AvustralyaHaberlerHidayet ÖyküleriOkyanusya

Hapishaneden İslam’a-Robbie’nin Hikayesi

Etrafımızda gerçekten çok fazla ibret almamız gereken hadise yaşanıyor. Ne yazık ki çoğu zaman bunların farkına varamıyor ve gereği gibi kıymetlerini bilemiyoruz. Yaşamından ders almamız gereken kişilerden biri de Robbie. Gelin birlikte onun hikayesine yolculuğa çıkalım.

Eskiden hayatını bar köşelerinde sürdüren resmi bisiklet yarışçısı Robbie, 5 yıl önce İslam’ı seçti. Dövmeli, kaslı ve başı tıraşlı bu adam hiç de öyle caminin içinde görmeyi bekleyeceğimiz birine benzemiyor. Ama Robbie Maestracci, bunu mümkün kılmış görünüyor. Eski resmi bisikletçi olan Maestracci şimdilerde Brisbane Holland Park Camii’nde genç bir girişimci olarak çalışıyor.

belgesel

Maestracci, SBS’nin Yakınımızdaki Camii belgeseli kapsamında, The Daily Mail ekibine şöyle konuşuyor:

Suçlarla dolu bir geçmişim vardı. Artık hepsini geride bıraktım. Gerçekten buradaki topluluk ile birlikte çalıştığım için çok şanslıyım. Eğer buradaki cemaat bana kapılarını açmasaydı nerede bir iş bulabilecektim ki?

İslam’la 5 yıl önce karşılaşan Maestracci, önceden zamanının çoğunu bar köşelerinde geçirmekte olduğunu belirtiyor. Daha sonra Brisbane Holland Park Camii ile ilgilenen Müslüman cemaate liderlik eden İmam Üzeyir ile yakın arkadaş olmaya başlamış.
Hapishaneden çıktıktan sonra kendisi gibi hapishanelerdeki Müslümanlara bir destek hizmeti sunan İslami Genç Çalışma Konseyi’ni kurmuş.

islami çalışma konseyi

Avustralyalı Müslümanların dünyasını açığa çıkarmayı amaç edinen belgesele göre Queensland hapishanelerinde yaklaşık 100 Müslüman mahkûm olduğu tahmin ediliyor.
Jessie ise SBS’nin belgesel çekimleri sırasında hayatı keşfedilen diğer bir Müslüman.

Kendisi yakın bir tarihte ismini ‘Cihat’ olarak değiştirmiş ve İslam ile bar köşelerinde zaman geçirdiği yıllarda 21 yaşındayken tanışmış.

Müslüman olduğum zaman uyuşturucu kullanmayı bıraktım.

Hem Cihat hem Maestracci, İslam’ı bulmanın kendilerine verilmiş bir ikinci şans olması ile övünüyorlar. 21 yaşındaki Cihat’ın da aralarında bulunduğu diğer Müslümanlara yardım etmek, eski bisikletçi Maestracci’ye göre hapishanede harcadığı yıllardan sonra kendisine verilmiş olan ikinci bir şans.

1908 yılında açılan Brisbane Holland Park Camii hakkındaki belgesel serisi, dünyanın en fazla mensuba sahip ikinci büyük dini ve Müslümanların korkulacak insanlar olmadığı noktasında Avustralyalıları eğiterek Müslümanların hayatına ışık tutuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu