Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Çevre-Hayvan HaklarıHaberlerSuudi Arabistan

13. Riyad Sürdürülebilir Kalkınma Forumu

Çevre ile ilgili düşünmek gerektiğinde aklıma hep şu ayet gelir:

Ey Davud! Seni yeryüzünde halife kıldık. (Öyleyse) insanlar arasında hak ile hükmet. Sakın hevaya/arzuya uyma, yoksa seni, Allah’ın yolundan saptırır. Hiç şüphesiz, Allah’ın yolundan sapanlara, Hesap Günü’nü unuttukları için çetin bir azap vardır. (38/Sâd 26)

Yeryüzünün halifesi olmak; tüm yaşayışımızda, kainattaki tüm canlılarla kurduğumuz ilişkilerde ağır bir sorumluluk yükler insana. Kullandığımız küçük plastik bir pipet, geri dönüştürülebilir bir çözüm mevcutken hayatımıza biraz hız ve kolaylık katsın diye onun yerine tercih ettiğimiz başka bir ürün.. İhtiyacımız olmadığı halde aldığımız kıyafetler, toplu taşıma yerine özel araç kullanınmı..

geri dönüşüm

Aslında tüm gün eylemlerimizi gerçekleştirirken seçimler yapıyoruz. Peki yaptığımız bu seçimlerde yeryüzünün halifesi olan insana yakışır bir şekilde sorguluyor muyuz?

Ben sürekli sorgulamak ve elimizden geldiğince en iyi tercihi yapmak; hatta sürdürülebilir çözümler üretmek sorumluluğunda olduğumuzu düşünüyorum. Bu konudaki etkinliklere öncülük etmek de bu işin bir parçası. Haberimiz de tam bununla alakalı.

Yerel için Sürdürülebilir Kalkınma

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad, 13. Suudi Yeşil Binalar Forumu’na Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın Yerelleştirilmesi teması ile bu yılın ekim ayında ev sahipliği yapacak.

Bildiğimiz gibi Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, Birleşmiş Milletler tarafından küresel düzeyde ortaya konulmuş amaçları içeriyor. Ancak sürdürülebilir bir kalkınmadan bahsedebilmek için yerelden küresele tüm düzeylerde bu amaçları gözetmek gerekiyor. Bu forum da bu tema ile buna vurgu yapmayı hedefliyor.

Karbon Sıfır’a Doğru

karbon sıfır

Bu tema altında forum; enerji, su, yeşil şehirler, iş birlikleri ve teknoloji gibi tartışılacak ana kavramlara dayalı olarak inşaat sektöründe carbon-free (karbon emisyonunu sıfıra indiren), enerji ve su verimliliğinin sağlandığı, çevre dostu malzemelerin kullanıldığı uygulamaları artırmayı amaçlıyor.

Sıfır-Karbon ve Çevre Dostu Projeler!

Forumda inşaat alanında uzman kuruluşların iş birliği ile bir sergi de düzenlenecek. Sergide sıfır-karbon ve çevre dostu proje yatırımları vurgulanacak.

Forum; 8-10 Ekim 2023 tarihleri arasında, Belediye ve Köy İşleri Bakanı Majid bin Abdullah Al-Hogail önderliğinde gerçekleşecek ve çok sayıda uzman ve yatırımcının foruma katılması bekleniyor.

Dileriz ki tüm insanlığın ve İslam ümmetininin bu konudaki bilinci artar; ve Müslümanlar yeryüzünün halifesi olmanın farkındalığı ile bu konudaki gelişmelere öncülük etmeye devam eder.

Kaynak
zawya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu