe ve minare camiye 1980 yılında eklenmiştir. Bu cami Bristol’deki ilk cami olma özelliğinin yanında halen güneybatı İngiltere’nin en büyük camisidir.

Caminin 700 kişilik kapasitesine ek olarak kadınlar için 140 kişi kapasiteli ayrı bir kısmı daha vardır. Binada ayrıca çocuklar için sınıflar ve dini kutlamalar ve diğer toplantılar için bir etkinlik salonu bulunmaktadır. Cami, İslam’ın tüm geleneklerine ve gayrimüslim Bristol topluluğuna açıktır. Tescilli bir yardım derneği olan cami aynı zamanda 2009 yılında kurulan ve şehirde çok mezhepli bir cami kuruluşu olan Bristol Camiler Konseyi’nin (CBM) bir üyesidir.

Süleymaniye Mosque, Londra

İngiltere'deki Cami Süleymaniye Mosque, Londra
İngiltere’deki Cami Süleymaniye Mosque, Londra

Süleymaniye Cami, Doğu Londra’daki Kingsland Road’da bulunan ve tüm Müslüman topluluğun yanı sıra Türkçe konuşan topluluğa da hizmet veren bir camidir. Birleşik Krallık Türk İslam Kültür Merkezi (UKTICC) tarafından finanse edilen caminin inşaatına 1994 yılında başlanmış ve Ekim 1999’da cami halka açılmıştır.

8000 metrekarelik toplam taban alanına sahip caminin kapasitesi 3000 kişiliktir ve 1 minaresi bulunur. Camide bir konferans, düğün salonu, sınıflar, cenaze hizmet servisleri ve Maraton Okulu öğrencileri için konaklama bulunmaktadır. Süleymaniye Cami Londra’nın kilit İslam merkezlerinden biri ve yerel bir dönüm noktası haline gelmiştir.

Chesham Mosque

Ingilteredeki Cami Chesham Mosque
İngiltere’deki Cami Chesham Mosque

Chesham Mosque, Buckinghamshire bölgesinde bulunan bir camidir. Chesham’daki ilk cami 1970 yılında kurulmuş ve 1979’da Chesham’ın Müslüman hanelerinin çoğuna daha yakın olmak üzere 161-163 Bellingdon Yolu’nda dönüştürülmüş iki eve taşınmıştır. Bu caminin maksimum kapasitesi 200’dü. 1990’ların sonlarına doğru, Chesham’daki Müslüman nüfus 1500’e yükselmesiyle yeni bir cami inşa etmek için bir site aramaya başladı. Cami için bağış toplama Aralık 1998’de Ramazan ayında başladı. İnşaatın tüm masrafları bağış ve kapıdan kapıya toplamalardan sağlandı.

Gerçek inşaat çalışmaları Şubat 2004’te başlamış ve cami resmi olarak Ağustos 2005’te açılmıştır. İnşaatın son maliyeti 1.6 milyon £ idi. Eski cami binası toplantı ve etkinlik tesisi olarak kullanılmaktadır.

Caminin ana ibadethanesi 500 kişilik kapasiteye sahip olup, 200 kişilik kapasiteye sahip kadınlar için ek bir ibadethane bulunmaktadır. Caminin 1 minaresi vardır. Ayrıca abdest almak için imkanlar ve bir Kur’an çalışma odası bulunmaktadır.

Serinin Diğer Yazıları İçin Tıklayınız!

Mısır / Bosna Hersek / Kuveyt / Kanada / Norveç / Malezya / Almanya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu