Ramazanda Çocuklara Bisiklet Müjdesi

0
88
Ramazan Hediyesi Bisiklet

Malezya’nın Kelantan bölgesinde bir cami, mübarek Ramazan ayı boyunca camiye cemaate devam eden çocuklara bisiklet sözü verdi.

Pantai bölgesindeki Ustad Baharin Yusuf Mahmudi Camii imamı Ramazan boyunca sabah, akşam ve yatsı namazlarına devam eden bütün çocuklara bisiklet vereceklerini belirtti. “İlk başta sadece bisiklet almak için camiye gelen çocuklar zamanla namazın özünü fark edecek ve namaz kılan bir nesil yetişmiş olacak” diye umuyoruz.

Ustad Yusuf çocukları davet etmeye geçen sene başlamış ve camiye 100 civarı çocuğun gelmesini sağlamış. Camiye gelen bu 100 çocuğun 15 tanesi tam bir katılım sağlayabilmiş.

“ Bedava bisiklet ödülünü namazlara tam gelen herkes kazanabilir. Hatta bu yıl teravihlere en çok devam eden ve camide aktif olan bir yetişkine de ödül vereceğiz.” Diyor ve kazananların Ramazanın 28. Gecesi açıklanacağını belirtiyor.

Bisikletli çocuk
Bisikletli Çocuk 1

10 yaşındaki Abby Danial Mohd Hakiki 30 teravihe de katıldığı için geçtiğimiz sene hediye sepetini kazanmıştı. Camiye gelmeyi sevdiğini bu sayede cemaatin diğer üyelerine yardımda bulunabildiğini ve camiinin temizliğine görev alabildiğini söylüyor. Eğer bisiklet alabilirse bu onun için iyi bir şey fakat eğer alamazsa namazlarını Allah rızası için kıldığının farkında olduğundan üzülmeyecek.

13 yaşındaki Muahhed Zahin Najmi ise bisikleti bu sene kazanmayı hedefliyor çünkü kendi bisikleti bozulmuş ve onun yerine koyacak. Sonra da şunları da ekliyor: “Ben arkadaşlarıma da namaza gelmelerini ve eğer gelirlerse bisiklet kazanabileceklerini söyledim. Ayrıca benim en çok eğlendiğim kısım ise topluca kıldığımız namaz ve namazların arasında okuduğumuz salâvat-ı Şerifeler.”

Malezya’daki bu camiinin düzenlediği bu yarışma, bu tarz ilk kampanya değil.

2018’ de Mısır hükümetine bağlı Al- Beheira camii de bu şekilde bir yarışma düzenlemişti. 40 gün boyunca sabah namazlarına düzenli olarak gelen çocuklara 1000 Mısır Cüneyhi (yaklaşık 55 dolar) hediye edeceğini açıklamıştı.

Bu fikir aynı şekilde geçtiğimiz günlerde İstanbul’da Yavuz Sultan Selim Camiinde de uygulanmıştı. Sabah namazlarına 40 gün boyunca devam eden çocuklara bisiklet hediye edilmişti.

Kaynakça

  1. Bisikletli Çocuk, Pixabay
  2. Ramazan Hediyesi Bisiklet, New Straits Times
Önceki İçerikCleveland Müslümanlarından Örnek Proje
Sonraki İçerikRamazan Ayı İnsanları Kaynaştırıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz