Çocuk Köşesi

Ramazana Uygun 5 Çocuk Kitabı

Öncelikle kitap deryasının içinden sadece beş kitabı ayırmak da epey zorlandığımı belirtmek isterim. Peki, bu kitapları neye göre oluşturdum derseniz? Şöyle, kitapların yeni basılmış olmasına ve -parantez içinde belirttiğim- konuların çocuk düzeyine uygun işlenmesine öncelik vererek bu kitapları listeledim. Ayrıca, bu beş kitabı okul öncesi yaş grubuna hitap ettiğini ve çocukların hazırbulunuşluluğuna göre aşağıda belirtilen yaş grubundan daha erken de okunacağını söyleyerek kitap listesine geçelim.

1. Dünyanın En Güzel Kalbi (Peygamber Sevgisi)

Dunyanin En Guzel Kalbi Peygamber Sevgisi

Yaş Grubu: 4 yaş grubu 

Çeviren:Feyza Şahin

Yayınevi/ tarihi: Multibem/ 2018

Peygamber sevgisini hissettirmek isteyen yazar “Benim Peygamberimin (sav) kalbi o kadar büyüktür ki…” sözleriyle başladığı kitabında, O’nun güller kokan kalbinde birçok ismin olduğuna yer veriyor. Kokusuna doyamadığı anne babasından yanından hiç ayırmadığı Zeyd’e, seyretmeye doyamadığı Kâbe’den huzur bulduğu Uhud Dağına varana kadar nice ismi zikrediyor. Bu kadar isim arasında minik okuru unutmayan yazar, minik okuru da O’nun kalbinin tam ortasında olduğu müjdesini vererek kitabını sonlandırıyor. Bu sözü duyan küçük büyük herkes, kitaptaki sözleri – sanki O(sav)buyurmuş edasıyla- kollarının arasına alıp sıkıca kucaklayası geliyor.  Açıkçası insan, bu kitabın sade ve samimi gelen her cümlesini göğsüne takmak istiyor bir bronş gibi. Kısaca, küçük yaş grubuna hitap edecek kısa ve öz bir kitap diyebilirim.

2. Kâbe’yi İnşa Eden Peygamberler: Hz. İbrahim /Hz. İsmail (Baba-oğul ilişkisi ve kardeşlik)

Kabeyi Insa Eden Peygamberler Hz. Ibrahim Hz. Ismail Baba ogul iliskisi ve kardeslik

Yaş Grubu: 5 yaş +

Yazar: Merve Gülcemal

Yayınevi ve tarihi: Düş değirmeni/ 2023

Öncelikle kendisinden bolca müstefit olduğum kıymetli Merve hocamın bütün kitaplarını gönül rahatlığı ile önerebilirim. Bu kitabı, listeye almamın özellikle sebebi şudur: Kâbe sevgisi ve kardeşliğini çocuklara daha çok tattırma isteği.

Bir kitap düşünün ki peygamberlerden bahsedildiğinde çocukların yaş ve gelişimine uygun olmasın. Açıkçası bu kadar hassas bir konuyu ince eleyip sık dokunması gerekir. Aksi takdirde, 10 yaş altı çocukların akıllarında yanlış tahayyüller oluşabilir. Bu kitapla ilgili örnek verecek olursak; Hz. İbrahim’in ateşe atılması, oğlu Hz. İsmail’i kurban etmesi, çölün ortasında hanımı ve oğlunu tek başına bırakması  gibi hadiseler çocukların hafzalasına fazla gelebilir. Çocuklarımız dinlerini bilsin diye uğraşırken – Allah muhafaza- onları dinden soğutabiliriz. Yazar da bu kararı, kitabında çok iyi korumuş olacak ki kitabında çocuklara fayda verecek kesitlere yer vermiş. Misal, Baba-oğul arasındaki sağlam ilişkiyi Kâbeyi inşa ederken görebiliyoruz; kardeşlik ilişkisini ise Müslümanların Hac vazifesini yerine getirirken hissedebiliyoruz. Ayrıca, minik okurların Peygamberlerle bağını pekiştirmek adına da, kitabın sonunda altı eğlenceli etkinlikler mevcut. Kısaca Merve Hocam, Peygamberlerin hayatından hangi kesiti çocukların gönlünde bahar olacağını çok iyi biliyor. Maşallah!

3. Mahyamızı Nereye Asalım? (Birlikte problem çözme, yardımlaşma)

Adsiz

Yaş Grubu: 4 yaş +

Yazar: Hatice Şahin

Yayın evi/ Tarihi: cezve çocuk/ 2022

Bu masal; 7 yaşındaki Tarık Efe’nin resmine, iki zürafanın boynuna astığı mahyayı çizmesiyle oluşturulmuş. Çok da eğlenceli ve güzel olmuş. Konusu, Afrika’ya taşınan Mustafa ve ailesi şehre bir hayli uzaktır.  Uzak diyarda yalnız kalan Mustafa, oynamak için yanına bir yâren arar. Bir yâren ararken birçok yaren ile – yani hayvan ile-dost olur. Bu yarenler, Ramazanın tam tadında geçmesi için bütün hazırlıkların tam olmasını isterler. Ancak tek eksiğin mahyaların nereye asılacağı konusudur. Acaba Mustafa, yarenleriyle bu problemi çözebilecek mi, peki bunu çözerken nasıl bir yol izleyecek, yarenlerinden beklediği ilgi ve kardeşliği görebilecek mi? İşte, tüm bu sorulara cevap verecek olan bu kitap, şiirsel anlatımıyla çocuklara Ramazanı sevdirecek eğlenceli bir eser olmayı çokça hak ediyor.

4. Senin Camin Ne Renk? (renk kavramı ve cami sevgisi)

Senin Camin Ne Renk

Yaş Grubu: 3 yaş+

Yazar : Jenny Molendyk Divleli

Yayınevi / Tarihi: Karavan çocuk / 2022

Çocukların cami ile bağını güçlendirmek ve çocuklara cami sevgisini aşılamak için yazılan bu eserde, her renkten camiyi görmek mümkün. Bu camiler dünyanın küçük büyük her yerinde olan camiler. Ayrıca, bu kitap sanki rengârenk sayfaların arasında değil de lunaparkın parlak diyarında geziniyormuş hissi veriyor. Bu lunaparkta, bazen şeftali renkli cami kapısını aralayıp caminin içini görmek istiyorsunuz, bazen limon renkli minarenin merdivenlerinden kaymak istiyorsunuz. Bazen de çikolata renkli caminin birazcık ucundan ısırmak bile aklınızdan geçiyor doğrusu. Kısaca, yazar caminin bu renklerini, okuyucunun gönül Kâbesinde buluşturmayı ve sevdirmeyi ustalıkla başarıyor. Son olarak, yazardaki bu renk sevdasını bir diğer kitabı olan “Kudüs’ün Renkleri” eserinde de görebiliyoruz.

5. Yusuf’un Kur’an Yolculuğu (Kurân’ın güzelliklerine yakından tanık olma ve Peygamber sevgisi)

Yusufun Kuran Yolculugu

Yaş Grubu: 5 yaş +

Yazar: Şeyda Apaydın

Yayınevi/ Tarihi: Mecaz çocuk / 2022

Kur’ana yeni geçen Yusuf’un, ders esnasında harfler etrafında uçuşmaya başlar. Bu harfler, onu macera dolu bir yolculuğa çıkartır. Bu yolculukta Yusuf, şunları öğrenecektir: Kurân’ın sadece harflerden ibaret olmadığını, kâinatı doğru okumanın yolu Kurân’ı doğru okumaktan geçtiğini, Kurân’da muhtelif konulara yer verildiğini eğlenceli bir hikâye ile öğrenecektir. Bunları kâh bir gezegen aracılığı ile, kâh bir bulut aracılığıyla veyahut bir hüthüt kuşu aracılığıyla öğrenecektir. Yusuf’un bu eğlenceli yolculuğuna ortak olduğunuzda yazarın naif deyişiyle “sıcacık ballı süt içmiş gibi” hissediiebilrsiniz , adeta bahar mevsiminden gelen kuşların serin rüzgârını karnınızda ve kalbinizde hissedebilirsiniz.

Ramazanda güzelleşenlerden ve Onun razı olduğu kullardan olabilmek duasıyla…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu